Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

Jaki komin?

Komina w domu jednorodzinnym może nie być właściwie tylko wtedy, gdy kupimy kocioł c.o. z zamkniętą komorą spalania lub ogrzewamy dom prądem. W każdym innym przypadku jest on niezbędny. A ponieważ nieszczelny jest zagrożeniem dla życia, warto starannie przeanalizować tę instalację.

Jeden komin - wiele kanałów

Komin to nie tylko to, co widać nad dachem - najczęściej jest wielokanałową konstrukcją, grupującą przewody spalinowe, dymowe i wentylacyjne. Ich przekrój oraz sposób wykonania określone są w projekcie budowlanym.

 • Kanały dymowe - o przekroju min. 14x14 cm lub średnicy 15 cm. Podłącza się do nich kotły i kominki na paliwa stałe. Każde urządzenie musi być podłączone do oddzielnego kanału.
 • Kanały spalinowe - o przekroju nie mniejszym niż 14x14 cm lub średnicy min. 12 cm (jeśli jest to stalowy wkład kominowy). Współpracują z urządzeniami zasilanymi gazem lub olejem opałowym, odprowadzają też powietrze z okapów kuchennych. Jeśli jest możliwość wykraplania się wody ze spalin, powierzchnia przewodu musi być odporna na agresywne oddziaływanie kondensatu. Wyloty kanałów dymowych i spalinowych muszą być skierowane do góry.
 • Kanały wentylacyjne - o minimalnym przekroju 160 cm². Odprowadzają powietrze w systemie wentylacji grawitacyjnej. Ich wyloty umieszcza się na bocznych ściankach komina (ogranicza to możliwość przedostawania się do nich spalin lub dymu w przypadku osłabienia lub odwrócenia w nich ciągu) i zabezpiecza kratkami, żeby uniemożliwić zagnieżdżanie się ptaków. Każdy kanał "obsługuje" tylko jedno pomieszczenie.

Komin z cegieł

Komin z cegieł muruje się przede wszystkim wtedy, gdy ma pomieścić dużo kanałów a jest umieszczany przy ścianie nośnej lub na zewnętrznej ścianie domu. Jeśli będą nim odprowadzane produkty spalania z kotła gazowego lub olejowego, trzeba wyposażyć go we wkład odporny na agresywne oddziaływanie skroplin. Z racji dużej wagi, komin murowany trzeba posadowić na oddzielnym fundamencie.

Kominy z kanałami spalinowymi lub dymowymi można budować jedynie z pełnych cegieł ceramicznych. Ze względu na ich wymiary i układ w poszczególnych warstwach, kanały mają 14x14 cm, 14x27 cm lub 27x27 cm. Murowany komin z cegieł musi być w części znajdującej się wewnątrz domu otynkowany - jakiekolwiek nieszczelności, sygnalizowane są natychmiast pojawiającymi się śladami na takiej powierzchni.

Komin z prefabrykatów
Komin ze stali
(fot. Leier)

W przewodach dymowych zostawia się otwór (poniżej miejsca podłączenia paleniska) do zamontowania wyczystki.

Wystającą ponad dach końcówkę komina można wznieść z cegieł klinkierowych. Dobrze jest je zaimpregnować, co utrudni osiadanie zanieczyszczeń.

Komin z prefabrykatów

Montowany jest jako przyścienny, oddylatowany od ścian konstrukcyjnych lub jako wolno stojący. Prefabrykowane elementy składają się najczęściej z dwóch warstw - wewnętrznego wkładu z kamionki kwasoodpornej lub ceramiki szamotowej i zewnętrznej obudowy z betonu lekkiego.

Są też przewody izolowane - warstwa wełny mineralnej otula wkład wewnętrzny. Przeznaczone są do współpracy z kotłami gazowymi i olejowymi, bowiem ocieplenie zapobiega zbytniemu wychłodzeniu spalin, zwłaszcza gdy komin znajduje się przy ścianie zewnętrznej. Kotły z zamkniętą komorą spalania mogą współpracować z przewodami, w których przestrzeń między wkładem ceramicznym a obudową służy do doprowadzania powietrza zewnętrznego.

W skład każdego systemu wchodzą - oprócz prostych odcinków przewodów - dodatkowe elementy, takie jak trójniki przyłączeniowe, wyczystki i zbieracze kondensatu oraz nasadki kominowe.

Komin z prefabrykatów można otynkować lub obłożyć płytami gipsowo-kartonowymi mocowanymi na stelażu. Znajdujący się ponad dachem odcinek najczęściej wykańcza się płytkami ceramicznymi lub obmurówką z cegły klinkierowej (opartej na płycie wsporczej).
Same kanały wentylacyjne buduje się ze specjalnych pustaków z betonu lekkiego, ceramiki lub silikatu - betonowe mają do 4 kanałów z prostokątnymi otworami.

Komin ze stali
Komin ze stali
(fot. Komin-Flex)

Komin ze stali

Przewody stalowe najczęściej są dwuścienne (tzw. rura w rurze) - izolowane lub nie. Wewnętrzna rura ze stali kwasoodpornej jest umieszczona w płaszczu z blachy aluminiowej lub stalowej lakierowanej. Komin ze stali nie wymagaja obmurowania, w wersji izolowanejjest przeznaczony głównie do montowania jako wolno stojący na zewnątrz domu.

Wewnętrzna rura może odprowadzać spaliny z kotłów na gaz, olej, z kominków i kotłów na paliwo stałe. Stalowe elementy kominowe wykorzystywane są również do podłączania kotłów z zamkniętą komorą spalania. Wtedy wewnętrznym przekrojem odprowadzane są spaliny, a przestrzenią między ściankami - zasysane powietrze zewnętrzne.

Jeśli komin ze stali przechodzi przez pomieszczenia, z reguły obudowuje się go okładziną z płyt gipsowo-kartonowych. Część ponad dachem można zakryć specjalną obudową dostosowaną do przekroju komina i kąta pochylenia połaci.

W systemach kominów stalowych, oprócz prostych elementów, dostępne są kolanka, trójniki, wyczystki oraz segmenty wylotowe z daszkiem osłonowym.

Wkład kominowy

Komin murowany z czasem wymaga remontu. Także przy wymianie kotła trzeba się liczyć z koniecznością dostosowania istniejącego komina do nowych warunków pracy. W takiej sytuacji najkorzystniejsze jest wprowadzenie do kanału spalinowego wkładu kominowego ze stali kwasoodpornej - sztywnego lub elastycznego.

Przy montażu wkładu konieczne jest rozkucie ścianki komina w miejscu podłączenia rury spalinowej z kotła, gdyż trzeba tam wstawić trójnik niezbędny do zainstalowania wyczystki i zbieracza skroplin.

Wkłady kominowe
Wkład kominowy
(fot. Darco)

Włożenie wkładu kominowego może być jedynym wyjściem, gdy pojawią się nieszczelności w kanale dymowym z kotła węglowego lub kominka. Ze względu na znacznie wyższą temperaturę spalin początkowe odcinki wkładu należy wykonywać ze sztywnych rur o ściankach grubości 1mm.

Istniejące kominy murowane można także przystosować do współpracy z kotłami z zamkniętą komorą spalania. Wprowadzany w komin  wkład kominowy ma z reguły średnicę 80-100 mm, pozostaje więc dość przestrzeni wewnątrz kanału, aby swobodnie mogło tam przepływać powietrze. Warunkiem jest jednak całkowita gładkość i czystość ścianek wewnętrznych, które będą miały kontakt z doprowadzanym do kotła powietrzem.

Istniejący komin można wykorzystać również tylko częściowo. Wprowadza się do niego rurę odprowadzającą spaliny, ale przewód doprowadzający powietrze wyprowadza przez ścianę domu.

Przy instalowaniu kotłów z zamkniętą komorą spalania o mocy do 21 kW można również zrezygnować z budowy komina a spaliny odprowadzać rurą dwuścienną przez ścianę domu. Rozwiązanie takie jest szczególnie korzystne, gdy instalujemy kocioł w pomieszczeniu bez dostępu do komina lub w nowym domu będziemy instalować wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną, która nie wymaga wyprowadzenia kanałów wentylacyjnych ponad dach.

Odbiór komina

O tym, czy komin został wzniesiony prawidłowo, jest szczelny i nie zagrozi życiu mieszkańców domu, musi zadecydować mistrz kominiarski z odpowiednimi uprawnieniami, dokonując jego odbioru - formalnego i fizycznego.

Podczas odbioru formalnego kominiarz musi sprawdzić:

 • zgodność materiałów z dokumentacją oraz aktualność atestów i aprobat technicznych;
 • oznakowanie komina, umożliwiające jego właściwe zaklasyfikowanie oraz identyfikację producenta;
 • zgodność wykonania instalacji z projektem.


Odbiór fizyczny polega na badaniu przewodów kominowych i obejmuje sprawdzenie:

 • wielkości przekrojów przewodów;
 • grubości przegród;
 • jakości elementów łączących;
 • ewentualnych odchyleń od pionu;
 • prawidłowości ich prowadzenia;
 • stanu powierzchni przewodów;
 • drożności przewodów;
 • wyposażenia otworów rewizyjnych i wyczystnych;
 • wlotów oraz wylotów przewodów;
 • prawidłowego ciągu;
 • odprowadzenia kondensatu.


W badaniu komina pomaga specjalistyczny sprzęt. Specjalna kamera pozwala dokładnie obejrzeć wewnętrzne powierzchnie przewodów. Z kolei do określenia wielkości i prawidłowości ciągu służą anemometry skrzydełkowe.
Kominiarz ma obowiązek sporządzić protokół, który jest dołączany do dziennika budowy.

Czynności, jakie należy wykonać przed oddaniem komina do użytku są opisane w Rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz.U. 74/99).

 

Hanna Czerska

aktualizacja: 2017-07-13

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Piec wolnostojący INVICTA ELO M
Piec wolnostojący INVICTA ELO M Piec wolnostojący ELO M biała emalia to nowość francuskiego producenta żeliwnych kominków firmy INVICTA.
Rekomendacja NAPE S.A. dla Schiedel
Rekomendacja NAPE S.A. dla Schiedel Firma Schiedel dokonała aktualizacji oceny efektywności energetycznej swojej wentylacji hybrydowej SCHIEDEL FLOW dla budynków jednorodzinnych ...
Promienniki gazowe serii VULKAN
Promienniki gazowe serii VULKAN Promienniki gazowe serii VULKAN z oferty Komin-Flex mają elegancki wygląd, który doskonale nadaje się do aranżacji w hotelach i restauracjach, ...
Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze