Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

Trzy powody instalacji kominka z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem zastosowaliśmy z trzech powodów. Po pierwsze – w domu nie było miejsca na rury DGP. Po drugie – jedyna realna lokalizacja dmuchawy to blisko sypialni. Po trzecie i najważniejsze – drewno nadal jest tańsze od gazu... - mówią Ania i Krzysiek, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy kominek z płaszczem wodnym użytkują od 2012 r.

Trzy powody instalacji kominka z płaszczem wodnym

Dom: murowany, dwukondygnacyjny, pow. 116 m2, ogrzewany kotłem na gaz z sieci i kominkiem z płaszczem wodnym.

Kominek:

 • Żeliwny wkład z płaszczem wodnym (39 l) i chłodnicą; moc 15,2 kW; sprawność 70,3%. 
 • Lokalizacja – w salonie, w centrum budynku. Komin z kanałem dymowym – systemowy, ceramiczny o śr. 220 mm. 
 • Kanał nawiewny – z PVC, przekrój 160 mm. 
 • Paliwo – drewno grabu, buku, dębu i brzozy. 
 • Kominek używany w celu – ogrzania domu i przygotowania c.w.u.
Zdjęcia z montażu – instalacja wodna przy wkładzie i rura odprowadzenia dymu do komina.
Zdjęcie z montażu – instalacja wodna przy wkładzie i rura odprowadzenia dymu do komina.

Decyzja:

Kominek z płaszczem zastosowaliśmy z trzech powodów.

 • Po pierwsze – w domu nie było miejsca na rury DGP. 
 • Po drugie – jedyna realna lokalizacja dmuchawy to blisko sypialni. 
 • Po trzecie i najważniejsze – drewno nadal jest tańsze od gazu, więc zależało nam na możliwości ogrzewania kominkiem całego domu. Na emeryturze liczy się każdy grosz, a poza tym ma się czas na doglądanie kominka. Zamontowaliśmy go na etapie robienia instalacji wodnej i c.o. 

Różnica w cenie wkładów polskich i norweskich jest ogromna, dlatego wybraliśmy krajowy. Majster miał dodatkowe upusty i z nich skorzystaliśmy.

Kominek z płaszczem wodnym - rady i przestrogi:

 • Krzysiek: mogę godzinami patrzeć w ogień. Dla mnie to drugi telewizor, często słucham telewizora, natomiast patrzę na kominek. W tego rodzaju kominku temperatura spalania jest niska, dlatego palenisko i szyba szybko zarastają smołą. Przy intensywnym paleniu – szybę myjemy codziennie.

  W pierwszym roku "do żywego" zeskrobywałem osad ze ścianek paleniska, ale to nie ma sensu, bo smoła natychmiast je brudzi. Teraz robię to co 2–3 tygodnie. Popiół wyrzucam na kompost po całkowitym wystudzeniu. Do ogrzewania używam głównie kominka. Kocioł gazowy działa w nocy i kiedy nie ma nas w domu. Praca obu urządzeń to automat. Majster od razu zaznaczył, że do skonfigurowania sterowania muszę wezwać elektronika, który modlił się nad tym cały dzień.

  Nie zabezpieczyłem instalacji UPS-em, bo braki prądu są krótkie. Ze 3 razy zaczęło piszczeć! Alarm włączył się, bo za wcześnie włożyłem nowy wsad – stary ma się prawie wyżarzyć. Wtedy zacząłem spuszczać gorącą wodę przez kran w łazience, raz nawet wynosiłem grubszy kawał drewna na śnieg. Przy paleniu w kominku jest taniej, niż gazem. Dam prosty rachunek – w zimie zużywam tyle samo gazu co latem, kiedy piec podgrzewa jedynie c.w.u. Za gaz płacę więc tyle samo zimą, co latem.

 • Ania: kominek z płaszczem wodnym działa cicho, poza tym wydziela 2 rodzaje zapachu. Kiedy Krzysiek otwiera nieraz szybko drzwiczki i zapomni otworzyć szyber, a w palenisku jest dym, idzie on na mieszkanie. Ale bywa też bardzo nieprzyjemny zapach palonej gumy, gdy kominek za mocno się nagrzeje. Słyszałam od znajomych, że przy DGP cieplej jest w pokojach tuż przy kominku i zimniej w oddalonych. U nas wszędzie jest tak samo ciepło! Kominek działa od października do kwietnia.

  Ogień utrzymujemy przez cały dzień i ok. 23:00 dajemy ostatni wkład. Tylko w silne mrozy Krzysiek wstaje w nocy i dokłada opał. Zazwyczaj rano myjemy szybę i znowu rozpalamy ogień. I tak na okrągło. Rocznie spalamy 7–10 mp. drewna. Kupujemy pocięte na kawałki o dł. 40 cm. Kominiarza wzywamy 2 razy, przed sezonem grzewczym i w trakcie.

Kominek z płaszczem wodnym - koszty:

 • cała instalacja wodna i c.o. 50 000 zł, w tym wkład 5400 zł. 
 • Użytkowanie – drewno 1400–2000 zł, czyszczenie komina 2 x 120 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2016-09-27

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Premiera komina Jawar Aero na Targach ISH we Frankfurcie nad Menem
Premiera komina Jawar Aero na Targach ISH we Frankfurcie nad Menem W dniach 14-18 marca 2017 r. we Frankfurcie nad Menem odbędą się Targi ISH. Międzynarodowa impreza przeznaczona jest dla branży klimatyzacji, ...
Nowy system kominowy Schiedel Quadro Pro
Nowy system kominowy Schiedel Quadro Pro Schiedel Quadro Pro to najnowszy system powietrzno-spalinowy do odprowadzania spalin z urządzeń opalanych gazem i olejem w budownictwie mieszkaniowym.
Nowe biokominki firmy Kratki.pl!
Nowe biokominki firmy Kratki.pl! Proste w montażu i obsłudze biokominki sprawdzają się w każdym wnętrzu. Są też świetnym sposobem na wyjątkową aranżację pomieszczenia. ...
Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze