Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

Kominy prefabrykowane w domu szkieletowym a bezpieczeństwo przeciwpożarowe

Wybrałem prefabrykowane kominy, ponieważ szybko się je wznosi i obecnie mają już przystępniejszą cenę, niż kilka lat temu. Stawiałem dom w technologii szkieletu drewnianego, dlatego bardzo zważałem na bezpieczeństwo przeciwpożarowe... - mówi Jarek, Czytelnik Budujemy Dom, który kominy użytkuje od 2012 r.

Kominy prefabrykowane w domu szkieletowym a bezpieczeństwo przeciwpożarowe

Parametry domu: parterowy, wzniesiony w konstrukcji szkieletu drewnianego, pow. 170 m2. Ogrzewany nowoczesnym kotłem na groszek węglowy oraz zamkniętym kominkiem i drewnem. Wentylacja grawitacyjna.

Komin w kotłowni zostanie zaopatrzony w stalowy „strażak”, żeby dym nie ścielił się na pobliskim tarasie
Komin w kotłowni zostanie zaopatrzony w stalowy "strażak", żeby dym nie ścielił się na pobliskim tarasie

Kominy:

 • Prefabrykowane, ceramiczne, o wysokości 5,5 m i 6 m. 
 • W kotłowni – komin dymowy przeznaczony do kotła na groszek węglowy i drewno; przy nim systemowy kanał wentylacyjny. W salonie – komin dymowy do zamkniętego wkładu kominkowego i kanał wentylacyjny. Wentylacja innych pomieszczeń, wykonana z elastycznych rur i poprowadzona na podłodze nieużytkowego poddasza, została podłączona do głównych przewodów wentylacyjnych. 
 • Lokalizacja – wewnątrz budynku.

Decyzja: wybrałem prefabrykowane kominy, ponieważ szybko się je wznosi i obecnie mają już przystępniejszą cenę, niż kilka lat temu. Stawiałem dom w technologii szkieletu drewnianego, dlatego bardzo zważałem na bezpieczeństwo przeciwpożarowe – systemowe izolowane wełną mineralną kominy gwarantowały mi to i kilkudziesięcioletnią trwałość.

Kominy postawiłem razem z kolegą murarzem. Najpierw dokładnie sprawdziłem, czy drewniane elementy stropu i krokwie dachu znajdą się w bezpiecznym odstępie od komina, a potem starannie zaizolowałem przejścia komina przez strop i dach.

Uciekałem od budowania dużej ilości kominów, dlatego do dwóch głównych systemowych przewodów wentylacyjnych doprowadziłem rury elastyczne, obsługujące wentylację wszystkich pomieszczeń. Tylko w kuchni wyprowadziłem przez dach osobny kominek wentylacyjny.

Kominy prefabrykowane w domu szkieletowym - rady i przestrogi:

Dwa prefabrykowane kominy zbudowaliśmy w jeden dzień. Robota szła szybko, bo gotowe elementy są duże i kominy dosłownie rosły w oczach. Wyloty kominów ponad dachem na razie zatarłem zaprawą tynkarską, ale wykończę ją specjalnym marmolitem na kominy, w kolorze identycznym jak na podmurówce domu. Zwykły tynk na pewno zacząłby w przyszłości odpadać, podobnie jak okładzina z płytek klinkierowych.

Założę stalowy "strażak" na komin w kotłowni, ponieważ chcę uniknąć opadania dymu na taras. Dym z węgla nie jest przyjemny – tym bardziej, że kocioł grzewczy pracuje non stop z powodu ogrzewania latem wody użytkowej. Planuję również przeniesienie wyczystki w kotłowni, bo po zamontowaniu dużego kotła z podajnikiem, znalazła się za wąskim przesmykiem, utworzonym przez kocioł i ścianę. Niefortunne położenia utrudnia mi wyjmowanie sadzy. Wyczystki w kotłowni i w salonie opróżniam kilka razy w roku.

Ze względu na bezpieczeństwo przeciwpożarowe i wymogi ubezpieczenia budynku, oba kanały dymowe czyszczę 4 razy w roku – raz w roku robi to kominiarz, 3 razy ja sam. Kupiłem do tego celu, w markecie budowlanym, zestaw kominiarski z liną, kulą i szczotką.

Kominy prefabrykowane w domu szkieletowym - koszty:

 • kominy z prefabrykatów 5500 zł, 
 • czyszczenie kominów przez kominiarza 100 zł.
Fragment systemowego komina w kotłowni z wyczystką Dachowy kominek wentylacyjny nad kuchnią
Fragment systemowego komina w kotłowni z wyczystką Dachowy kominek wentylacyjny nad kuchnią

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-07-10

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Premiera komina Jawar Aero na Targach ISH we Frankfurcie nad Menem
Premiera komina Jawar Aero na Targach ISH we Frankfurcie nad Menem W dniach 14-18 marca 2017 r. we Frankfurcie nad Menem odbędą się Targi ISH. Międzynarodowa impreza przeznaczona jest dla branży klimatyzacji, ...
Nowy system kominowy Schiedel Quadro Pro
Nowy system kominowy Schiedel Quadro Pro Schiedel Quadro Pro to najnowszy system powietrzno-spalinowy do odprowadzania spalin z urządzeń opalanych gazem i olejem w budownictwie mieszkaniowym.
Nowe biokominki firmy Kratki.pl!
Nowe biokominki firmy Kratki.pl! Proste w montażu i obsłudze biokominki sprawdzają się w każdym wnętrzu. Są też świetnym sposobem na wyjątkową aranżację pomieszczenia. ...

Remont komina murowanego z wkładem azbestowym

Ujście komina znajduje się blisko kalenicy, zatem tylko krótki fragment wystaje ponad połacią dachu. Mimo to jego zewnętrzna część uległa zniszczeniu. Pokruszyła się czapa, bo nie została przykryta blachą, tynk odpadł kawałkami, wskutek czego cegły chłonęły wodę opadową i ulegały powolnej destrukcji, aż do linii obróbki blacharskiej - mówi Leszek, Czytelnik Budujemy Dom, który komin użytkuje od 1991 r.

topowe produkty

Jawar Nord - pozyskaj ciepło ze spalin i oszczędzaj

Czy ciepło ze spalin da się pozyskać, a przy tym zaoszczędzić? Tak. Udowadnia to firma JAWAR, która przetestowała pod tym kątem swój system powietrzno-spalinowyJAWAR NORD - z doskonałym skutkiem.
Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze