Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

Kominek z płaszczem wodnym dla efektywniejszego grzania

Obejrzałem u znajomych kominek z systemem DGP. Przy anemostatach sufity były brudne od kurzu, a ciepło szybko ulatniało się po zaprzestaniu palenia w kominku. U siebie zamontowałem wkład z płaszczem wodnym, ponieważ wyprodukowane ciepło wolałem skierować do instalacji grzewczej z grzejnikami i podłogówką... - mówi Tomasz, Członek Klubu Budujących Dom, który kominek z płaszczem wodnym użytkuje od 2010 r.

Kominek z płaszczem wodnym dla efektywniejszego grzania

Parametry domu: dwukondygnacyjny z garażem, powierzchnia 200 m2, ogrzewany kotłem na gaz z sieci, kominkiem z płaszczem, instalacją solarną.

Parametry kominka:

 • Stalowy wkład o mocy 26 kW, z szybą podnoszoną do góry; pojemność 70 l; sprawność do 80%. 
 • Lokalizacja – w salonie przy ścianie działowej i wyjściu na taras. 
 • Komin z kanałem dymowym – systemowy, 220 mm. 
 • Kanał nawiewny – z PVC o dł. 7 m, przekrój 100 mm. 
 • Paliwo – drewno (buk, brzoza). 
 • Kominek używany do ogrzania domu i c.w.u. w okresach przejściowych.

Decyzja: obejrzałem u znajomych kominek z systemem DGP. Przy anemostatach sufity były brudne od kurzu, a ciepło szybko ulatniało się po zaprzestaniu palenia w kominku. U siebie zamontowałem wkład z płaszczem wodnym, ponieważ wyprodukowane ciepło wolałem skierować do instalacji grzewczej z grzejnikami i podłogówką. Takie grzanie jest bardziej efektywne.

Sąsiad prowadzi firmę instalacyjną i poprosiłem go o skonfigurowanie układu, złożonego z kominka, instalacji solarnej i gazowej. Przygotowałem kanał nawiewny w salonie, systemowy komin, zasilanie elektryczne i miejsce na osprzęt.

Układ współpracuje z instalacją gazową i solarną.

Kominek z płaszczem wodnym - rady i przestrogi:

 • Kominek działa w układzie zamkniętym, zaopatrzonym w zawory i naczynie bezpieczeństwa. Zabezpieczenia zadziałały, kiedy zdarzyła się przerwa w dostawie prądu. W każdej chwili jestem gotowy do podłączenia awaryjnego zasilania UPS lub instalacji elektrycznej, przewidzianej do agregatu prądotwórczego.

  Pompa kominka i regulator sterujący funkcjonowaniem wkładu znajdują się w kotłowni. Ustawiłem na nim temp. 48°C, powyżej której załącza się pompa i przekazuje ciepło do bufora c.w.u. o poj 300 l, a potem do podłogówki i grzejników. Kominek ma manualny suwak, regulujący dopływ powietrza. Na rurze wylotowej z korpusu wkładu udało się zmieścić jeden pierścień radiacyjny. Poprosiłem o jego dołożenie, żeby zwiększyć akumulację ciepła.

 • Przez październik i listopad, marzec i kwiecień, palę w kominku po powrocie z pracy. Dokładam opału 3 razy. Raz w tygodniu myję szybę specjalnym środkiem i zeskrobuję smolisty osad ze ścian wkładu.
 

Kominek z płaszczem wodnym - koszty zakupu:

 • wkład 4500 zł, 
 • montaż 1000 zł, 
 • obudowa 4000 zł;

Kominek z płaszczem wodnym - koszty użytkowania:

 • drewno 2–3 mp. za 400 zł, 
 • czyszczenie komina 150 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Stalowy wkład kominkowy z płaszczem wodnym ma moc 26 kW.

aktualizacja: 2016-09-27

Zdaniem naszych Czytelników

witam, wszystko pięknie, ale czy jest pan w stanie oszacować, po ilu latach ewentualnie może zwrócić się koszt takiej instalacji przy założeniu, że w X,XI, III i IV działa kocioł gazowy zamiast kominka? Jakie zużycie gazu średnio ma pan w miesiącach zimowych?Pozdrawiam

Gość unfamiliar

04 Lut 2016, 11:02

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Zbyt duże opłaty za ogrzewanie? A może problemem jest ciąg kominowy?

Wciąż nie doceniamy wpływu odpowiedniego ciągu kominowego na efektywność instalacji grzewczej. Skupiamy się przede wszystkim na właściwej izolacji termicznej ścian i dachu, dogłębnie analizujemy wybór odpowiedniego kotła oraz czuwamy nad jakością wykonywanej instalacji. Okazuje się jednak, że nawet modelowo zbudowany system C.O. znajdujący się w dobrze ocieplonym budynku, może generować zbyt duże koszty. Przyczyna tkwi w ciagu kominowym. Nieodpowiedni ciąg sprawia, że puszczamy pieniądze z dymem.

topowe produkty

Jawar Nord - pozyskaj ciepło ze spalin i oszczędzaj

Czy ciepło ze spalin da się pozyskać, a przy tym zaoszczędzić? Tak. Udowadnia to firma JAWAR, która przetestowała pod tym kątem swój system powietrzno-spalinowyJAWAR NORD - z doskonałym skutkiem.
Najbardziej znane marki
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Nowe biokominki firmy Kratki.pl!
Nowe biokominki firmy Kratki.pl! Proste w montażu i obsłudze biokominki sprawdzają się w każdym wnętrzu. Są też świetnym sposobem na wyjątkową aranżację pomieszczenia. ...
NBC - nowy wkład kominkowy marki Kratki
NBC - nowy wkład kominkowy marki Kratki Nowy, trójstronnie przeszklony wkład NBC marki Kratki zwraca uwagę nowoczesnym designem i estetyką wykończenia. Zachwyca użytkownika harmonijną ...
Budowa największej w Polsce fabryki systemów kominowych Jawar rozpoczęta!
Budowa największej w Polsce fabryki systemów kominowych Jawar rozpoczęta! W dniu 21 października 2016 r. na terenie inwestycji przy drodze krajowej nr 7 w Glinojecku odbyła się uroczystość podpisania aktu erekcyjnego ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x