Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

Ogrzewanie domu piecem kaflowym ze stalowo-żeliwnym wkładem

Jeszcze przed wyborem gotowego projektu – wiedzieliśmy z mężem, że okolicę "nawiedzają" częste przerwy w dostawie prądu, dlatego postanowiliśmy znaleźć miejsce na bezprądowe urządzenie do jego ogrzania. Szczególny nacisk kładliśmy na to, żeby promieniowało ono ciepłem przez kilka godzin po wygaśnięciu ognia. Nasz wybór padł na piec kaflowy ze stalowo-żeliwnym wkładem - mówi Justyna, Czytelniczka Budujemy Dom, która pieca kominkowego używa od 2012 r.

Ogrzewanie domu piecem kaflowym ze stalowo-żeliwnym wkładem

Parametry domu: dwukondygnacyjny 198 m2, ogrzewany kotłem na gaz z sieci i kaflowym piecem z wkładem.

Parametry kominka:

 • Z żeliwa i stali, z komorą wyłożoną płytami szamotu i z trzema pierścieniami radiacyjnymi na rurze wylotowej; z zaokrągloną szybą; moc 10 kW; sprawność 75,9%. 
 • Obudowa – z kafli ceramicznych. 
 • Lokalizacja – w rogu salonu. 
 • Kanał nawiewny – z rury PVC oraz rury ceramicznej. 
 • Komin z kanałem dymowym – systemowy, ceramiczny.
 • Paliwo – dąb, grab, buk. 
 • Piec używany w celu ogrzania domu w zimie, wspierając gazowy system grzewczy.
Połączenie pieca z systemowym, ceramicznym przewodem dymowym Połączenie pieca z systemowym, ceramicznym przewodem dymowym

Decyzja: mieszkam z rodziną w domu, którego podstawową instalację grzewczą stanowi kondensacyjny kocioł na gaz z sieci. Jeszcze przed wyborem gotowego projektu – wiedzieliśmy z mężem, że okolicę "nawiedzają" częste przerwy w dostawie prądu, dlatego postanowiliśmy znaleźć miejsce na bezprądowe urządzenie do jego ogrzania. Szczególny nacisk kładliśmy na to, żeby promieniowało ono ciepłem przez kilka godzin po wygaśnięciu ognia. Nasz wybór padł na piec kaflowy ze stalowo-żeliwnym wkładem.

Wkład, kafle i cały osprzęt kupiliśmy u lokalnego dystrybutora kominków i jemu powierzyliśmy wykonawstwo. Bryłę pieca w kształcie walca zaprojektowaliśmy sami. Rodzaj kafli i ich kolorystykę dopasowaliśmy do architektury i wyposażenia budynku. Nie rozprowadziliśmy od pieca systemu DGP, bo jedno z dzieci cierpi na alergię.

Podnoszenie popielnika
Podnoszenie popielnika

Ogrzewanie domu piecem kaflowym - rady i przestrogi:

 • Nasz piec trzyma ciepło nawet 10 godzin. To zasługa podstawy wykonanej z cegły szamotowej, wewnętrznej okładziny w palenisku także z szamotu i pierścieni radiacyjnych, które kumulują spore ilości ciepła. Płyty szamotowe wewnątrz paleniska połączone są żelaznymi blaszkami i ma to swoje plusy – można łatwo wymienić uszkodzony element. Raz już wymienialiśmy jedną płytkę po tym, jak pękła od uderzenia.

 • Wznoszenie pieca o wysokości 2,50 m trwało aż 2 tygodnie, bo zdun robił to etapami, czekając na wyschnięcie kolejnych warstw. Piec umieściliśmy w oddalonym kącie salonu. Ciepło swobodnie dociera, przez otwartą antresolę, do wszystkich sypialni na poddaszu.

  Urządzenie tak efektywnie działa, że w zeszłym roku paliliśmy w nim stale od października do lutego, a w podstawowej gazowej instalacji grzewczej uruchomiliśmy tylko obieg z ogrzewaniem podłogowym, obsługującym dwie łazienki i przedpokój.

  Wyłączyliśmy natomiast obiegi z grzejnikami na ścianach. W pomieszczeniach udawało się nam utrzymywać temperaturę ok. 21°C. Zużyliśmy 7 mp. drewna. Sposób palenia: jednorazowy załadunek to 8 kg drewna. Aby utrzymać ciągłość palenia, w ciągu doby trzeba dokładać opał 2–3 razy. W domu do przewożenia i doraźnego składowania kloców używamy wózka własnej produkcji.
 

Ogrzewanie domu piecem kaflowym - koszty instalacji:

 • cały piec z montażem 12 000 zł; 

Ogrzewanie domu piecem kaflowym - koszty użytkowania:

 • drewno 1750 zł (7 mp. po 250 zł), 
 • czyszczenie komina przed sezonem grzewczym 200 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Wolno stojący piec ulokowano w kącie salonu, blisko wyjścia tarasowego

aktualizacja: 2016-09-27

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Zbyt mała moc kominka z systemem DGP

Wymarzył nam się narożny kominek z frontem w kształcie ćwierćwalca, i żeby wygląd całości był spójny, szyba wkładu kominkowego również miała być wygięta w łuk. Niestety markowy producent miał okrojoną ofertę wkładów z taką szybą i byliśmy zmuszeni kupić wkład o małej mocy. Zrobiliśmy to – sądząc, że w ciągu roku dociągniemy do budynku sieć gazu. Tymczasem kominkiem ogrzewaliśmy dom przez 5 lat i w największe mrozy brakowało mu mocy, żeby ogrzać wnętrza - mówią Aneta i Marcin, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy kominek z DGP użytkują od 2004 r.

topowe produkty

Komin-Flex: jak wybrać odpowiedni system kominowy

Współczesna technika grzewcza dąży do uzyskiwania możliwie największych sprawności urządzeń grzewczych. Z punktu widzenia warunków pracy komina wzrost ich sprawności skutkuje przede wszystkim obniżeniem temperatury spalin.
Najbardziej znane marki
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Premiera komina Jawar Aero na Targach ISH we Frankfurcie nad Menem
Premiera komina Jawar Aero na Targach ISH we Frankfurcie nad Menem W dniach 14-18 marca 2017 r. we Frankfurcie nad Menem odbędą się Targi ISH. Międzynarodowa impreza przeznaczona jest dla branży klimatyzacji, ...
Nowy system kominowy Schiedel Quadro Pro
Nowy system kominowy Schiedel Quadro Pro Schiedel Quadro Pro to najnowszy system powietrzno-spalinowy do odprowadzania spalin z urządzeń opalanych gazem i olejem w budownictwie mieszkaniowym.
Nowe biokominki firmy Kratki.pl!
Nowe biokominki firmy Kratki.pl! Proste w montażu i obsłudze biokominki sprawdzają się w każdym wnętrzu. Są też świetnym sposobem na wyjątkową aranżację pomieszczenia. ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x