Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

Czym się kierować wybierając parametry techniczne kominka

Czym się kierować wybierając parametry techniczne kominka

Gdy już zdecydujemy, do czego kominek ma służyć, można pomyśleć o jego parametrach technicznych. Dla poszukujących kominka dekoracyjnego, będą one właściwie nieistotne (można kierować się jedynie estetyką). Jeśli natomiast urządzenie ma skutecznie ogrzewać dom, musi mieć odpowiednio dużą moc.

Przeglądając katalogi, patrzeć należy na tzw. nominalną moc grzewczą (wyliczaną jako średnia z trzech godzin palenia w określonych warunkach testowych). Moc maksymalna kominka nie ma dla nas znaczenia – jeżeli bywa osiągana podczas normalnej eksploatacji, to sporadycznie.

W przypadku kominka, który ma być głównym źródłem ciepła, jego moc nominalna musi odpowiadać wymaganej mocy urządzenia grzewczego, określonej w projekcie budowlanym. Gdy kominek ma być pomocniczym źródłem ciepła, można (a nawet należy) ograniczyć jego moc np. do 70–80% mocy głównego urządzenia grzewczego. Dlaczego?

Dlaczego można (a nawet należy) ograniczyć moc kominka, który ma być pomocniczym źródłem ciepła?

Po pierwsze – kominek o nieco mniejszej mocy będzie tańszy w zakupie i montażu, a przecież praca z pełną mocą wymagana byłaby jedynie podczas największych mrozów, kiedy to możemy skorzystać z podstawowego źródła ciepła lub z obu jednocześnie (w razie awarii głównego źródła pewien niedostatek mocy może powodować lekki dyskomfort, ale w takiej sytuacji można się z tym pogodzić).

Po drugie – jak większość urządzeń grzewczych zasilanych paliwem stałym, kominek pracuje najlepiej, gdy osiąga odpowiednio wysoki pułap mocy. Dławienie płomienia, czy to przy użyciu szybra, czy przepustnicy sprawi, że za szybą – zamiast pięknych płomieni – będziemy widzieć pełgające płomyki lub kłęby dymu (albo nie będziemy widzieć nic, bo szyba kominka niemal natychmiast pokryje się czarnym nalotem).

Co ze sprawnością kominka?

Jeśli zamierzamy wykorzystać kominek jako główne źródło ciepła, to z najwyższą uwagą musimy traktować tzw. sprawność urządzenia. W przypadku kominka dekoracyjnego nie ma ona znaczenia, w przypadku kominka pomocniczego należy ją uwzględnić przy wyborze, natomiast dla głównego źródła ciepła ma ona znaczenie decydujące, bowiem przesądza o kosztach ogrzewania domu. Bezwzględnie trzeba szukać kominka o możliwie najwyższej sprawności, godząc się z tym, że nie będzie ani tani, ani bardzo efektowny.

Adam Jamiołkowski
fot. Makroterm

aktualizacja: 2014-03-11

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Premiera komina Jawar Aero na Targach ISH we Frankfurcie nad Menem
Premiera komina Jawar Aero na Targach ISH we Frankfurcie nad Menem W dniach 14-18 marca 2017 r. we Frankfurcie nad Menem odbędą się Targi ISH. Międzynarodowa impreza przeznaczona jest dla branży klimatyzacji, ...
Nowy system kominowy Schiedel Quadro Pro
Nowy system kominowy Schiedel Quadro Pro Schiedel Quadro Pro to najnowszy system powietrzno-spalinowy do odprowadzania spalin z urządzeń opalanych gazem i olejem w budownictwie mieszkaniowym.
Nowe biokominki firmy Kratki.pl!
Nowe biokominki firmy Kratki.pl! Proste w montażu i obsłudze biokominki sprawdzają się w każdym wnętrzu. Są też świetnym sposobem na wyjątkową aranżację pomieszczenia. ...
Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze