Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

Dwa prefabrykowane kominy - na wszelki wypadek

Kiedy w latach 2008–2010 stawiałem dom, dużo mówiło się o kryzysie paliwowym i uzależnieniu od dostaw rosyjskiego gazu. Pomyślałem, że na wszelki wypadek od razu przygotuję w kotłowni 2 prefabrykowane kominy – do kondensacyjnego kotła na gaz z sieci oraz nowoczesnego kotła na groszek węglowy. Prefabrykowane elementy "urosły" szybko i obecnie jestem zadowolony z ich użytkowania, bo mają dobry ciąg, a obsługa jest tania i bezproblemowa. Potwierdzam opinię, że są to produkty profesjonalne. Liczę, że posłużą wiele lat, bez remontów - mówi Tomek, Członek Klubu Budujących Dom, który kominy użytkuje od 2010 r.

Dwa prefabrykowane kominy - na wszelki wypadek

Parametry domu: powierzchnia 220 m2, murowany, parterowy z użytkowym poddaszem. Ogrzewanie kondensacyjnym kotłem na gaz z sieci oraz wkładem kominkowym z płaszczem wodnym i drewnem. Wentylacja grawitacyjna.

Kominy:

  • Ceramiczne, prefabrykowane, o wysokości 7 m. 
  • W kotłowni – gotowy komin wentylacyjny, komin spalinowy współpracujący z kondensacyjnym kotłem gazowym (180 mm), a przy nim zapasowy, przeznaczony dla nowoczesnego kotła na paliwa stałe (180 mm). W salonie – prefabrykowany komin dymowy (220 mm), do obsługi wkładu kominkowego z płaszczem wodnym, i dwa kominy wentylacyjne. Resztę domu wentyluje się przez rury elastyczne, poprowadzone w ścianach i zakończone na dachu kominkami wentylacyjnymi. 
  • Lokalizacja – w środku budynku.

Decyzja: prefabrykowane zestawy kominowe, przewidziane do konkretnych funkcji, kupiłem zgodnie ze wskazaniem z gotowego projektu domu. Ten w salonie przesunąłem jednak w stronę tarasu, żeby móc ulokować wkład z płaszczem wodnym nie przed kominem, a przy jego prawym boku. Dzięki temu wkład nie zabiera miejsca w salonie, tylko jest zlicowany z meblościanką, zaprojektowaną na multimedia.

Kiedy w latach 2008–2010 stawiałem dom, dużo mówiło się o kryzysie paliwowym i uzależnieniu od dostaw rosyjskiego gazu. Pomyślałem, że na wszelki wypadek od razu przygotuję w kotłowni 2 prefabrykowane kominy – do kondensacyjnego kotła na gaz z sieci oraz nowoczesnego kotła na groszek węglowy. Zgrupowałem je razem z kominem wentylacyjnym.

Prefabrykowane elementy "urosły" szybko i obecnie jestem zadowolony z ich użytkowania, bo mają dobry ciąg, a obsługa jest tania i bezproblemowa. Potwierdzam opinię, że są to produkty profesjonalne. Liczę, że posłużą wiele lat, bez remontów.

Rozprowadzenie rur od kondensacyjnego kotła gazowego do prefabrykowanego komina spalinowego
Rozprowadzenie rur od kondensacyjnego kotła gazowego do prefabrykowanego komina spalinowego Prefabrykowane ceramiczne kominy nad połacią dachu obudowano płytkami klinkierowymi

Kominy z elementów prefabrykowanych - rady i przestrogi:

Komin do kominka z płaszczem wodnym przesunięto w stronę tarasu, żeby wkład zmieścił się w zabudowie meblowej
Komin do kominka z płaszczem wodnym przesunięto w stronę tarasu, żeby wkład zmieścił się w zabudowie meblowej

Do wyczyszczenia komina dymowego przy kominku tuż przed sezonem grzewczym wzywam kominiarza. Kilka razy w roku kontroluję go jeszcze metodą "na lusterko", na wypadek gdyby wymagał częstszego wyczyszczenia.

Celowo umieściłem wyczystkę od strony salonu, a nie pokoju gościnnego, bo posadzka jest tu wykończona łatwo zmywalnym gresem. Zasłaniam ją drewnem, więc nie szpeci reprezentacyjnej strefy domu. Te w kotłowni też są łatwo dostępne.

Fragmenty kominów, wystające ponad dachem, otynkowałem, a potem obudowałem płytkami klinkierowymi, dobierając je do koloru blachodachówki.

Żałuję, że nie zastosowałem tam cegły klinkierowej, bo na kominie w kotłowni fugi między płytkami okazały się nieszczelne. Dlatego zabezpieczyłem całą obudowę komina szkłem wodnym, ale wygląda to nieszczególnie.

Zdarzyło się również, że woda z zacinającego deszczu dostała się do kominka wentylacyjnego i spłynęła elastyczną rurą na ścianę sypialni. Pojawił się mały zaciek.

Kominy z elementów prefabrykowanych - koszty:

  • 3 kominy prefabrykowane dla urządzeń grzewczych 7000 zł + cena „strażaka” i nasad kominowych. 
  • Robocizna w cenie budowy domu. 
  • Sześć dachowych kominków wentylacyjnych nad rurami elastycznymi 6 × 150 zł. 
  • Usługa kominiarska 150 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: W kotłowni zgrupowano 2 systemowe kominy do kotła gazowego i nowoczesnego kotła na groszek węglowy

aktualizacja: 2016-09-27

Zdaniem naszych Czytelników

Też odradzam okładania zewnętrznej części płytkami klinkierowymi.Już w następnym roku pojawią się pęknięcia na fugach pomiędzy płytkami. Przy zacinającym deszczu i nie tylko, woda przecieka po kominie na poddasze.

Gość Kazik

14 Sty 2016, 09:38

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Kominy prefabrykowane w domu szkieletowym a bezpieczeństwo przeciwpożarowe

Wybrałem prefabrykowane kominy, ponieważ szybko się je wznosi i obecnie mają już przystępniejszą cenę, niż kilka lat temu. Stawiałem dom w technologii szkieletu drewnianego, dlatego bardzo zważałem na bezpieczeństwo przeciwpożarowe... - mówi Jarek, Czytelnik Budujemy Dom, który kominy użytkuje od 2012 r.

topowe produkty

Jawar Nord - pozyskaj ciepło ze spalin i oszczędzaj

Czy ciepło ze spalin da się pozyskać, a przy tym zaoszczędzić? Tak. Udowadnia to firma JAWAR, która przetestowała pod tym kątem swój system powietrzno-spalinowyJAWAR NORD - z doskonałym skutkiem.
Najbardziej znane marki
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Premiera komina Jawar Aero na Targach ISH we Frankfurcie nad Menem
Premiera komina Jawar Aero na Targach ISH we Frankfurcie nad Menem W dniach 14-18 marca 2017 r. we Frankfurcie nad Menem odbędą się Targi ISH. Międzynarodowa impreza przeznaczona jest dla branży klimatyzacji, ...
Nowy system kominowy Schiedel Quadro Pro
Nowy system kominowy Schiedel Quadro Pro Schiedel Quadro Pro to najnowszy system powietrzno-spalinowy do odprowadzania spalin z urządzeń opalanych gazem i olejem w budownictwie mieszkaniowym.
Nowe biokominki firmy Kratki.pl!
Nowe biokominki firmy Kratki.pl! Proste w montażu i obsłudze biokominki sprawdzają się w każdym wnętrzu. Są też świetnym sposobem na wyjątkową aranżację pomieszczenia. ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x