Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / ABC

Jaki wariant DGP wybrać: z obiegiem grawitacyjnym czy wymuszonym wentylatorem?

DGP bez wentylatora w pełni sprawdzi się tylko jako uzupełniające źródło ciepła w niewielkich, wąskich i wysokich budynkach (np. typowych „szeregowcach”). Poziome odcinki kanałów muszą być krótkie: 2–3 m to maksimum. Najlepiej jeśli sięgają przy tym najwyżej do 2–3 pomieszczeń.

Wprowadzenie elektrycznej dmuchawy eliminuje te ograniczenia. Kanały mogą być dłuższe i zasilać więcej pomieszczeń. Wydajność takiego ogrzewania jest też zdecydowanie wyższa. Warto pamiętać, że praca wentylatora nie jest bezgłośna, uciążliwy może być też szum powstający w kanałach.

Do działania dmuchawy niezbędna jest jednak energia elektryczna. Jeśli DGP ma służyć jako ogrzewanie uzupełniające, a w okolicy często zdarzają się przerwy w dostawie prądu, to lepszym rozwiązaniem może być dobrze wykonana instalacja grawitacyjna. Ewentualnie można pomyśleć o wykonaniu swego rodzaju obejścia (bypassu) – poprowadzeniu na krótkim odcinku dwóch równoległych kanałów: w jednym znajdzie się wówczas dmuchawa.

Jarosław Antkiewicz

 

aktualizacja: 2010-12-28

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Premiera komina Jawar Aero na Targach ISH we Frankfurcie nad Menem
Premiera komina Jawar Aero na Targach ISH we Frankfurcie nad Menem W dniach 14-18 marca 2017 r. we Frankfurcie nad Menem odbędą się Targi ISH. Międzynarodowa impreza przeznaczona jest dla branży klimatyzacji, ...
Nowy system kominowy Schiedel Quadro Pro
Nowy system kominowy Schiedel Quadro Pro Schiedel Quadro Pro to najnowszy system powietrzno-spalinowy do odprowadzania spalin z urządzeń opalanych gazem i olejem w budownictwie mieszkaniowym.
Nowe biokominki firmy Kratki.pl!
Nowe biokominki firmy Kratki.pl! Proste w montażu i obsłudze biokominki sprawdzają się w każdym wnętrzu. Są też świetnym sposobem na wyjątkową aranżację pomieszczenia. ...
Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze