Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

Budowa kominka

Z czego zbudowany jest kominek? Wkłady i kasety kominkowe wykonywane są z żeliwa, stali lub cegły szamotowej, czyli materiałów odpornych na korozję, wysoką temperaturę i gwałtowne jej zmiany oraz dobrze akumulujących ciepło.

Budowa kominków

Kominki jednopłaszczowe wykonane są w całości z żeliwa. Nowszym rozwiązaniem są kominki dwupłaszczowe ze stalową obudową wkładu bądź kasety i paleniskiem z żeliwa albo cegieł szamotowych, akumulujących ciepło. Zachodzące w kasecie lub wkładzie zjawiska kurczenia się i rozszerzania materiału pod wpływem ciepła nie oddziałują bezpośrednio na obudowę, ponieważ nie jest ona sztywno połączona z paleniskiem. Wyeliminowano w ten sposób ryzyko uszkodzenia obudowy, a wymiana uszkodzonego paleniska nie stanowi problemu.

Kominki wyposażone są w drzwiczki z żaroodpornego szkła lub szkła ceramicznego. Budowa kominka poszczególnych modeli różni się sposobem otwierania drzwiczek, liczbą szyb i wykończeniem. Drzwiczki mogą być pojedyncze – otwierane na boki (na lewą lub prawą stronę), podnoszone do góry, chowane pod wkład, a także dwuskrzydłowe – otwierane na boki lub składane na boki harmonijkowo.

Budowa kominka - Różne rodzaje wykończenia drzwiczek

Kominek - drzwiczki składane harmonijkowo Kominek - drzwiczki płaskie Kominek - drzwiczki pryzmatyczne
składane harmonijkowo płaskie pryzmatyczne
Kominek - drzwiczki panoramiczne Kominek - drzwiczki trzyszybowe Kominek - drzwiczki  z szybą półkolistą
 panoramiczne trzyszybowe  z szybą półkolistą

(fot. Jøtul)

Budowa kominka - szyby

Szyby są płaskie, panoramiczne lub pryzmatyczne. Kominek może mieć przeszkloną jedną, dwie lub nawet trzy ścianki. Jeżeli chcemy czasem korzystać z takiego kominka jak z tradycyjnego, wybierzmy model, w którym drzwiczki są składane na boki lub chowane do góry. Jednak trzeba pamiętać, że w czasie gdy palenisko jest otwarte, urządzenie nie pełni funkcji grzewczych.

Ponieważ szyby bardzo łatwo ulegają zabrudzeniu z powodu osiadania na nich sadzy, warto zastanowić się nad kominkiem z kurtyną powietrzną lub z tzw. szybami samoczyszczącymi. Wykończenie kominka stanowią także wszelkie uchwyty i pokrętła; powinny być wykonane z materiałów nienagrzewających się.

Obieg powietrza wokół grzejącego kominka
Obieg powietrza wokół grzejącego kominka

Regulacja ilości świeżego powietrza doprowadzanego do paleniska odbywa się przez otwory umieszczane w przedniej lub bocznej ściance korpusu. Napływa przez nie świeże powietrze, niezbędne do procesu spalania. Zmiana ilości dopływającego powietrza odbywa się za pomocą regulowanych ręcznie przepustnic.

Ważnym elementem budowy kominka jest deflektor spalin (czyli półka dymowa), umieszczony w górnej części wkładu lub kasety kominkowej.

Nie wszystkie kominki wyposażone są w deflektor spalin. We wkładach i kasetach starszego typu powietrze z komory spalania kierowane jest bezpośrednio do komina. Jednak powoduje to obniżenie sprawności tych kominków – wynosi ona około 50%. Wkłady i kasety nowszej generacji mają komorę wtórnego spalania, czyli półkę dymową.

Odbywa się tam proces dopalania cząstek opału, które nie zostały wcześniej spalone. Uzyskiwane w tym procesie dodatkowe ciepło przekazywane jest do powietrza, które omywa wymiennik. Ochłodzone i mniej zanieczyszczone spaliny zostają usunięte przez komin.

Budowa kominków - szyber

Kominki mogą być wyposażone w szyber, czyli przepustnicę. Służy ona do regulacji siły ciągu, co wpływa na zmianę wydajności kominka. Przy otwartym szybrze ciąg kominowy jest największy, powodując szybkie spalanie drewna i zwiększając moc kominka. Żeby zmniejszyć prędkość spalania, należy szyber przymknąć. 

Oprócz szybrów otwieranych ręcznie dostępne są także szybry regulowane automatycznie, których działanie polega na jego zamykaniu i otwieraniu w czasie zamykania i otwierania drzwiczek. Dostępne są także kominki bez wbudowanego szybra.

Można go wtedy zamontować na rurze dymnej, lecz nie zawsze jest taka konieczność. Jeżeli w okolicy, w której mieszkamy nie wieją bardzo silne wiatry, regulacja siły ciągu kominowego, wpływającego na wydajność kominka, może odbywać się wyłącznie przez regulację ilości świeżego powietrza doprowadzanego do paleniska.

 Budowa wkładu kominkowego
 Budowa wkładu kominkowego

 

Iwona Małkowska
aktualizacja: 2014-03-17

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Promienniki gazowe serii VULKAN
Promienniki gazowe serii VULKAN Promienniki gazowe serii VULKAN z oferty Komin-Flex mają elegancki wygląd, który doskonale nadaje się do aranżacji w hotelach i restauracjach, ...
Premiera komina Jawar Aero na Targach ISH we Frankfurcie nad Menem
Premiera komina Jawar Aero na Targach ISH we Frankfurcie nad Menem W dniach 14-18 marca 2017 r. we Frankfurcie nad Menem odbędą się Targi ISH. Międzynarodowa impreza przeznaczona jest dla branży klimatyzacji, ...
Nowy system kominowy Schiedel Quadro Pro
Nowy system kominowy Schiedel Quadro Pro Schiedel Quadro Pro to najnowszy system powietrzno-spalinowy do odprowadzania spalin z urządzeń opalanych gazem i olejem w budownictwie mieszkaniowym.
Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze