Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

Jaki komin?

Komina w domu jednorodzinnym może nie być właściwie tylko wtedy, gdy kupimy kocioł c.o. z zamkniętą komorą spalania lub ogrzewamy dom prądem. W każdym innym przypadku jest on niezbędny. A ponieważ nieszczelny jest zagrożeniem dla życia, warto starannie przeanalizować tę instalację.

Jeden komin - wiele kanałów

Komin to nie tylko to, co widać nad dachem - najczęściej jest wielokanałową konstrukcją, grupującą przewody spalinowe, dymowe i wentylacyjne. Ich przekrój oraz sposób wykonania określone są w projekcie budowlanym.

 • Kanały dymowe - o przekroju min. 14x14 cm lub średnicy 15 cm. Podłącza się do nich kotły i kominki na paliwa stałe. Każde urządzenie musi być podłączone do oddzielnego kanału.
 • Kanały spalinowe - o przekroju nie mniejszym niż 14x14 cm lub średnicy min. 12 cm (jeśli jest to stalowy wkład kominowy). Współpracują z urządzeniami zasilanymi gazem lub olejem opałowym, odprowadzają też powietrze z okapów kuchennych. Jeśli jest możliwość wykraplania się wody ze spalin, powierzchnia przewodu musi być odporna na agresywne oddziaływanie kondensatu. Wyloty kanałów dymowych i spalinowych muszą być skierowane do góry.
 • Kanały wentylacyjne - o minimalnym przekroju 160 cm². Odprowadzają powietrze w systemie wentylacji grawitacyjnej. Ich wyloty umieszcza się na bocznych ściankach komina (ogranicza to możliwość przedostawania się do nich spalin lub dymu w przypadku osłabienia lub odwrócenia w nich ciągu) i zabezpiecza kratkami, żeby uniemożliwić zagnieżdżanie się ptaków. Każdy kanał "obsługuje" tylko jedno pomieszczenie.

Komin z cegieł

Komin z cegieł muruje się przede wszystkim wtedy, gdy ma pomieścić dużo kanałów a jest umieszczany przy ścianie nośnej lub na zewnętrznej ścianie domu. Jeśli będą nim odprowadzane produkty spalania z kotła gazowego lub olejowego, trzeba wyposażyć go we wkład odporny na agresywne oddziaływanie skroplin. Z racji dużej wagi, komin murowany trzeba posadowić na oddzielnym fundamencie.

Kominy z kanałami spalinowymi lub dymowymi można budować jedynie z pełnych cegieł ceramicznych. Ze względu na ich wymiary i układ w poszczególnych warstwach, kanały mają 14x14 cm, 14x27 cm lub 27x27 cm. Murowany komin z cegieł musi być w części znajdującej się wewnątrz domu otynkowany - jakiekolwiek nieszczelności, sygnalizowane są natychmiast pojawiającymi się śladami na takiej powierzchni.

Komin z prefabrykatów
Komin ze stali
(fot. Leier)

W przewodach dymowych zostawia się otwór (poniżej miejsca podłączenia paleniska) do zamontowania wyczystki.

Wystającą ponad dach końcówkę komina można wznieść z cegieł klinkierowych. Dobrze jest je zaimpregnować, co utrudni osiadanie zanieczyszczeń.

Komin z prefabrykatów

Montowany jest jako przyścienny, oddylatowany od ścian konstrukcyjnych lub jako wolno stojący. Prefabrykowane elementy składają się najczęściej z dwóch warstw - wewnętrznego wkładu z kamionki kwasoodpornej lub ceramiki szamotowej i zewnętrznej obudowy z betonu lekkiego.

Są też przewody izolowane - warstwa wełny mineralnej otula wkład wewnętrzny. Przeznaczone są do współpracy z kotłami gazowymi i olejowymi, bowiem ocieplenie zapobiega zbytniemu wychłodzeniu spalin, zwłaszcza gdy komin znajduje się przy ścianie zewnętrznej. Kotły z zamkniętą komorą spalania mogą współpracować z przewodami, w których przestrzeń między wkładem ceramicznym a obudową służy do doprowadzania powietrza zewnętrznego.

W skład każdego systemu wchodzą - oprócz prostych odcinków przewodów - dodatkowe elementy, takie jak trójniki przyłączeniowe, wyczystki i zbieracze kondensatu oraz nasadki kominowe.

Komin z prefabrykatów można otynkować lub obłożyć płytami gipsowo-kartonowymi mocowanymi na stelażu. Znajdujący się ponad dachem odcinek najczęściej wykańcza się płytkami ceramicznymi lub obmurówką z cegły klinkierowej (opartej na płycie wsporczej).
Same kanały wentylacyjne buduje się ze specjalnych pustaków z betonu lekkiego, ceramiki lub silikatu - betonowe mają do 4 kanałów z prostokątnymi otworami.

Komin ze stali
Komin ze stali
(fot. Komin-Flex)

Komin ze stali

Przewody stalowe najczęściej są dwuścienne (tzw. rura w rurze) - izolowane lub nie. Wewnętrzna rura ze stali kwasoodpornej jest umieszczona w płaszczu z blachy aluminiowej lub stalowej lakierowanej. Komin ze stali nie wymagaja obmurowania, w wersji izolowanejjest przeznaczony głównie do montowania jako wolno stojący na zewnątrz domu.

Wewnętrzna rura może odprowadzać spaliny z kotłów na gaz, olej, z kominków i kotłów na paliwo stałe. Stalowe elementy kominowe wykorzystywane są również do podłączania kotłów z zamkniętą komorą spalania. Wtedy wewnętrznym przekrojem odprowadzane są spaliny, a przestrzenią między ściankami - zasysane powietrze zewnętrzne.

Jeśli komin ze stali przechodzi przez pomieszczenia, z reguły obudowuje się go okładziną z płyt gipsowo-kartonowych. Część ponad dachem można zakryć specjalną obudową dostosowaną do przekroju komina i kąta pochylenia połaci.

W systemach kominów stalowych, oprócz prostych elementów, dostępne są kolanka, trójniki, wyczystki oraz segmenty wylotowe z daszkiem osłonowym.

Wkład kominowy

Komin murowany z czasem wymaga remontu. Także przy wymianie kotła trzeba się liczyć z koniecznością dostosowania istniejącego komina do nowych warunków pracy. W takiej sytuacji najkorzystniejsze jest wprowadzenie do kanału spalinowego wkładu kominowego ze stali kwasoodpornej - sztywnego lub elastycznego.

Przy montażu wkładu konieczne jest rozkucie ścianki komina w miejscu podłączenia rury spalinowej z kotła, gdyż trzeba tam wstawić trójnik niezbędny do zainstalowania wyczystki i zbieracza skroplin.

Wkłady kominowe
Wkład kominowy
(fot. Darco)

Włożenie wkładu kominowego może być jedynym wyjściem, gdy pojawią się nieszczelności w kanale dymowym z kotła węglowego lub kominka. Ze względu na znacznie wyższą temperaturę spalin początkowe odcinki wkładu należy wykonywać ze sztywnych rur o ściankach grubości 1mm.

Istniejące kominy murowane można także przystosować do współpracy z kotłami z zamkniętą komorą spalania. Wprowadzany w komin  wkład kominowy ma z reguły średnicę 80-100 mm, pozostaje więc dość przestrzeni wewnątrz kanału, aby swobodnie mogło tam przepływać powietrze. Warunkiem jest jednak całkowita gładkość i czystość ścianek wewnętrznych, które będą miały kontakt z doprowadzanym do kotła powietrzem.

Istniejący komin można wykorzystać również tylko częściowo. Wprowadza się do niego rurę odprowadzającą spaliny, ale przewód doprowadzający powietrze wyprowadza przez ścianę domu.

Przy instalowaniu kotłów z zamkniętą komorą spalania o mocy do 21 kW można również zrezygnować z budowy komina a spaliny odprowadzać rurą dwuścienną przez ścianę domu. Rozwiązanie takie jest szczególnie korzystne, gdy instalujemy kocioł w pomieszczeniu bez dostępu do komina lub w nowym domu będziemy instalować wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną, która nie wymaga wyprowadzenia kanałów wentylacyjnych ponad dach.

Odbiór komina

O tym, czy komin został wzniesiony prawidłowo, jest szczelny i nie zagrozi życiu mieszkańców domu, musi zadecydować mistrz kominiarski z odpowiednimi uprawnieniami, dokonując jego odbioru - formalnego i fizycznego.

Podczas odbioru formalnego kominiarz musi sprawdzić:

 • zgodność materiałów z dokumentacją oraz aktualność atestów i aprobat technicznych;
 • oznakowanie komina, umożliwiające jego właściwe zaklasyfikowanie oraz identyfikację producenta;
 • zgodność wykonania instalacji z projektem.


Odbiór fizyczny polega na badaniu przewodów kominowych i obejmuje sprawdzenie:

 • wielkości przekrojów przewodów;
 • grubości przegród;
 • jakości elementów łączących;
 • ewentualnych odchyleń od pionu;
 • prawidłowości ich prowadzenia;
 • stanu powierzchni przewodów;
 • drożności przewodów;
 • wyposażenia otworów rewizyjnych i wyczystnych;
 • wlotów oraz wylotów przewodów;
 • prawidłowego ciągu;
 • odprowadzenia kondensatu.


W badaniu komina pomaga specjalistyczny sprzęt. Specjalna kamera pozwala dokładnie obejrzeć wewnętrzne powierzchnie przewodów. Z kolei do określenia wielkości i prawidłowości ciągu służą anemometry skrzydełkowe.
Kominiarz ma obowiązek sporządzić protokół, który jest dołączany do dziennika budowy.

Czynności, jakie należy wykonać przed oddaniem komina do użytku są opisane w Rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz.U. 74/99).

 

Hanna Czerska

aktualizacja: 2013-01-18

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
topowe produkty

Jawar Nord - pozyskaj ciepło ze spalin i oszczędzaj

Czy ciepło ze spalin da się pozyskać, a przy tym zaoszczędzić? Tak. Udowadnia to firma JAWAR, która przetestowała pod tym kątem swój system powietrzno-spalinowyJAWAR NORD - z doskonałym skutkiem.
Najbardziej znane marki
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Nowe biokominki firmy Kratki.pl!
Nowe biokominki firmy Kratki.pl! Proste w montażu i obsłudze biokominki sprawdzają się w każdym wnętrzu. Są też świetnym sposobem na wyjątkową aranżację pomieszczenia. ...
NBC - nowy wkład kominkowy marki Kratki
NBC - nowy wkład kominkowy marki Kratki Nowy, trójstronnie przeszklony wkład NBC marki Kratki zwraca uwagę nowoczesnym designem i estetyką wykończenia. Zachwyca użytkownika harmonijną ...
Budowa największej w Polsce fabryki systemów kominowych Jawar rozpoczęta!
Budowa największej w Polsce fabryki systemów kominowych Jawar rozpoczęta! W dniu 21 października 2016 r. na terenie inwestycji przy drodze krajowej nr 7 w Glinojecku odbyła się uroczystość podpisania aktu erekcyjnego ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x