Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

Zbyt duże opłaty za ogrzewanie? A może problemem jest ciąg kominowy? ARTYKUŁ PARTNERA BUDUJEMYDOM.PL

Wciąż nie doceniamy wpływu odpowiedniego ciągu kominowego na efektywność instalacji grzewczej. Skupiamy się przede wszystkim na właściwej izolacji termicznej ścian i dachu, dogłębnie analizujemy wybór odpowiedniego kotła oraz czuwamy nad jakością wykonywanej instalacji. Okazuje się jednak, że nawet modelowo zbudowany system C.O. znajdujący się w dobrze ocieplonym budynku, może generować zbyt duże koszty. Przyczyna tkwi w ciagu kominowym. Nieodpowiedni ciąg sprawia, że puszczamy pieniądze z dymem.

Zbyt duże opłaty za ogrzewanie? A może problemem jest ciąg kominowy?

Podobnie jak na wybór kotła czy komponentów do montowanej instalacji C.O., tak samo i na ciąg kominowy możemy mieć realny wpływ. Z pomocą przychodzi odpowiednia nasada, która w skuteczny sposób doprowadzi do stworzenia optymalnych warunków spalania. Szereg problemów związanych z niską sprawnością instalacji grzewczych wynika właśnie z nieprawidłowego ciągu kominowego. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób poszukuje rozwiązań, które pozwolą im zniwelować wpływ czynników atmosferycznych na pracę kotła.

Jednym z nich jest montaż regulatora ciągu kominowego. Produkt ten ma za zadanie dopasować parametry pracy komina do potrzeb i możliwości danej instalacji, wspomagając ciąg kominowy przy zbyt słabym wietrze i ograniczać go przy zbyt mocnym. W konsekwencji pozwala to na zmniejszenie ilości potrzebnego opału nawet o ponad 40%.

Wyliczenia te potwierdzają nie tylko nasze badania, ale i opinie wystawiane przez niezależne ośrodki. Urządzenie było testowane m. in. przez Politechnikę Białostocką, Wojskową Akademię Techniczną w Warszawie czy Instytut Nafty i Gazu w Krakowie. Za każdym razem ich wyniki były podobne. Dlatego dziś możemy szczycić się wieloma certyfikatami potwierdzającymi pełne bezpieczeństwo, a przede wszystkim wysoką skuteczność działania regulatora - wyjaśnia Karol Matejczuk z firmy Polmar, produkującej Regulator Ciągu Kominowego Smartflow.

Nasada Smartflow wyróżnia się głównie prostotą montażu. W praktyce, nie potrzeba żadnej specjalistycznej wiedzy aby zamontować ją samodzielnie. Wystarczy znać średnicę komina oraz kształt jego przekroju. W zależności od tego można dobrać regulator, który dosłownie w ciągu kilku chwil można zainstalować.

Prosty jest nie tylko montaż ale i konserwacja. W przeciwieństwie do innych tego typu rozwiązań dostępnych na rynku, dbanie o stan Regulatora Ciągu Kominowego Smartflow nie przysporzy nikomu kłopotu. Mamy bowiem w tym wypadku do czynienia z urządzeniem całkowicie bezobsługowym, które po zamontowaniu i prawidłowym ustawieniu nie wymaga późniejszych systematycznie przeprowadzanych regulacji – opisuje Karol Matejczuk.

Jedyne, o czym w tym wypadku powinniśmy pamiętać, to przeczyszczenie regulatora przy okazji systematycznych przeglądów przewodu kominowego. Jak wiadomo, ze względów bezpieczeństwa kontrole te muszą być przeprowadzane regularnie. Nie należy przy tym wykonywać tego samodzielnie. Prace te powinno się powierzyć specjalistom – czyli kominiarzom.

Utrzymanie regulatora w czystości sprowadza się w zasadzie jedynie do usunięcia niewielkiej pozostałości sadzy przy pomocy drewnianej szpatułki, szpachelki lub plastikowej szczotki. Co ważne, czyszczenie zarówno komina, jak i samej nasady, nie wymaga jej demontażu - dodaje na koniec przedstawiciel firmy Polmar.

Tylko dla czytelników portalu BudujemyDom.pl - przy zakupie Regulatora SMARTFLOW podaj kod promocyjny "001-yiIs", a otrzymasz 5-procentową zniżkę! Oferta nie łączy się z innymi promocjami i jest ważna do końca 2016 roku.

aktualizacja: 2016-10-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Premiera komina Jawar Aero na Targach ISH we Frankfurcie nad Menem
Premiera komina Jawar Aero na Targach ISH we Frankfurcie nad Menem W dniach 14-18 marca 2017 r. we Frankfurcie nad Menem odbędą się Targi ISH. Międzynarodowa impreza przeznaczona jest dla branży klimatyzacji, ...
Nowy system kominowy Schiedel Quadro Pro
Nowy system kominowy Schiedel Quadro Pro Schiedel Quadro Pro to najnowszy system powietrzno-spalinowy do odprowadzania spalin z urządzeń opalanych gazem i olejem w budownictwie mieszkaniowym.
Nowe biokominki firmy Kratki.pl!
Nowe biokominki firmy Kratki.pl! Proste w montażu i obsłudze biokominki sprawdzają się w każdym wnętrzu. Są też świetnym sposobem na wyjątkową aranżację pomieszczenia. ...
Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze