Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Porady ekspertów

Kominek z płaszczem wodnym zamiast kotła gazowego

Kominek z płaszczem wodnym zamiast kotła gazowego

Projekt mojego domu przewiduje ogrzewanie gazowe, zatem nie ma w nim oddzielnego pomieszczenia na kotłownię. Niestety, w tym rejonie w najbliższych latach nie planuje się doprowadzenia gazu, będę więc musiał wykorzystać kominek z płaszczem wodnym jako podstawowe ogrzewanie domu. Jak powinna być zbudowana taka instalacja i czy wystarczy do utrzymywania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach?

Odpowiedź eksperta: Kominek z płaszczem wodnym pod względem technicznym należy traktować jako kocioł na paliwo stałe, tyle że umieszczony nie w kotłowni, a w pomieszczeniu mieszkalnym. Jednak zgodnie z przepisami, budynek musi mieć zapewniony także inny sposób ogrzewania. Mogą to być chociażby grzejniki elektryczne w poszczególnych pomieszczeniach lub kocioł elektryczny. Przekazywanie ciepła z kominka z płaszczem wodnym odbywa się w dwojaki sposób:

  • bezpośrednio do pomieszczenia, w którym się on znajduje – na drodze promieniowania i ewentualnie cyrkulacji powietrza;
  • do innych pomieszczeń, gdzie zamontowano grzejniki zasilane z obiegu wodnego wkładu kominkowego. 

W porównaniu z typowym kotłem np. na węgiel, kominek wymaga częstszego uzupełniania paliwa, a skuteczność regulacji ogrzewania jest mocno ograniczona i w efekcie występują duże dobowe wahania temperatury. Niedogodności te można ograniczyć, instalując ogrzewanie wspomagające, np. przez zamontowanie w obiegu wodnym kotła elektrycznego lub zbiornika buforowego.

Ponieważ kominkowy obieg wodny powinien być typu otwartego, korzystniej będzie podłączyć go do obiegu grzejnikowego nie bezpośrednio, ale za pośrednictwem wymiennika płytowego. Dzięki czemu grzejniki będą mogły działać w obiegu zamkniętym, co dobrze wpłynie na ich trwałość.

Niektóre rodzaje wkładów kominkowych mogą być montowane również w obiegach zamkniętych – dzięki wbudowanej wężownicy schładzającej z zaworem bezpieczeństwa, który po przekroczeniu bezpiecznej temperatury pracy, doprowadza wodę wodociągową i chłodzi płaszcz kominka. Taki model, oczywiście, nie wyklucza możliwości sprzęgnięcia obiegów za pomocą wymiennika.

Podział obiegu grzewczego z kominkiem za pomocą wymiennika ciepła często jest niezbędny. Najpopularniejsze grzejniki stalowe mogą pracować tylko w obiegach zamkniętych
Podział obiegu grzewczego z kominkiem za pomocą wymiennika ciepła często jest niezbędny. Najpopularniejsze grzejniki stalowe mogą pracować tylko w obiegach zamkniętych

Redakcja BD

aktualizacja: 2015-06-03

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Kominki, czyli stylowe grzanie na wiele sposobów

Z technicznego punktu widzenia, kominek to nic innego, jak piec lub kocioł opalany drewnem, ewentualnie brykietami drzewnymi. Jednak oprócz tego, że jest źródłem względnie taniego ciepła, pełni zwykle rolę ozdoby centralnego pomieszczenia w domu. Płonący w kominku ogień nie tylko zapewnia komfort termiczny, lecz także koi nerwy lepiej od wizyty w gabinecie psychoterapeuty. Może dlatego wielu z nas o wiele łatwiej godzi się z koniecznością dorzucania szczap do kominka, niż do kotła stojącego w kotłowni.

topowe produkty

Jawar Nord - pozyskaj ciepło ze spalin i oszczędzaj

Czy ciepło ze spalin da się pozyskać, a przy tym zaoszczędzić? Tak. Udowadnia to firma JAWAR, która przetestowała pod tym kątem swój system powietrzno-spalinowyJAWAR NORD - z doskonałym skutkiem.
Najbardziej znane marki
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Premiera komina Jawar Aero na Targach ISH we Frankfurcie nad Menem
Premiera komina Jawar Aero na Targach ISH we Frankfurcie nad Menem W dniach 14-18 marca 2017 r. we Frankfurcie nad Menem odbędą się Targi ISH. Międzynarodowa impreza przeznaczona jest dla branży klimatyzacji, ...
Nowy system kominowy Schiedel Quadro Pro
Nowy system kominowy Schiedel Quadro Pro Schiedel Quadro Pro to najnowszy system powietrzno-spalinowy do odprowadzania spalin z urządzeń opalanych gazem i olejem w budownictwie mieszkaniowym.
Nowe biokominki firmy Kratki.pl!
Nowe biokominki firmy Kratki.pl! Proste w montażu i obsłudze biokominki sprawdzają się w każdym wnętrzu. Są też świetnym sposobem na wyjątkową aranżację pomieszczenia. ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x