Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

Kominek z DGP budowaliśmy trzy miesiące po przeprowadzce

Kiedy kupiliśmy prawie całkiem wykończony budynek, było w nim przygotowane miejsce na kominek, ale samego kominka jeszcze nie było. Chcieliśmy, żeby zamknięty wkład praktycznie ogrzewał cały dom, i żeby ładnie wyglądał, dlatego dobudowaliśmy system DGP i kupiliśmy model z narożną szybą - mówią Dorota i Grzegorz, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy kominek z DGP użytkują od czerwca 2015 r.

Kominek z DGP budowaliśmy trzy miesiące po przeprowadzce

Dom: murowany, dwukondygnacyjny, pow. 139 m2; ogrzewany kotłem na paliwa stałe (groszek) i kominkiem z DGP.

Kominek:

 • Zamknięty wkład z żeliwa i stali, model z narożną szybą; moc 16 kW; sprawność do 70%. 
 • Lokalizacja – w salonie, w centrum domu. 
 • Komin z kanałem dymowym – systemowy o śr. 220 mm. 
 • Kanał nawiewny – z PVC i stali, przekrój 120 mm. 
 • Paliwo – drewno (buk). 
 • Kominek używany w celu – ogrzania domu głównie w okresach przejściowych.

Decyzja: kiedy kupiliśmy prawie całkiem wykończony budynek, było w nim przygotowane miejsce na kominek, ale samego kominka jeszcze nie było. Chcieliśmy, żeby zamknięty wkład praktycznie ogrzewał cały dom, i żeby ładnie wyglądał, dlatego dobudowaliśmy system DGP i kupiliśmy model z narożną szybą. Kominek to alternatywa, gdyby z piecem coś się stało. Piec jest na groszek, więc zależy od prądu. Kominek niby też, bo ma dmuchawę, jednak mimo wszystko ciepło rozchodzi się wszędzie.

Kratki wentylacyjne w obudowie kominka (z granitu, ekranu aluminiowego i ognioodpornych płyt g-k).
Kratki wentylacyjne w obudowie kominka (z granitu, ekranu aluminiowego i ognioodpornych płyt g-k).

Kominek z DGP - rady i przestrogi:

 • Dobrze, że mamy model z narożną szybą, bo w małej przestrzeni na parterze, ma tylko 36 m2, kominek wygląda lekko, no i widzimy ogień z każdego miejsca. Gdybyśmy go zrobili na prosto od strony kuchni i holu byłby zabudowany i optycznie powierzchnia dzienna by się zmniejszyła. W zasadzie od listopada do kwietnia rozpalaliśmy kominek codziennie wieczorem i wkład dobrze się sprawdził – jedyny mankament to to, że rączki się nagrzewają, więc trzeba uważać. Szybę czyścimy co kilka dni środkiem do kominka. Kiedy nawiew działa, czuje się z anemostatów na górze zapach palonego drewna.

 • Choć kominek budowaliśmy 3 miesiące po przeprowadzce, nie było to strasznie uciążliwe. Rury DGP poprowadziliśmy po strychu i zrobiliśmy nadmuch do wszystkich pomieszczeń na poddaszu. Super, że teraz możemy wykorzystywać ciepło z kominka wszędzie na górze. Dmuchawę umieściliśmy na strychu i zupełnie jej nie słychać, nawet kiedy wiatrak się załącza. Z anemostatów słychać tylko delikatny, miarowy szum.

  Trochę zachodu było z kominem, bo istniejący był przystosowany do postawienia wkładu z przodu. Gdybyśmy tak zrobili, kominek wyszedłby na środek salonu i zabrał sporo cennego tu miejsca. Kominek wsunęliśmy pod ścianę, a nad nim dostawiliśmy nowy komin z kształtek, przekuwając się przez stropy i dach. Zresztą rury DGP też musiały przejść przez 2 stropy. Wszystko to trwało 3 dni.

  Prace, łącznie z obudowaniem wkładu, sprawnie przeprowadziła firma od kominków. Chcieliśmy najpierw kominek z płaszczem wodnym, ale wykonawcy odradzili nam to – powiedzieli, że taki kominek lepiej montować podczas robienia instalacji wodnej i grzewczej. Nie upieraliśmy się przy tym, bo byłoby więcej demolki, a my już przecież mieszkaliśmy.

Kominek z DGP - koszty:

 • kominek z DGP, obudową, robocizną 12 000 zł, w tym wkład 3500 zł. 
 • Użytkowanie: drewno ok. 1,5 mp. 320 zł; czyszczenie komina 170 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2016-09-27

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Premiera komina Jawar Aero na Targach ISH we Frankfurcie nad Menem
Premiera komina Jawar Aero na Targach ISH we Frankfurcie nad Menem W dniach 14-18 marca 2017 r. we Frankfurcie nad Menem odbędą się Targi ISH. Międzynarodowa impreza przeznaczona jest dla branży klimatyzacji, ...
Nowy system kominowy Schiedel Quadro Pro
Nowy system kominowy Schiedel Quadro Pro Schiedel Quadro Pro to najnowszy system powietrzno-spalinowy do odprowadzania spalin z urządzeń opalanych gazem i olejem w budownictwie mieszkaniowym.
Nowe biokominki firmy Kratki.pl!
Nowe biokominki firmy Kratki.pl! Proste w montażu i obsłudze biokominki sprawdzają się w każdym wnętrzu. Są też świetnym sposobem na wyjątkową aranżację pomieszczenia. ...

Palę w kozie sosną od 9 lat i nic się nie dzieje!

Minęło już 9 lat i z kozą nic się złego nie dzieje, chociaż palę w niej nie takie drewno, jak potrzeba. Ponieważ w ogrodzie mam dużo sosen, taki mały las, używam opadniętych sosnowych gałęzi, bo trudno je przecież wyrzucać. Gałęzie sosnowe, mimo sezonowania w szopce, w trakcie spalania wydzielają dużo żywicznego osadu, który osmala szyby, palenisko, komin... - Józefa, Czytelniczka Budujemy Dom, która kozę użytkuje od 2001 i 2007 r.

topowe produkty

Jawar Nord - pozyskaj ciepło ze spalin i oszczędzaj

Czy ciepło ze spalin da się pozyskać, a przy tym zaoszczędzić? Tak. Udowadnia to firma JAWAR, która przetestowała pod tym kątem swój system powietrzno-spalinowyJAWAR NORD - z doskonałym skutkiem.
Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze