Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

Zbyt mała moc kominka z systemem DGP

Wymarzył nam się narożny kominek z frontem w kształcie ćwierćwalca, i żeby wygląd całości był spójny, szyba wkładu kominkowego również miała być wygięta w łuk. Niestety markowy producent miał okrojoną ofertę wkładów z taką szybą i byliśmy zmuszeni kupić wkład o małej mocy. Zrobiliśmy to – sądząc, że w ciągu roku dociągniemy do budynku sieć gazu. Tymczasem kominkiem ogrzewaliśmy dom przez 5 lat i w największe mrozy brakowało mu mocy, żeby ogrzać wnętrza - mówią Aneta i Marcin, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy kominek z DGP użytkują od 2004 r.

Zbyt mała moc kominka z systemem DGP

Parametry domu: dwukondygnacyjny 220 m2, ogrzewany kotłem na gaz z sieci i kominkiem z DGP.

Parametry kominka:

 • Żeliwny wkład z płytami szamotowymi, moc 5 kW, z zaokrągloną szybą, sprawność 75%. 
 • Lokalizacja – przy wewnętrznej ścianie, w salonie. 
 • System DGP – poprowadzony do pomieszczeń na poddaszu oraz gabinetu na parterze. 
 • Paliwo – dąb, buk. 
 • Używany w celu ogrzewania domu przez pierwsze 5 lat, obecnie tylko dla przyjemności (w zimowe weekendy).

Decyzja: nie doprowadziliśmy gazu z sieci do domu, ponieważ przyłącze miało kosztować aż 25000 zł. Postanowiliśmy odłożyć tę inwestycję na później i zamontować kominek z DGP i wymuszonym przez wentylator rozprowadzeniem ciepła na poddasze.

Podczas budowy ułożyliśmy w posadzce kanał nawiewny z PVC, a w stropach rury typu Spiro. W salonie wymurowaliśmy komin. Wymarzył nam się narożny kominek z frontem w kształcie ćwierćwalca, i żeby wygląd całości był spójny, szyba wkładu kominkowego również miała być wygięta w łuk. Niestety markowy producent miał okrojoną ofertę wkładów z taką szybą i byliśmy zmuszeni kupić wkład o małej mocy.

Zrobiliśmy to – sądząc, że w ciągu roku dociągniemy do budynku sieć gazu. Tymczasem kominkiem ogrzewaliśmy dom przez 5 lat i w największe mrozy brakowało mu mocy, żeby ogrzać wnętrza. Musieliśmy dokładać drewna co 3 godziny i wspomagać ogrzewanie elektrycznymi grzejnikami olejowymi.

Kanał nawiewny (z rury PVC) skierowany na wschód, zakończono żaluzjową kratką System DGP z elastycznych rur flex zakończono anemostatami
Kanał nawiewny (z rury PVC) skierowany na wschód, zakończono żaluzjową kratką System DGP z elastycznych rur flex zakończono anemostatami

Kominek z systemem DGP - rady i przestrogi:

 • Aneta: to ja, zajmując się dziećmi, podtrzymywałam stały ogień w kominku. Przed marznięciem ratował nas wtedy system DGP z wentylatorem. Na moją prośbę, rura DGP dotarła nawet do oddalonej garderoby. To prawda, że z anemostatów wydobywa się specyficzny zapach, ale tylko zaraz po letnim okresie niepalenia w kominku. Po 2–3 dniach i wywietrzeniu pomieszczeń znika.

 • Marcin: od razu wygłuszyłem wentylator, umieszczony na strychu nad sypialnią. Ułożyłem go na grubej "poduszce" z wełny mineralnej i dodatkowo przytwierdziłem do klinkierowego komina, żeby wytłumić drgania. Widząc, że przedłuża się ogrzewanie domu kominkiem, usprawniłem noszenie drewna, które celowo składowaliśmy na początku na rampie przy ścianie garażu. Skonstruowałem zgrabny wózek na kółkach, którym – bez konieczności pokonywania schodów – wyjeżdżaliśmy na rampę przez gospodarcze wyjście.
 

Kominek z systemem DGP - koszty instalacji:

 • wkład 5200 zł, 
 • obudowa 4500 zł, 
 • system DGP (rury i wentylator) 1500 zł; 

Kominek z systemem DGP - koszty użytkowania:

 • drewno 1 mp. za 200 zł (na początku 10-12 mp. za ok. 2000 zł), 
 • czyszczenie kominka i komina 200 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Łukowatą obudowę narożnego kominka wykonano m.in. z piaskowca, klinkieru, drewna jatoba.

aktualizacja: 2016-09-27

Zdaniem naszych Czytelników

Żeby wykorzystać system DGP, ja zastosowałem powietrzny wymiennik ciepła z dwoma wentylatorami, na ogrzewanie parteru i poddasza. Jeden wentylator zasila piętro (z wymiennika), a drugi salon na parterze (ciepłem z nad wkładu kominkowego). Ten system jest tak wydolny,że ogrzewa 160 ...

Gość WIKI

18 Sie 2016, 11:20

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Kominek z płaszczem wodnym dla efektywniejszego grzania

Obejrzałem u znajomych kominek z systemem DGP. Przy anemostatach sufity były brudne od kurzu, a ciepło szybko ulatniało się po zaprzestaniu palenia w kominku. U siebie zamontowałem wkład z płaszczem wodnym, ponieważ wyprodukowane ciepło wolałem skierować do instalacji grzewczej z grzejnikami i podłogówką... - mówi Tomasz, Członek Klubu Budujących Dom, który kominek z płaszczem wodnym użytkuje od 2010 r.

topowe produkty

Komin-Flex: jak wybrać odpowiedni system kominowy

Współczesna technika grzewcza dąży do uzyskiwania możliwie największych sprawności urządzeń grzewczych. Z punktu widzenia warunków pracy komina wzrost ich sprawności skutkuje przede wszystkim obniżeniem temperatury spalin.
Najbardziej znane marki
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Premiera komina Jawar Aero na Targach ISH we Frankfurcie nad Menem
Premiera komina Jawar Aero na Targach ISH we Frankfurcie nad Menem W dniach 14-18 marca 2017 r. we Frankfurcie nad Menem odbędą się Targi ISH. Międzynarodowa impreza przeznaczona jest dla branży klimatyzacji, ...
Nowy system kominowy Schiedel Quadro Pro
Nowy system kominowy Schiedel Quadro Pro Schiedel Quadro Pro to najnowszy system powietrzno-spalinowy do odprowadzania spalin z urządzeń opalanych gazem i olejem w budownictwie mieszkaniowym.
Nowe biokominki firmy Kratki.pl!
Nowe biokominki firmy Kratki.pl! Proste w montażu i obsłudze biokominki sprawdzają się w każdym wnętrzu. Są też świetnym sposobem na wyjątkową aranżację pomieszczenia. ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x