Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

Kominek z pękającą szybą!

Do osadzenia kominka zatrudniłem autoryzowanych fachowców. Mimo to narożna szyba pękła. Po wymianie znowu kilkakrotnie pękała. Kolejni specjaliści dopatrywali się przyczyny w zbyt dużej mocy wkładu i w za dużej ilości ciepła, gromadzącej się pod obudową... - mówi Janek, Członek Klubu Budujących Dom, który kominek z wymuszonym DGP użytkuje od 2008 r.

Kominek z pękającą szybą!

Dom: murowany, dwukondygnacyjny, pow. 300 m2, ogrzewany kotłem na gaz z sieci i instalacją solarną.

Kominek:

 • Z narożną, podnoszoną szybą; moc 16 kW; palenisko wyłożone ceramicznym keramottem; na korpusie system kumulacji ciepła HMS 9 kW. 
 • Lokalizacja – z boku salonu, przy oknie tarasowym. 
 • Komin z kanałem dymowym – systemowy. Kanał nawiewny – z PVC 200 mm. 
 • Paliwo – drewno liściaste (dąb, brzoza). 
 • Kominek używany w okresach przejściowych.

Decyzja: model wkładu z narożną szybą wybraliśmy z żoną, żeby mieć w salonie szerszy widok na ogień. Spodobało mi się, że ten wkład ma świetne rozwiązania do akumulacji ciepła. Początkowo kominek miał stać w środku parteru, ale przesunąłem go w stronę tarasu, żeby wygodniej transportować drewno. Zastosowałem system DGP z wentylatorem i automatyką. Nie chciałem mieć kominka z płaszczem, bo musiałbym zamontować drogi osprzęt i bardziej bym się nagłowił projektując inteligentnie sterowanie.

Wentylator z wysuniętym filtrem (do umycia) i fragment systemu DGP na strychu
Wentylator z wysuniętym filtrem (do umycia) i fragment systemu DGP na strychu

Kominek z systemem DGP - rady i przestrogi:

 • Przygotowałem czerpnię powietrza z rury 200 mm, którą przed kominkiem zredukowałem do 150 mm. Świeże powietrze wchodzi pod wkład i wpada od dołu między płyty w jego korpusie. Na kominie zamontowałem strażak. Razem dają dobry kontrolowany ciąg.

  Do osadzenia kominka zatrudniłem autoryzowanych fachowców. Mimo to narożna szyba pękła. Po wymianie znowu kilkakrotnie pękała. Kolejni specjaliści dopatrywali się przyczyny w zbyt dużej mocy wkładu i w za dużej ilości ciepła, gromadzącej się pod obudową. Sprawdzili system DGP i orzekli, że jest prawidłowy. Wymienili wkład na słabszy, ale szyba znowu pękła. Rok temu zamontowali drzwiczki z 2 niezespolonymi szybami i skutkuje to tym, że teraz ciąg powietrza zasysa je również z salonu przez narożną szczelinę, a to mnie bynajmniej nie cieszy. Ponadto, nie działa system "czystej szyby".

 • Mechaniczny układ DGP działa znakomicie. Nie brudzi ścian i sufitów. Przez 6 lat tylko raz umyłem okolice kratek i anemostatów! Nie wydziela przykrego zapachu. System wypuszcza nagrzane powietrze, z komory nad wkładem, najpierw przez kratkę wylotową w ścianie na klatkę schodową. Dociepla tu wejście na piętro, hol i część parteru.

  Reszta ciepła przepływa rurą w kominie na strych. Tam znajduje się specjalny filtr z gęstą siatką ze stali nierdzewnej do wyłapania kurzu i pyłu. Polecam go, bo zatrzymuje brud i wokół anemostatów w pokojach jest czysto. Co jakiś czas myję go pod wodą. Za nim jest wentylator, który kieruje ciepło 2 rurami i przez anemostaty do pomieszczeń na piętrze. Uruchamia się zdalnie według temperatury zadanej dla tych wnętrz, bo cały system grzewczy wyposażyłem w automatykę. Wentylatora nie słychać w sypialniach!

Kominek z systemem DGP - koszty:

 • wkład 9500 zł; 
 • obudowa 12 800 zł; 
 • drewno 5 mp. × 220 zł; 
 • czyszczenie komina i wyczystki 150 zł.
W obudowie z granitu i ognioodpornych płyt wykonano skrytkę na drewno (pełny wsad wystarcza na 5 dni).
W obudowie z granitu i ognioodpornych płyt wykonano skrytkę na drewno (pełny wsad wystarcza na 5 dni).

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Początkowo kominek miał stać w miejscu telewizora, ale obecna lokalizacja ułatwia noszenie opału z tarasu

aktualizacja: 2017-01-30

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Premiera komina Jawar Aero na Targach ISH we Frankfurcie nad Menem
Premiera komina Jawar Aero na Targach ISH we Frankfurcie nad Menem W dniach 14-18 marca 2017 r. we Frankfurcie nad Menem odbędą się Targi ISH. Międzynarodowa impreza przeznaczona jest dla branży klimatyzacji, ...
Nowy system kominowy Schiedel Quadro Pro
Nowy system kominowy Schiedel Quadro Pro Schiedel Quadro Pro to najnowszy system powietrzno-spalinowy do odprowadzania spalin z urządzeń opalanych gazem i olejem w budownictwie mieszkaniowym.
Nowe biokominki firmy Kratki.pl!
Nowe biokominki firmy Kratki.pl! Proste w montażu i obsłudze biokominki sprawdzają się w każdym wnętrzu. Są też świetnym sposobem na wyjątkową aranżację pomieszczenia. ...
Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze