Budujemy Dom
Domy gotowe / Kosztorysy domów / Aktualności

Niskie ceny materiałów budowlanych

Z galopujących cen w połowie roku niewiele zostało. Nawet ceny materiałów ściennych, które w środku roku wzrosły około dwukrotnie, wróciły do poziomu niewiele wyższego niż w styczniu 2007.

Grupa PSB SA przygotowała analizę zmian cenowych najważniejszych materiałów budowlanych. Analizie poddano 15 grup towarowych, w skład, których weszło 130 produktów od 70 dostawców. Przy czym grupę materiałów ściennych podzieliliśmy na 3 podgrupy ze względu na niezwykle duże różnice cen w tym roku.  

Różnice w cenach materiałów budowlanych między styczniem a październikiem 2007

Różnice w cenach materiałów budowlanych między
styczniem 2007 (100%) a październikiem 2007

Wykres pokazuje, że cenowa rewolucja dotknęła materiały ścienne, zwłaszcza ceramiczne. Cena pustaka wzrosła latem, w stosunku do stycznia, o 100%, by w październiku powrócić niemal do stanu pierwotnego. Ceny pozostałych systemów ściennych rosły znacznie wolnej, ale są obecnie wyższe od 22% (gazobetony) do 36% (silikaty), w stosunku do stanu ze stycznia.

Stal pięła się w górę do kwietnia, potem wystąpił stały trend malejący i aktualna cena jest niższa o 18% od tej z początku roku. Cement osiągnął apogeum we wrześniu: +15%. Ceny większości materiałów wykończeniowych, stolarki, instalacji, chemii budowlanej itp. wahały się w przedziale 0-10%. Ceny płytek ceramicznych w II i III kwartale były niższe niż w styczniu i dopiero na początku IV kwartału zaczęły rosnąć.

Widać więc wyraźnie, że tylko materiały ciężkie (ściany, cement, termoizolacje) znacząco podrożały w trakcie sezonu, przy czym część z nich straciła na wartości w III kwartale. Podwyżki lub wahania cen większości innych grup asortymentowych nie przekroczyły 10%.

 Zmiany cen materiałów budowlanych w 2007 r. – analiza Grupy PSB

 Lp.  Grupa asortymentowa - średnia
 Trendy (I 2007 = 100)
 III
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
1Cement, wapno100103,3106,6107,1107,1113,2113,8113,8114,9111,65
2Materiały ścienne - silikaty100110,1114,0110,3122,4126,6136,1138,2138,2136,09
3Materiały ścienne - gazobetony100106,7104,9118,4126,2131,9137,0137,0131,9122,15
4Materiały ścienne - ceramiczne100107,7129,1152,8191,1191,1187,8161,4111,9106,25
5Dachy, rynny10099,8100,597,6104,0104,3105,7105,6106,1105,00
6Izolacje termiczne10099,7103,1107,6114,2117,4114,5111,1107,2103,31
7Chemia budowlana100100,5100,498,9100,8101,7102,1103,7103,5104,07
8Płytki ceramiczne, wyposażenie łazienek i kuchni100100,999,094,595,796,998,9103,1101,9101,42
9Wyroby stalowe100103,4115,4134,1123,2110,699,697,595,889,84
10Inne (Stolarka; Sucha zabudowa; Izol. Wodochronne; Instalacje; Wykończenia; Kostka; Bramy, ogrodzenia; Narzędzia)100100,0100,8102,5103,7105,5104,9105,9105,1105,09

aktualizacja: 2007-12-05

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze