Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

Kominek zdobi i grzeje

Kominek może być nie tylko ozdobą, lecz także skutecznym źródłem ciepła do ogrzewania domu. Potrzebne do tego instalacje to wkład lub kaseta odpowiedniej mocy i rozprowadzenie ciepłego powietrza lub wody.

Kominek w domu
(fot. Brunner)

Kominek z wkładem nie powinien być jednak jedynym źródłem ciepła do ogrzewania domu. Utrzymanie pożądanej temperatury w czasie silnych mrozów wymagałoby ciągłego dokładania paliwa, a w czasie dłuższej nieobecności domowników mogłoby dochodzić do nadmiernego wyziębienia wnętrz. Zaleca się zatem, by ogrzewanie kominkowe było wspomagane np. grzejnikami wodnymi z instalacji c.o. lub elektrycznymi.

DGP CZY PŁASZCZ WODNY

Kominek będący elementem instalacji grzewczej może ogrzewać powietrze lub wodę. To pierwsze rozwiązanie nazywane jest systemem dystrybucji gorącego powietrza, w skrócie DGP.

Instalacja wymaga rozprowadzenia do wszystkich pomieszczeń rur o dużym przekroju, a w bardziej rozległych instalacjach – umieszczenia dodatkowo wentylatora, który przetłacza ogrzane powietrze. System DGP będzie skuteczny, jeśli w domu zapewniona zostanie cyrkulacja powietrza: w tym celu rozprowadza się w nim dodatkowe rury powrotne lub przynajmniej odpowiednio podcina drzwi pomieszczeń lub montuje w nich kratki.

Kominek z wkładem kominkowym System DGP
 Kominek z wkładem kominkowym jest tak skonstruowany, że ogrzewa doprowadzane do niego powietrze, które następnie wypływa
do pomieszczenia przez kratki nawiewne. Jest to bardzo przydatne w okresach przejściowych – możemy dogrzać pokój bez potrzeby uruchamiania centralnego ogrzewania

Ciepło z kominka można wykorzystać, rozprowadzając ogrzane powietrze do innych pomieszczeń. Przepływa ono kanałami w sposób grawitacyjny lub wymuszony przez wentylator. Jest to system DGP

Skuteczność sterowania systemem ogrzewania kominkowego jest ograniczona, gdyż jedyne parametry, na które można wpływać, to szybkość spalania drewna oraz wypływ ciepłego powietrza przez anemostaty: odpowiednio je ustawiając, można uzyskać równomierny rozkład temperatury w całym domu.

Gdy nośnikiem ciepła ma być woda, wówczas trzeba zastosować wkład z płaszczem wodnym, który pracuje podobnie jak kocioł opalany drewnem. Takie kominki mogą więc współpracować z instalacją centralnego ogrzewania jako podstawowe źródło ciepła lub wspomagać zamontowany już kocioł.

Przekazywanie ciepła powinno odbywać się zawsze za pośrednictwem wymienników płytowych, a instalacja wodna we wkładzie z płaszczem musi być typu otwartego. Teoretycznie wkład kominkowy może służyć również do podgrzewania wody użytkowej, ale poza sezonem grzewczym konieczne będzie podgrzewanie jej przez inne źródła ciepła, np. wbudowane w zasobnik grzałki elektryczne.

POWIETRZE DO SPALANIA

Do spalania drewna w kominku potrzeba sporo świeżego powietrza. Najlepiej, by kominek nie zużywał powietrza z pomieszczenia, w którym się znajduje.

Przy szczelnie zamkniętych oknach rozpalenie kominka powoduje powstanie w pomieszczeniu podciśnienia, wskutek czego dym wylatujący z komina jest z powrotem zasysany kanałami wentylacyjnymi do pomieszczenia.

Aby zapobiec takim zjawiskom, w nowo budowanym domu trzeba wykonać specjalny kana ł nawiewny z blachy, aluminium bądź PVC (o powierzchni przekroju 200 cm²), który doprowadzi powietrze spoza budynku w pobliże kominka. A poza tym, kominek będzie gorzej działał przy mniejszym zapasie powietrza.

Do niezakłóconego spalania paliwa trzeba dostarczyć w ciągu godziny co najmniej 10 m³ powietrza na każdy kilowat mocy urządzenia. Tak więc do kominka o mocy 10 kW potrzebne będzie 100 m³ powietrza w ciągu godziny.

 Schemat prowadzenia przewodu wentylacyjnego
 Schemat prowadzenia przewodu wentylacyjnego doprowadzającego powietrze do kominka

KOMINEK WSPÓŁPRACUJĄCY Z REKUPERATOREM

Ogrzewanie domu ciepłym powietrzem z kominka będzie wydajniejsze, czyli bardziej energooszczędne, gdy instalację przesyłu powietrza będzie wspomagała nawiewno- wywiewna centrala z odzyskiem ciepła, nazywana potocznie rekuperatorem.

W urządzeniu tym znajduje się wymiennik ciepła, który umożliwia częściowe odzyskanie energii cieplnej zawartej w powietrzu wentylacyjnym usuwanym na zewnątrz budynku (obok siebie przepływają strumienie ciepłego i zimnego powietrza – zimne przedostające się do domu ogrzewa się od ciepłego wyrzucanego na zewnątrz). W centrali stosuje się jeden z trzech rodzajów wymienników ciepła: krzyżowy, obrotowy i przeciwprądowy.

Połączenie kominka z centralą nie jest skomplikowane – przewód, którym przechodzi ciepłe powietrze z kominka łączy się z głównym przewodem nawiewnym wychodzącym z wymiennika ciepła.

Schemat instalacji z kominkiem i wymiennikiem ciepła
 Schemat instalacji z kominkiem i wymiennikiem ciepła

KUBATURA POMIESZCZENIA

Pomieszczenia, w których ustawia się kominki, powinny mieć wymaganą przepisami kubaturę. Na kominek na drewno – minimum 4 m³ na każdy kilowat mocy (i nie mniej niż 30 m³).

Kominki, w których wielkość otworu paleniskowego jest mniejsza niż 0,25 m², muszą być przyłączane do własnego, samodzielnego przewodu kominowego dymowego o przekroju min. 14x14 cm lub średnicy 15 cm. Kominki o większym otworze powinny być podłączone do komina o przekroju min. 27x14 cm lub o średnicy 18 cm.

KOZA ZAMIAST KOMINKA

Zasada pracy pieców wolno stojących zwanych kozami jest podobna do działania wkładów kominkowych. Można w nich regulować wielkość płomienia i szybkość spalania, co ma przełożenie na temperaturę w pomieszczeniach.

Niektóre modele wyposażone są w termostat, który – po nastawieniu na określoną wartość – automatycznie reguluje przekrój wlotu powietrza do komory spalania w zależności od zmian temperatury w pomieszczeniu. I to właśnie odróżnia współczesne kozy od ich siermiężnych pierwowzorów, a trzeba dodać, że piece te mają efektowny wygląd. Większość z nich przystosowana jest do palenia drewna, ale są i takie, w których można palić brykietami z węgla kamiennego lub węglem kamiennym.

Piec wolno stojący
 Piec wolno stojący. Taką współczesną kozę można zamontować niemal w każdym pomieszczeniu (fot. Ekkom)

Decydując się na zainstalowanie pieca wolno stojącego jako głównego źródła ciepła w domu, trzeba pamiętać, że na odpowiedni dobór mocy grzewczej, czyli na efektywność jego pracy będą miały wpływ także usytuowanie pieca oraz rozkład pomieszczeń.

Na rynku dostępne są urządzenia o mocy od 3 do 17 kW (te największe mogą ogrzać dom o kubaturze ok. 400 m³). Niektórzy producenci oferują piece o podwyższonej sprawności grzewczej, czyli z tzw. wtórnym spalaniem (dopalanie cząstek sadzy i gazów zawartych w dymie).

Kozę można zamontować niemal w każdym pomieszczeniu, w którym jest odpowiedni przewód kominowy, czyli o przekroju nie mniejszym niż rura wylotowa pieca. Ustawia się go w odpowiedniej odległości od ściany i łączy z kominem rurą stalową.

Niektóre modele przeznaczone są do instalacji na środku pomieszczenia, wówczas podłącza się je do komina przechodzącego przez sufit. Jeśli piec będzie głównym źródłem ciepła w domu, trzeba usytuować go w jego centralnym punkcie, a ogrzane powietrze nie może napotykać przeszkód w swobodnym krążeniu po wszystkich pomieszczeniach.

 

Katarzyna Olędzka, Cezary Jankowski

aktualizacja: 2013-01-23

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Kominki - domowe ognisko

Kominki zwracają na siebie uwagę nawet wtedy, kiedy nie pali się w nich ogień. Kominki, kozy czy piece muszą więc pasować do wystroju pomieszczenia. Mało tego, ich styl często określa charakter całego wnętrza.

topowe produkty

Jawar Nord - pozyskaj ciepło ze spalin i oszczędzaj

Czy ciepło ze spalin da się pozyskać, a przy tym zaoszczędzić? Tak. Udowadnia to firma JAWAR, która przetestowała pod tym kątem swój system powietrzno-spalinowyJAWAR NORD - z doskonałym skutkiem.
Najbardziej znane marki
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Premiera komina Jawar Aero na Targach ISH we Frankfurcie nad Menem
Premiera komina Jawar Aero na Targach ISH we Frankfurcie nad Menem W dniach 14-18 marca 2017 r. we Frankfurcie nad Menem odbędą się Targi ISH. Międzynarodowa impreza przeznaczona jest dla branży klimatyzacji, ...
Nowy system kominowy Schiedel Quadro Pro
Nowy system kominowy Schiedel Quadro Pro Schiedel Quadro Pro to najnowszy system powietrzno-spalinowy do odprowadzania spalin z urządzeń opalanych gazem i olejem w budownictwie mieszkaniowym.
Nowe biokominki firmy Kratki.pl!
Nowe biokominki firmy Kratki.pl! Proste w montażu i obsłudze biokominki sprawdzają się w każdym wnętrzu. Są też świetnym sposobem na wyjątkową aranżację pomieszczenia. ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x