Kominek od zimy do lata

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2008-09-29 10:49:05
Kominek od zimy do lata
Jest już dostępny kominek, który ogrzeje nasz dom w chłodnych porach roku, zaś w gorących zapewni przyjemny chłód.

Obudowa Modulo We Francji powstała technologia tzw. multienergetyczna, która łączy funkcje ogrzewania drewnem oraz ogrzewania pompą ciepła z klimatyzacją a steruje nimi automat. Technologia ta jest dostępna także w Polsce.

 

Nietypowy kominek opalany drewnem swą tradycyjną funkcję najlepiej pełni przy temperaturach poniżej 0°C. Pełny wsad wystarcza na ponad 11 godzin ciągłego palenia. Urządzenie ma moc 17 kW i osiąga sprawność 78%.

 

W okresach przejściowych, gdy temperatura jest dodatnia, pracę podejmuje pompa ciepła, która z 1 kW 1 kW energii elektrycznej wytwarza 3,3 kW energii cieplnej. Ma ona moc 6 kW przy produkcji zimnego powietrza i 6,8 kW przy produkcji ciepła. Płynne sterowanie obrotami silnika napędzającego sprężarkę rotacyjną pozwala zaoszczędzić do 30 proc. energii w stosunku do rozwiązań typowych i przedłuża żywotność sprężarki oraz układu chłodząco-grzewczego.

 

Latem natomiast, gdy nie potrzeby ogrzewania ani dogrzewania domu, działa klimatyzacja.

 

Automat sterujący automatycznie przełącza na tryb chłodzenia lub ogrzewania, zgodnie z zaprogramowaną przez użytkownika temperaturą. System pracuje cicho - emituje silnik dmuchawy emituje dźwięk na poziomie 32 dB(A).

Jak to działa?

Pod paleniskiem kominka umieszczona jest silna dmuchawa oraz dwa wymienniki ciepła połączone z pompą ciepła powietrzną rewersyjną. Wymienniki są szczelnie zaizolowane termicznie pianką.

 

Gdy w kominku pali się ogień, ciepło jest rozprowadzane przewodami do poszczególnych pomieszczeń. Natomiast gdy ogień wygasa, automatycznie podejmuje pracę pompa ciepła. Wyłapane przez wymienniki ciepłe powietrze jest tak rozprowadzane tymi samymi przewodami. Gdy zaś ciepło przestaje być potrzebne pompa ciepła włącza się w trybie rewersyjnym i za pomocą tych samych wymienników tłoczy do przewodów ostudzone powietrze.

System łączy w sobie zamknięty wkład grzewczy z pompą ciepła

Od podstawy do komina

 

W skład systemu wchodzą m.in. kanały powietrzne, zamknięty wkład kominkowy, pompa ciepła powietrzna rewersyjna wraz z urządzeniem zewnętrznym, tunel aerodynamiczny oraz kamienna podstawa i obudowa wkładu. W każdym boku podstawy znajdują się otwory służące jako wentylacja przewodu dymowego oraz pompy ciepła. Pamiętać trzeba, że palenisko musi spocząć na specjalnie przygotowanym fundamencie, zaś obudowa powinna opierać się na nadprożu. Opiera się ono na szkielecie z kątowników metalowych.

 

W handlu dostępny jest kompletny zestaw do montażu urządzeń, składający się z: przewodu kominowego, zestawu rur, kolanka, przewodu z czynnikiem chłodniczym (do pompy ciepła), pulpitu zdalnego sterownia, czterech kanałów powietrza ciepłego i sześciu wykończeń otworów wylotowych oraz dwóch wykończeń podwójnych otworów wlotu powietrza (wyposażonych w filtry przeciwkurzowe), kątownika i kształtownika a także sznura do uszczelniania złączy. Wkład jest obudowany płytą gipsowo-kartonową o własnościach ognioodpornych oraz płytami wełny mineralnej z aluminiową powierzchnią odbijającą ciepło.

Kominek powinien być podłączony do przewodu dymowego wykonanego ze stali nierdzewnej i mającego średnicę 250 mm. Można go umieścić np. wewnątrz istniejącego komina murowanego.

 

Importer i dystrybutor: TiM Kominki

 

Firma powiązana:
TIM KOMINKI

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!