Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / ABC

Jak ogrzać dom kominkiem?

Jeszcze 10 lat temu kominek kojarzył się tylko z „grzaniem serc”, a nie z ogrzewaniem domu. Z czasem coraz bardziej doceniano kominek jako urządzenie wspomagające centralne ogrzewanie, szczególnie wiosną i na jesieni. Ostatnio, wobec ciągle rosnących cen paliw, coraz większe jest zainteresowanie ogrzewaniem domu głównie lub wyłącznie kominkiem.

Aby wybrać właściwy system ogrzewania domu kominkiem trzeba się trochę orientować jak to działa. Otóż powietrze przepływa między korpusem wkładu kominkowego a elementami, z których wykonana jest obudowa kominkowa. Tam też zostaje ogrzane przez wkład kominkowy.

Wewnętrzne elementy obudowy kominkowej są dokładnie zaizolowane (przy użyciu specjalnej, ognioodpornej wełny mineralnej powleczonej folią aluminiową). W ten sposób następuje szybsze ogrzanie powietrza, a elementy otaczające wkład kominkowy nie są narażone na działanie wysokich temperatur. Ogrzane powietrze unosi się konwekcyjnie w górnej części okapu, gdzie znajdują się wyloty, do których podłączone są przewody doprowadzające.

W prostszych systemach ogrzewania kominkowego ciepłe powietrze rozprowadzane jest konwekcyjnie. Takie rozwiązanie ma jednak swoje ograniczenia, np. ciepłe powietrze może być rozprowadzane na bok tylko na odległość 3 m od osi kominka i nie może być rozprowadzane do zbyt wielu pomieszczeń. Z drugiej strony to właśnie taki system jest w pełni niezależny i niezawodny.

W przypadku większych budynków system DGP (Dystrybucja Gorącego Powietrza) należy wyposażyć w elektryczną turbinę wymuszającą przepływ powietrza. Są to specjalne, wygłuszone turbiny.

Ciepłe powietrze rozprowadzane jest z kominka do poszczególnych pomieszczeń przy użyciu izolowanych przewodów aluminiowych.

Redakcja BD

 

aktualizacja: 2010-11-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Premiera komina Jawar Aero na Targach ISH we Frankfurcie nad Menem
Premiera komina Jawar Aero na Targach ISH we Frankfurcie nad Menem W dniach 14-18 marca 2017 r. we Frankfurcie nad Menem odbędą się Targi ISH. Międzynarodowa impreza przeznaczona jest dla branży klimatyzacji, ...
Nowy system kominowy Schiedel Quadro Pro
Nowy system kominowy Schiedel Quadro Pro Schiedel Quadro Pro to najnowszy system powietrzno-spalinowy do odprowadzania spalin z urządzeń opalanych gazem i olejem w budownictwie mieszkaniowym.
Nowe biokominki firmy Kratki.pl!
Nowe biokominki firmy Kratki.pl! Proste w montażu i obsłudze biokominki sprawdzają się w każdym wnętrzu. Są też świetnym sposobem na wyjątkową aranżację pomieszczenia. ...

Wyje w rurach od kominka

Odpowiedź eksperta: Problem wycia w przewodach kominowych można spróbować rozwiązać przez zastosowanie odpowiednio dobranej nasadki na wylocie z kanału dymowego.

topowe produkty

Komin-Flex: jak wybrać odpowiedni system kominowy

Współczesna technika grzewcza dąży do uzyskiwania możliwie największych sprawności urządzeń grzewczych. Z punktu widzenia warunków pracy komina wzrost ich sprawności skutkuje przede wszystkim obniżeniem temperatury spalin.
Najbardziej znane marki
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x