Budujemy Dom

Koszt budowy domu 2014

Koszt budowy domu 2014

Według kosztorysu redakcyjnego koszt budowy domu w 2014 roku, do stanu surowego zamkniętego, wyniesie 205000 zł, przy całkowitym koszcie inwestycji 360000 zł.

Kwota ta została wyliczona dla realizacji budowy domu jednorodzinnego według projektu Bartek z pracowni Horyzont o powierzchni użytkowej 119 m2. Dom budowany w tzw. "systemie gospodarczym".

W praktyce, koszt budowy domu mogą być wyższe przy mniejszym zaangażowaniu inwestora, a sporo wyższe przy zaangażowaniu jednej ekipy, która wybuduje dom "pod klucz". Warto pamiętać, że na tym etapie robót udział robocizny w porównaniu z kosztami materiałów jest znacznie większy niż przy innych robotach budowlanych.

Również ceny podstawowych materiałów budowlanych ulegają znacznym wahaniom i przy odrobinie szczęścia można trafić na okresowe obniżki interesujących nas towarów. Natomiast zmiana materiałów lub sposobu wykonania poszczególnych elementów domu, nie wpływa radykalnie na obniżenie kosztów.

Najczęściej podnoszony przez inwestorów problem dotyczy kwestii wyboru materiałów na budowę ścian zewnętrznych. W praktyce – w końcowym rozrachunku – koszty różnych technologii tylko nieznacznie różnią się, a więc najważniejsze w tym przypadku powinny być raczej własności użytkowe i parametry ściany.

Przy porównywaniu cen należy zawsze brać pod uwagę wartość całkowicie wykończonej ściany z elewacją i ociepleniem, gdyż tylko wtedy widoczne będą różnice w rzeczywistych kosztach ich wykonania.

Stan surowy domu to przede wszystkim jego konstrukcja nośna, na której nie należy oszczędzać, gdyż ewentualne poprawki z reguły są bardzo drogie, a często nawet niemożliwe do wykonania. Ale nie należy też przesadzać z nadmiernym wzmacnianiem ścian przez, np. ich zbytnie pogrubienie czy nadmierne użycie stali zbrojeniowej ponad wymagania projektowe, które i tak najczęściej określane są ze znacznym zapasem wytrzymałości.

Trzeba też pamiętać, że często zmiana jednego elementu konstrukcyjnego domu, pociąga za sobą konieczność dokonania zmian w innych jego częściach; np. przy zamianie ściany dwuwarstwowej na jedno- lub trójwarstwową konieczne będzie pogrubienie ścian fundamentowych – co trzeba uwzględnić przy sporządzaniu kalkulacji.

Koszt budowy domu 2014 - fundamenty

fot. M. Szymanik

Pole manewru przy wykonywaniu fundamentów jest ograniczone do wykonania ich z betonu wylewanego w deskowaniu lub wymurowania z bloczków betonowych.

W kosztorysie projektowym koszt robót fundamentowych, łącznie z pracami ziemnymi, to ok. 33 000 zł – dla ław fundamentowych o szerokości średnio 70 cm i grubości ścian fundamentowych 25 cm.

W przypadku konieczności ich pogrubienia, np. pod ściany trójwarstwowe lub posadowienia na gruncie o małej nośności, koszty odpowiednio wzrosną.

Natomiast suma samych materiałów użytych do wybudowania projektowanych fundamentów wyniesie łącznie ok. 20 000 zł. Nieco niższy będzie koszt materiałów do wylania ścian fundamentowych w deskowaniu, ale drożej zapłacimy za robociznę i szalunek – w praktyce ogólny koszt będzie podobny. Roboty ziemne skalkulowaliśmy na około 11 000 zł – pozycja ta jednak jest uzależniona w ogromnym stopniu od lokalnych warunków.

Koszt budowy domu 2014 - ściany wewnętrzne

Według naszej propozycji ściany zewnętrzne stawiane są z bloczków z betonu komórkowego grubości 36,5 cm i elewacją z mineralnego tynku cienkowarstwowego. Łączny koszt – warstwa nośna i elewacja dla tego projektu wyniesie ok. 36 000 zł.

Przy budowie ścian jednowarstwowych pamiętać należy o bezwzględnym stosowaniu zaprawy ciepłochronnej.
W rzeczywistości koszt ten może ulegać znacznym wahaniom, gdyż ceny materiałów ściennych zmieniają się często i dość znacznie, a w ostatnim okresie wyraźnie zaznacza się tendencja spadkowa. Duży wpływ mają też koszty robocizny – zależnie od regionu Polski różnice sięgają nawet 40–50%.

Ceny będą się kształtować na podobnym poziomie, gdy do budowy ścian zewnętrznych w tej technologii użyjemy bloczków z ceramiki zwykłej, a nawet poryzowanej lub silikatów. Jednak przy ociepleniu bloczków betonowych lepiej zastosować ocieplenie z wełny mineralnej – zwiększy to koszty izolacji cieplnej o ok. 2100 zł.

Koszt budowy domu 2013 - ściany wewnętrzne
fot. Wienerberger

Ściany zewnętrzne można też postawić jako jednowarstwowe z lekkich odmian betonu komórkowego, pustaków z ceramiki poryzowanej lub keramzytobetonu. Również przy takim rozwiązaniu koszt materiałów będzie podobny, ale należy tu uwzględnić zwiększone wydatki na poszerzenie fundamentów i otynkowanie elewacji.

Gorsza też będzie ich ciepłochronność, jednak tańsza okaże się robocizna. Przy budowie ścian jednowarstwowych pamiętać należy o bezwzględnym stosowaniu zaprawy ciepłochronnej. Na szerszym fundamencie trzeba też postawić ścianę w technologii trójwarstwowej.

Wbrew powszechnej opinii, koszt użytych do jej budowy materiałów nie będzie dużo wyższy niż w innych technologiach, a można uzyskać w ten sposób bardzo wysoką ciepłochronność.

Wpływ na koszty materiałowe będzie miał przede wszystkim rodzaj warstwy elewacyjnej – wykończenie tynkiem na pustakach elewacyjnych grubości 9 cm będzie tanim rozwiązaniem, cenowo konkurencyjnym do innych wariantów.

Uwaga! Koszt ściany trójwarstwowej może znacznie wzrosnąć przy zastosowaniu jako warstwy osłonowej klinkieru.

Koszt budowy domu 2014 - stropy i elementy żelbetowe

Koszt wykonania stropu w prezentowanym domu wynosi 26 000 zł. Większość, potrzebnych do ich wykonania, materiałów pochodzi z lokalnych wytwórni, więc zróżnicowanie cen może być znaczne i zależne od rejonu wytwarzania. Projektowany strop gęstożebrowy można zastąpić popularnym stropem monolitycznym. Koszt takiego stropu to około 34 000 zł.

Zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem może być ułożenie stropu prefabrykowanego z płyt kanałowych, którego koszt powinien wynieść około 19 000 zł. Pewną niedogodnością tego rozwiązania jest konieczność użycia dźwigu, niewątpliwą zaletą zaś zdecydowanie najszybszy czas układania stropu.

Koszt budowy domu 2014 - pokrycia dachowe i orynnowanie

Koszt budowy domu 2013 - pokrycia dachowe i orynnowanie
fot. Aquaplast

Według kosztorysu redakcyjnego suma całkowitego wykonania dachu z pokryciem dachówką ceramiczną to ok. 47 000 zł. Podobnie będzie w przypadku zastosowania dachówki cementowej – wówczas łączny koszt budowy dachu wyniesie około 46 000 zł.

Teoretycznie lżejszą konstrukcję dachową wykonujemy pod pokrycie gontem bitumicznym. Na przykładowym dachu koszt materiałów do położenia takiego pokrycia wyniesie ok. 22 000 zł, mimo że same gonty są dość tanie, to ich ułożenie wymaga zamocowania sztywnego podkładu z płyt OSB lub struganych desek najlepiej z piórem i wpustem.

Nie warto rezygnować z tak wykonanego podkładu, jeśli nie chcemy oglądać przez wiele kolejnych lat sporych nierówności pokrycia. W ramach szukania oszczędności nie warto też używać na warstwę podkładową desek odzyskanych z szalunków – nie utworzą one równej powierzchni i wszelkie niedoskonałości będą dobrze widoczne na płaszczyźnie dachu.

Koszt budowy domu 2014 - okna

W budynku okna typowe (energooszczędne), których koszt wg kosztorysu redakcyjnego wyniesie ok. 29 000 zł. Okna będą nieco tańsze, jeśli zdecydujemy się na montaż w przynajmniej niektórych otworach okien nieotwieranych. Jest to opcja do rozważenia szczególnie na parterze, gdzie mamy bezproblemowy dostęp chociażby do umycia okna od zewnątrz.

Oczywiście wpływ na koszty okien będzie miał wybór materiału ram (drewniane czy z PVC), rodzaju oszklenia, okuć i wykończenia. Przy wyborze najtańszego wariantu okien, ich koszt (wraz z montażem) nie powinien przekraczać 17 000–19 000 zł.

W opisywanym projekcie domu przewidziano również montaż okien dachowych, których koszt wraz z robocizną to min. 15 000 zł. W tym przypadku odradzamy jednak zbytnią oszczędność – okna połaciowe to element dachu, więc powinny być solidne. Warto więc wybrać sprawdzoną markę. Na liczbie okien dachowych też nie warto oszczędzać, aby być w pełni zadowolonym z odpowiednio doświetlonego poddasza.

Cezary Jankowski
fot. tytułowa Röben

aktualizacja: 2014-01-09

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Moim zdaniem koszt jest trochę zawyżony dla domu parterowego, ale zaniżony dla domu piętrowego, wstrzeliliście się w sam środek :)

Gość: Jurek

23 Maj 2014, 11:49

Proszę nie używać mojego "podpisu" w celu dodawania komentarzy.Jeden post dodany bezpośrednio ode mnie a tu teraz patrzę jest ich więcej.Nie ładnie..

Gość: Filapek

08 Kwi 2014, 18:28

1) koszt fundamentu lanego jest taki sam jak z bloczków? to dlaczego większość robi z bloczka skoro beton lany jest lepszy?
2) 2100zł różnicy między wełną a styropianem? przy gr. 15cm to różnica wynosi około 25-30zł, jeśli elewacja miałaby 70-80m2 to się zgadzam. Należy jeszcze pamiętać o tym, że nie każdy tynk nadaje się na wełnę co wpływa na cenę
3)skoro jest podana cena gontu i informacja że trzeba podkład z płyty OSB to dlaczego nie mam jej kosztu?
4) brak kominów to to może być istotny koszt
5) brak ścianek działowych chociaż niektórzy wliczają je do stanu deweloperskiego

www.abcbudownictwo.pl

Gość: ciekawski83

08 Kwi 2014, 16:01

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.   
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wymień się doświadczeniami i informacjami z innymi czytelnikiami budującymi własny dom

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze
 •  
  Vademecum Domu Energooszczędnego
 •  
  ABC Budowania
 •  
  Dom Polski
 •  
  Wnętrza
Wydanie tabletowe
can garcinia cambogia cause weight gain nuove chat facebook review for pure garcinia cambogia weight loss success on garcinia cambogia chat italiana bazoocam agenzia matrimoniale seria brescia incontra gente su facebook non funziona donne chat 08 miracle garcinia cambogia price relazione di coppia partner chat line nokia 700 cerca persone tramite email donne ucraine in piazza san pietro how to take garcinia cambogia and green coffee garcinia cambogia cleanse tesi adozione single siti per incontrare viaggiatori garcinia cambogia effective dosage garcinia cambogia pure extract gnc viaggi per single messico cerco ragazza rumena per lavoro cuori solitari ugo tognazzi film lipo g3 garcinia side effects does garcinia cambogia work if you take it after you eat come trovare amici su facebook tramite email dosage of garcinia cambogia pure garcinia cambogia pill size pure garcinia cambogia diet plan what garcinia cambogia works siti annunci online applicazione per parlare via bluetooth chat hiv italia how does garcinia cambogia work annunci gratis termoli garcinia cambogia real reviews cambogia extract dr oz conoscere ragazze online senza iscrizione come chattare gratis su meetic incontrare persone speciali chat senza iscrizione e java where can you buy garcinia cambogia in melbourne chat per amicizia senza registrazione annunci milano animali russian jewish dating film cuccioli cerca amici ultimo episodio pure garcinia cambogia extract malaysia agenzia per single harmony pure cambogia garcinia extract chat senza registrazione gratis over donne ucraine che la danno chat line jacksonville chat senza registrazione con stanze relazioni di coppia oggi conoscere persone app garcinia cambogia miracle review does garcinia cambogia work as a laxative sistema di sicurezza fai da te does garcinia cambogia make you bloated agenzia matrimoniale zita chat roma e dintorni dating online question juegos de chat gratis garcinia plus buy garcinia burn review cerco amici sinceri where can i buy the pure garcinia cambogia what is garcinia cambogia extra does garcinia cambogia xt really work come conoscere nuove persone milano chatbots online free my single friends review garcinia cambogia dosage weight loss results garcinia cambogia flirt chat facebook chat senza registrazione 49 hca max garcinia cambogia subito annunci sicilia vendita offerte lavoro chat gratis senza registrazione over 30 garcinia cambogia safe or not sd pharmaceuticals garcinia cambogia 500tm review