Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

Kominy stalowe - nie tylko do remontów

Kominy stalowe - nie tylko do remontów

Stalowe kominy prefabrykowane występują jako konstrukcje samodzielne oraz jako wkłady stalowe, przeznaczone do montażu w istniejącym kominie murowanym lub nawet zwykłym kanale wentylacyjnym (co pozwala np. zaadaptować na kotłownię pomieszczenie, w którym nie planowano montażu urządzenia grzewczego, więc przewodu dymowego nie ma w ogóle).

Konstrukcja kominów stalowych

Wkłady kominowe mogą być przy tym sztywne lub elastyczne – te drugie można wprowadzić nawet do kanału o znacznych krzywiznach. Kominy samodzielne wykonywane są jako jednościenne, przeznaczone zasadniczo do montażu wewnątrz budynku, oraz dwuścienne, które można zamontować na zewnątrz. Te drugie składają się zwykle z wewnętrznego przewodu spalinowego, izolacji termicznej (najczęściej jest to przetworzona wełna mineralna) oraz zewnętrznej rury osłonowej ze stali lub aluminium. Izolacja termiczna, zapewniając utrzymanie temperatury spalin na odpowiednio wysokim poziomie, pozwala na prawidłową pracę takiego komina.

Dwa typowe rozwiązania kominów stalowych: wkład kominowy jednościenny (po lewej) oraz współśrodkowy system kominowy dla kotłów z zamkniętą komorą spalania (po prawej) (fot. Komin-Flex)

Dwuścienną konstrukcję mają też kominy powietrzno-spalinowe typu "rura w rurze". W kominie tego rodzaju spaliny z kotła wyrzucane są na zewnątrz rurą wewnętrzną, a w przestrzeni między rurami wędruje w odwrotnym kierunku – czyli do kotła – świeże powietrze do spalania, zasysane z zewnątrz (na wylocie komina montuje się nakładkę zapobiegającą niepożądanemu zasysaniu spalin). Ubocznym, ale bardzo korzystnym efektem takiego rozwiązania układu powietrzno-spalinowego kotła jest to, że zasysane do niego powietrze zostaje "po drodze" wstępnie podgrzane ciepłem ze spalin, co zwiększa sprawność energetyczną urządzenia.

Elementy kominów wchodzące w kontakt ze spalinami wytwarza się ze stali kwasoodpornej o rozmaitym składzie, mają też one różną grubość, a wszystko zależy od tego, z jakimi kotłami mają współpracować (ważna jest temperatura, wilgotność i skład chemiczny spalin).

Wkłady kominowe wytwarzane są także jako elastyczne, które można wprowadzać do kanałów o znacznych krzywiznach (fot. Schiedel)

Jako największy atut kominów stalowych wymienia się zazwyczaj łatwe wykorzystanie w budynkach już istniejących, a więc podczas prac remontowych (czy to jako kominy dobudowane na zewnątrz, czy to do naprawy wyeksploatowanych kominów murowanych). Niska masa komina ze stali sprawia bowiem, że nie wymaga on wykonywania fundamentu – wystarczy posadowić go na stojaku lub po prostu przymocować do ściany odpowiednimi uchwytami.

Nie oznacza to jednak, że kominy ze stali stosuje się tylko do remontów – mogą one z powodzeniem być montowane w nowych domach, przy czym często ich obecność jest w takiej sytuacji celowo eksponowana.

Koszty kominów stalowych

Dla inwestorów niebagatelne znaczenie ma umiarkowana cena. Wkład ze stali kwasoodpornej do zwykłego komina murowanego, pozwalający na przyłączenie kotła gazowego czy olejowego, kosztuje (materiał plus robocizna kominiarza) od 90 zł za metr w przypadku przewodu spalinowego (jednościennego) i od 145 zł za metr w przypadku przewodu spalinowo-powietrznego (dwuściennego). Od 100 zł za metr trzeba zapłacić w przypadku samodzielnych kominów ze stali.

Trwałość kominów stalowych

Największa wada kominów stalowych to umiarkowana trwałość. Pięć czy nawet dziesięć lat gwarancji to niewiele w porównaniu z gwarancją na systemy ceramiczne, która często wynosi np. 30 lat.

Adam Jamiołkowski
fot. otwierająca: Komin-Flex

aktualizacja: 2014-09-25

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Kominy systemowe - rewolucja w technice grzewczej

Co spowodowało, że stosowana do budowy kominów od wieków cegła, ustąpiła miejsca specjalistycznej ceramice i stali? Jest to naturalna konsekwencja zasadniczej zmiany w technice grzewczej, do jakiej doszło w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci. 

topowe produkty

Jawar Nord - pozyskaj ciepło ze spalin i oszczędzaj

Czy ciepło ze spalin da się pozyskać, a przy tym zaoszczędzić? Tak. Udowadnia to firma JAWAR, która przetestowała pod tym kątem swój system powietrzno-spalinowyJAWAR NORD - z doskonałym skutkiem.
Najbardziej znane marki
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Premiera komina Jawar Aero na Targach ISH we Frankfurcie nad Menem
Premiera komina Jawar Aero na Targach ISH we Frankfurcie nad Menem W dniach 14-18 marca 2017 r. we Frankfurcie nad Menem odbędą się Targi ISH. Międzynarodowa impreza przeznaczona jest dla branży klimatyzacji, ...
Nowy system kominowy Schiedel Quadro Pro
Nowy system kominowy Schiedel Quadro Pro Schiedel Quadro Pro to najnowszy system powietrzno-spalinowy do odprowadzania spalin z urządzeń opalanych gazem i olejem w budownictwie mieszkaniowym.
Nowe biokominki firmy Kratki.pl!
Nowe biokominki firmy Kratki.pl! Proste w montażu i obsłudze biokominki sprawdzają się w każdym wnętrzu. Są też świetnym sposobem na wyjątkową aranżację pomieszczenia. ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x