Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

Kominek z DGP budowaliśmy trzy miesiące po przeprowadzce

Kiedy kupiliśmy prawie całkiem wykończony budynek, było w nim przygotowane miejsce na kominek, ale samego kominka jeszcze nie było. Chcieliśmy, żeby zamknięty wkład praktycznie ogrzewał cały dom, i żeby ładnie wyglądał, dlatego dobudowaliśmy system DGP i kupiliśmy model z narożną szybą - mówią Dorota i Grzegorz, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy kominek z DGP użytkują od czerwca 2015 r.

Kominek z DGP budowaliśmy trzy miesiące po przeprowadzce

Dom: murowany, dwukondygnacyjny, pow. 139 m2; ogrzewany kotłem na paliwa stałe (groszek) i kominkiem z DGP.

Kominek:

 • Zamknięty wkład z żeliwa i stali, model z narożną szybą; moc 16 kW; sprawność do 70%. 
 • Lokalizacja – w salonie, w centrum domu. 
 • Komin z kanałem dymowym – systemowy o śr. 220 mm. 
 • Kanał nawiewny – z PVC i stali, przekrój 120 mm. 
 • Paliwo – drewno (buk). 
 • Kominek używany w celu – ogrzania domu głównie w okresach przejściowych.

Decyzja: kiedy kupiliśmy prawie całkiem wykończony budynek, było w nim przygotowane miejsce na kominek, ale samego kominka jeszcze nie było. Chcieliśmy, żeby zamknięty wkład praktycznie ogrzewał cały dom, i żeby ładnie wyglądał, dlatego dobudowaliśmy system DGP i kupiliśmy model z narożną szybą. Kominek to alternatywa, gdyby z piecem coś się stało. Piec jest na groszek, więc zależy od prądu. Kominek niby też, bo ma dmuchawę, jednak mimo wszystko ciepło rozchodzi się wszędzie.

Kratki wentylacyjne w obudowie kominka (z granitu, ekranu aluminiowego i ognioodpornych płyt g-k).
Kratki wentylacyjne w obudowie kominka (z granitu, ekranu aluminiowego i ognioodpornych płyt g-k).

Kominek z DGP - rady i przestrogi:

 • Dobrze, że mamy model z narożną szybą, bo w małej przestrzeni na parterze, ma tylko 36 m2, kominek wygląda lekko, no i widzimy ogień z każdego miejsca. Gdybyśmy go zrobili na prosto od strony kuchni i holu byłby zabudowany i optycznie powierzchnia dzienna by się zmniejszyła. W zasadzie od listopada do kwietnia rozpalaliśmy kominek codziennie wieczorem i wkład dobrze się sprawdził – jedyny mankament to to, że rączki się nagrzewają, więc trzeba uważać. Szybę czyścimy co kilka dni środkiem do kominka. Kiedy nawiew działa, czuje się z anemostatów na górze zapach palonego drewna.

 • Choć kominek budowaliśmy 3 miesiące po przeprowadzce, nie było to strasznie uciążliwe. Rury DGP poprowadziliśmy po strychu i zrobiliśmy nadmuch do wszystkich pomieszczeń na poddaszu. Super, że teraz możemy wykorzystywać ciepło z kominka wszędzie na górze. Dmuchawę umieściliśmy na strychu i zupełnie jej nie słychać, nawet kiedy wiatrak się załącza. Z anemostatów słychać tylko delikatny, miarowy szum.

  Trochę zachodu było z kominem, bo istniejący był przystosowany do postawienia wkładu z przodu. Gdybyśmy tak zrobili, kominek wyszedłby na środek salonu i zabrał sporo cennego tu miejsca. Kominek wsunęliśmy pod ścianę, a nad nim dostawiliśmy nowy komin z kształtek, przekuwając się przez stropy i dach. Zresztą rury DGP też musiały przejść przez 2 stropy. Wszystko to trwało 3 dni.

  Prace, łącznie z obudowaniem wkładu, sprawnie przeprowadziła firma od kominków. Chcieliśmy najpierw kominek z płaszczem wodnym, ale wykonawcy odradzili nam to – powiedzieli, że taki kominek lepiej montować podczas robienia instalacji wodnej i grzewczej. Nie upieraliśmy się przy tym, bo byłoby więcej demolki, a my już przecież mieszkaliśmy.

Kominek z DGP - koszty:

 • kominek z DGP, obudową, robocizną 12 000 zł, w tym wkład 3500 zł. 
 • Użytkowanie: drewno ok. 1,5 mp. 320 zł; czyszczenie komina 170 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2016-09-27

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Palę w kozie sosną od 9 lat i nic się nie dzieje!

Minęło już 9 lat i z kozą nic się złego nie dzieje, chociaż palę w niej nie takie drewno, jak potrzeba. Ponieważ w ogrodzie mam dużo sosen, taki mały las, używam opadniętych sosnowych gałęzi, bo trudno je przecież wyrzucać. Gałęzie sosnowe, mimo sezonowania w szopce, w trakcie spalania wydzielają dużo żywicznego osadu, który osmala szyby, palenisko, komin... - Józefa, Czytelniczka Budujemy Dom, która kozę użytkuje od 2001 i 2007 r.

topowe produkty

Jawar Nord - pozyskaj ciepło ze spalin i oszczędzaj

Czy ciepło ze spalin da się pozyskać, a przy tym zaoszczędzić? Tak. Udowadnia to firma JAWAR, która przetestowała pod tym kątem swój system powietrzno-spalinowyJAWAR NORD - z doskonałym skutkiem.
Najbardziej znane marki
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Nowe biokominki firmy Kratki.pl!
Nowe biokominki firmy Kratki.pl! Proste w montażu i obsłudze biokominki sprawdzają się w każdym wnętrzu. Są też świetnym sposobem na wyjątkową aranżację pomieszczenia. ...
NBC - nowy wkład kominkowy marki Kratki
NBC - nowy wkład kominkowy marki Kratki Nowy, trójstronnie przeszklony wkład NBC marki Kratki zwraca uwagę nowoczesnym designem i estetyką wykończenia. Zachwyca użytkownika harmonijną ...
Budowa największej w Polsce fabryki systemów kominowych Jawar rozpoczęta!
Budowa największej w Polsce fabryki systemów kominowych Jawar rozpoczęta! W dniu 21 października 2016 r. na terenie inwestycji przy drodze krajowej nr 7 w Glinojecku odbyła się uroczystość podpisania aktu erekcyjnego ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x