Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

Czym się kierować wybierając parametry techniczne kominka

Czym się kierować wybierając parametry techniczne kominka

Gdy już zdecydujemy, do czego kominek ma służyć, można pomyśleć o jego parametrach technicznych. Dla poszukujących kominka dekoracyjnego, będą one właściwie nieistotne (można kierować się jedynie estetyką). Jeśli natomiast urządzenie ma skutecznie ogrzewać dom, musi mieć odpowiednio dużą moc.

Przeglądając katalogi, patrzeć należy na tzw. nominalną moc grzewczą (wyliczaną jako średnia z trzech godzin palenia w określonych warunkach testowych). Moc maksymalna kominka nie ma dla nas znaczenia – jeżeli bywa osiągana podczas normalnej eksploatacji, to sporadycznie.

W przypadku kominka, który ma być głównym źródłem ciepła, jego moc nominalna musi odpowiadać wymaganej mocy urządzenia grzewczego, określonej w projekcie budowlanym. Gdy kominek ma być pomocniczym źródłem ciepła, można (a nawet należy) ograniczyć jego moc np. do 70–80% mocy głównego urządzenia grzewczego. Dlaczego?

Dlaczego można (a nawet należy) ograniczyć moc kominka, który ma być pomocniczym źródłem ciepła?

Po pierwsze – kominek o nieco mniejszej mocy będzie tańszy w zakupie i montażu, a przecież praca z pełną mocą wymagana byłaby jedynie podczas największych mrozów, kiedy to możemy skorzystać z podstawowego źródła ciepła lub z obu jednocześnie (w razie awarii głównego źródła pewien niedostatek mocy może powodować lekki dyskomfort, ale w takiej sytuacji można się z tym pogodzić).

Po drugie – jak większość urządzeń grzewczych zasilanych paliwem stałym, kominek pracuje najlepiej, gdy osiąga odpowiednio wysoki pułap mocy. Dławienie płomienia, czy to przy użyciu szybra, czy przepustnicy sprawi, że za szybą – zamiast pięknych płomieni – będziemy widzieć pełgające płomyki lub kłęby dymu (albo nie będziemy widzieć nic, bo szyba kominka niemal natychmiast pokryje się czarnym nalotem).

Co ze sprawnością kominka?

Jeśli zamierzamy wykorzystać kominek jako główne źródło ciepła, to z najwyższą uwagą musimy traktować tzw. sprawność urządzenia. W przypadku kominka dekoracyjnego nie ma ona znaczenia, w przypadku kominka pomocniczego należy ją uwzględnić przy wyborze, natomiast dla głównego źródła ciepła ma ona znaczenie decydujące, bowiem przesądza o kosztach ogrzewania domu. Bezwzględnie trzeba szukać kominka o możliwie najwyższej sprawności, godząc się z tym, że nie będzie ani tani, ani bardzo efektowny.

Adam Jamiołkowski
fot. Makroterm

aktualizacja: 2014-03-11

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Pomyśl 3 razy zanim kupisz kominek

Kominek jest nie tylko wydajnym źródłem względnie taniego ciepła, lecz także wspaniałą ozdobą pomieszczenia. Jednak zanim zaczniemy przeglądać oferty i dobierać moc kominka, zastanówmy się do czego będzie nam służył.

topowe produkty

Komin-Flex: jak wybrać odpowiedni system kominowy

Współczesna technika grzewcza dąży do uzyskiwania możliwie największych sprawności urządzeń grzewczych. Z punktu widzenia warunków pracy komina wzrost ich sprawności skutkuje przede wszystkim obniżeniem temperatury spalin.
Najbardziej znane marki
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Nowe biokominki firmy Kratki.pl!
Nowe biokominki firmy Kratki.pl! Proste w montażu i obsłudze biokominki sprawdzają się w każdym wnętrzu. Są też świetnym sposobem na wyjątkową aranżację pomieszczenia. ...
NBC - nowy wkład kominkowy marki Kratki
NBC - nowy wkład kominkowy marki Kratki Nowy, trójstronnie przeszklony wkład NBC marki Kratki zwraca uwagę nowoczesnym designem i estetyką wykończenia. Zachwyca użytkownika harmonijną ...
Budowa największej w Polsce fabryki systemów kominowych Jawar rozpoczęta!
Budowa największej w Polsce fabryki systemów kominowych Jawar rozpoczęta! W dniu 21 października 2016 r. na terenie inwestycji przy drodze krajowej nr 7 w Glinojecku odbyła się uroczystość podpisania aktu erekcyjnego ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x