Budujemy Dom
Domy gotowe / Kosztorysy domów / Aktualności

Niskie ceny materiałów budowlanych

Z galopujących cen w połowie roku niewiele zostało. Nawet ceny materiałów ściennych, które w środku roku wzrosły około dwukrotnie, wróciły do poziomu niewiele wyższego niż w styczniu 2007.

Grupa PSB SA przygotowała analizę zmian cenowych najważniejszych materiałów budowlanych. Analizie poddano 15 grup towarowych, w skład, których weszło 130 produktów od 70 dostawców. Przy czym grupę materiałów ściennych podzieliliśmy na 3 podgrupy ze względu na niezwykle duże różnice cen w tym roku.  

Różnice w cenach materiałów budowlanych między styczniem a październikiem 2007

Różnice w cenach materiałów budowlanych między
styczniem 2007 (100%) a październikiem 2007

Wykres pokazuje, że cenowa rewolucja dotknęła materiały ścienne, zwłaszcza ceramiczne. Cena pustaka wzrosła latem, w stosunku do stycznia, o 100%, by w październiku powrócić niemal do stanu pierwotnego. Ceny pozostałych systemów ściennych rosły znacznie wolnej, ale są obecnie wyższe od 22% (gazobetony) do 36% (silikaty), w stosunku do stanu ze stycznia.

Stal pięła się w górę do kwietnia, potem wystąpił stały trend malejący i aktualna cena jest niższa o 18% od tej z początku roku. Cement osiągnął apogeum we wrześniu: +15%. Ceny większości materiałów wykończeniowych, stolarki, instalacji, chemii budowlanej itp. wahały się w przedziale 0-10%. Ceny płytek ceramicznych w II i III kwartale były niższe niż w styczniu i dopiero na początku IV kwartału zaczęły rosnąć.

Widać więc wyraźnie, że tylko materiały ciężkie (ściany, cement, termoizolacje) znacząco podrożały w trakcie sezonu, przy czym część z nich straciła na wartości w III kwartale. Podwyżki lub wahania cen większości innych grup asortymentowych nie przekroczyły 10%.

 Zmiany cen materiałów budowlanych w 2007 r. – analiza Grupy PSB

 Lp.  Grupa asortymentowa - średnia
 Trendy (I 2007 = 100)
 III
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
1Cement, wapno100103,3106,6107,1107,1113,2113,8113,8114,9111,65
2Materiały ścienne - silikaty100110,1114,0110,3122,4126,6136,1138,2138,2136,09
3Materiały ścienne - gazobetony100106,7104,9118,4126,2131,9137,0137,0131,9122,15
4Materiały ścienne - ceramiczne100107,7129,1152,8191,1191,1187,8161,4111,9106,25
5Dachy, rynny10099,8100,597,6104,0104,3105,7105,6106,1105,00
6Izolacje termiczne10099,7103,1107,6114,2117,4114,5111,1107,2103,31
7Chemia budowlana100100,5100,498,9100,8101,7102,1103,7103,5104,07
8Płytki ceramiczne, wyposażenie łazienek i kuchni100100,999,094,595,796,998,9103,1101,9101,42
9Wyroby stalowe100103,4115,4134,1123,2110,699,697,595,889,84
10Inne (Stolarka; Sucha zabudowa; Izol. Wodochronne; Instalacje; Wykończenia; Kostka; Bramy, ogrodzenia; Narzędzia)100100,0100,8102,5103,7105,5104,9105,9105,1105,09

aktualizacja: 2007-12-05

Dodaj komentarz

Kosztorys domu Huragan dr (MTM Styl)

Zapraszamy do zapoznania się z kosztorysem domu szkieletowego Huragan dr z pracowni MTM Styl. W zestawieniach prezentujemy ceny z podatkiem VAT.

Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.     
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe