Jak dobrać komin do kotła? Czy istnieje komin uniwersalny?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak dobrać komin do kotła? Czy istnieje komin uniwersalny?

Rodzaj i rozmieszczenie przewodów kominowych w bryle budynku oraz ich wysokość ponad dachem muszą stanowić element każdego projektu architektonicznego. A ponieważ o wymaganiach wobec kanału dymowego czy spalinowego przesądzają parametry kotła (wymagany ciąg kominowy, temperatura i agresywność spalin), jaki użyty zostanie do ogrzania domu, to w pełni prawdziwe jest stwierdzenie, że wyboru źródła ciepła należy dokonać jeszcze przed zaprojektowaniem budynku.

Co robić, jeśli z rozmaitych względów jest to niemożliwe, np. nie wiadomo, czy i kiedy do zakupionej działki doprowadzona zostanie sieć gazowa? Przede wszystkim nie należy chować głowy w piasek i wychodzić z założenia, że "później się coś wymyśli", tylko przedyskutować problem z architektem bądź specjalistą od techniki grzewczej. W każdej sytuacji można znaleźć rozwiązanie rozsądne, tzn. zwalniające z późniejszych, kosztownych przeróbek.

Budowa komina uniwersalnego

Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wykonanie dwóch oddzielnych przewodów kominowych, np. dla kotła na paliwo stałe i kotła gazowego, podobnie jak budowa komina "uniwersalnego" będzie kosztować więcej niż postawienie komina przeznaczonego do obsługi urządzenia grzewczego z góry określonego rodzaju.

Warto w tym miejscu rozprawić się z przekonaniem, że do współpracy z kotłem gazowym nadaje się wyłącznie komin stalowy lub wyposażony we wkład ze stali. Jest to mit tak silnie zakorzeniony, że łatwo spotkać wkłady stalowe zamontowane we wnętrzu nowoczesnych prefabrykowanych kominów ceramicznych, które bez problemu mogłyby współpracować nawet z kotłem kondensacyjnym.

Dwuciągowy system kominowy z rurami 18 cm (lub 20 cm) dla kotła na paliwo stałe i 12 cm dla kotła gazowego (olejowego) umieszczonymi we wspólnej obudowie z pustaków z keramzytobetonu
Przykład rozwiązania dla kotłowni naprawdę uniwersalnej: dwuciągowy system kominowy z rurami 18 cm (lub 20 cm) dla kotła na paliwo stałe i 12 cm dla kotła gazowego (olejowego) umieszczonymi we wspólnej obudowie z pustaków z keramzytobetonu. Odporny na działanie kondensatu i pożar sadzy (fot. Schiedel)

Powtórzmy więc raz jeszcze, że zarówno kominy stalowe, jak i ceramiczne wytwarzane są dziś z materiałów pozwalających na współpracę z rozmaitymi kotłami. Szczegółowe dane zawarte są w specyfikacji technicznej, którą powinien dysponować każdy producent czy dystrybutor. Na jej podstawie uda się bez trudu ustalić, czy dany materiał będzie odpowiedni do budowy komina przewidzianego do odbioru spalin z kotła określonego rodzaju. Można też szukać materiału, który pozwoli postawić komin nadający się do odprowadzania spalin zarówno z kotła na paliwo stałe, jak też z kotła gazowego czy olejowego.

By komin był uniwersalny...

Nie wolno jednak zapominać, że o uniwersalności komina decyduje nie tylko materiał, z którego został wykonany. Odporność na działanie spalin to nie wszystko! Istotne są również wymagania kotła, bo to przecież dla niego przeznaczony jest komin, a nie odwrotnie.

I tak na przykład przewód kominowy o dużej średnicy, odpowiedni dla kotła na węgiel czy drewno, może okazać się niewłaściwy dla kotła gazowego o zbliżonej mocy (skutkuje to obniżeniem sprawności urządzenia gazowego).

Z kolei komin optymalny dla kotła gazowego może mieć przekrój niewystarczający do sprawnego odprowadzania produktów spalania z kotła opalanego paliwami stałymi.

W sytuacji, gdy chcemy lub musimy zbudować komin uniwersalny, do wybrania właściwego materiału i określenia przekroju przewodu kominowego niezbędna jest staranna analiza każdego indywidualnego przypadku. Równie kłopotliwe bywają remonty, bowiem projektant musi zadbać o to, by poprawne ze względu na specyfikę źródła ciepła rozwiązanie komina można było zastosować w konkretnym budynku, bez uszczerbku np. dla jego walorów estetycznych.

Redaktor: Adam Jamiołkowski

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Marek

07 May 2015, 10:22

Do czego jest potrzebny taki ogólnikowy artykuł? Takie odkrywcze myśli to każdy wie że trzeba dobrać. Jakieś konkrety?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!