Biomasa - najstarsze paliwo ludzkości

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2010-07-23 08:53:17
Biomasa - najstarsze paliwo ludzkości
Biomasa ma wiele zalet. Jest paliwem odnawialnym, czyli takim, które może się szybko odtwarzać (w porównaniu z czasem powstawania np. węgla). W Polsce stosuje się głównie odpady drewna, słomę i rośliny zwane energetycznymi. Produkty spalania biomasy zdecydowanie mniej zanieczyszczają środowisko niż produkty spalania węgla.

Wartość opałowa biomasy jest dwukrotnie niższa niż węgla, a to oznacza, że potrzeba jej znacznie więcej, a zatem należy przeznaczyć odpowiednio dużą powierzchnię na jej składowanie. Paliwo powinno być składowane tak, by nie ulegało zawilgoceniu, gdyż im jest bardziej wilgotne, tym mniejsza jest jego wartość opałowa. Drewno przeznaczone na opał powinno mieć na przykład wilgotność nieprzekraczającą 25%, a to oznacza, że musi być sezonowane przynajmniej rok.

 

Odpady drewna to kora, zrębki, gałęzie, wióry, trociny, oraz odpady w postaci przetworzonej: brykiet i pelety. W odpady drzewne warto zaopatrywać się w najbliższym leśnictwie lub tartaku (wtedy jest taniej), a pelety czy brykiety można zamawiać (nawet przez Internet) w workach, z transportem do domu.

 

Biopaliwem mogą być także ziarna zbóż, kukurydza czy pestki owoców.

 

Pelety otrzymuje się przez sprasowanie trocin pod wysokim ciśnieniem. Odznaczają się bardzo niską zawartością popiołu – poniżej 1%. Łatwo je magazynować, gdyż są drobne – grubość pojedynczego peletu nie przekracza 3 cm. Dzięki temu, że pelety zawierają niewielką ilość popiołu (ze 100 kg peletów powstaje 0,5 kg popiołu), wybiera się go raz na kilka tygodni i można go wykorzystywać w ogrodzie jako naturalny nawóz. Kupując pelety, warto poszukać sprawdzonego dostawcy.

 

Pelety sprzedawane są w workach 10 i 25 kg, u dużych producentów dostawę można zamówić przez telefon lub Internet. Czas realizacji dostawy to 3 dni robocze, cena jest stała, niezależnie od regionu Polski.

 

rocznie na ogrzewanie zużyje 6–7 ton peletów (650–700 zł/tonę).

Brykiety Pelety
(fot. Drewexpol)(fot. Bio-Pelet)
Coraz większą popularnością cieszą się przetworzone odpady z drewna – brykiety i pelety

Słoma. Najbardziej opłaca się stosować ją w postaci sprasowanych balotów. Jej zaletą jest niewielka ilość popiołu, jaki zostawia po spaleniu. Jej wilgotność nie powinna przekraczać 20%, wtedy ze spalenia 1,7 tony uzyskuje się tyle samo energii, co z 1 tony węgla. Słoma przeznaczona na opał wymaga dużo miejsca do magazynowania.

 

Rośliny energetyczne. Tak nazywa się dostarczające drewna rośliny charakteryzujące się szybkim wzrostem i małymi wymaganiami glebowymi. Są bardziej ekonomiczne od drzew, gdyż rosną nieporównywalnie szybciej. Najczęściej uprawia się wierzbę, miskant olbrzymi lub malwę pensylwańską. Rocznie z jednego hektara uprawy roślin energetycznych można uzyskać 20–30 ton suchej masy.

Wierzba to paliwo przyszłości Wierzba to paliwo przyszłości – ma małe wymagania gruntowe i klimatyczne i rośnie bardzo szybko (fot. Eko-kom)

Monika Czeczotek

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły