Budujemy Dom
Instalacje / Kotły i podgrzewacze / Artykuły

Kocioł gazowy - zakup kontrolowany

Poszukiwany: kocioł gazowy do domu 150 m2, zamieszkałego przez czteroosobową rodzinę: Martę, Pawła i dwóch synów. Cztery punkty poboru c.w.u. Ogrzewanie – grzejniki płytowe. Okna drewniane, podwójne szyby. Dom postawiony w 1991 roku, ocieplony. Na kocioł inwestorzy chcieliby przeznaczyć maksymalnie 4 tys. zł, cała inwestycja nie może przekroczyć 5 tys. zł.

Z mocą bez przesady

Zanim wyruszymy do sklepów, sprawdzamy ofertę na stronach internetowych. Tam też korzystamy z kalkulatorów do obliczenia potrzebnej mocy kotła. W dwóch przypadkach wychodzi, że wystarczy nam jedynie 16 kW. Przestajemy wierzyć kalkulatorom, bo z tabelek odczytujemy, że 21 kW to moc dla nas. Jedziemy do podwarszawskiego centrum kotłów.

Pierwsza selekcja – kondensacyjny czy tradycyjny – jest łatwa, bo cenowa. Najtańsze kotły kondensacyjne kosztują ok. 6 tys. zł. Nie będziemy się zadłużać, żeby kupić urządzenie, które przez swoją ekonomiczność wprawdzie się zwróci, ale dopiero po latach. Kocioł gazowy musi podgrzewać c.w.u. Znajdujemy kilka kotłów dwufunkcyjnych przepływowych w cenie ok. 4 tys. zł.

Sprzedawcy odradzają nam je tłumacząc, że jeżeli któryś z domowników będzie chciał się wykąpać, to lepiej nie zmywać w tym czasie naczyń, bo nie wystarczy ciepłej wody na wszystko. Analizujemy tryb życia domowników – Marta pracuje w domu, Paweł jest chirurgiem i ma nieregularne godziny pracy, Mateusz przyjeżdża jedynie na weekendy, tylko Jakub wychodzi i wraca codziennie o tych samych godzinach. Nie ma więc sytuacji, żeby cała rodzina na raz potrzebowała ciepłej wody. Podtrzymujemy wybór.

Dopasowany do miejsca

Kocioł gazowy będzie zainstalowany w piwnicy, więc nie musi pięknie wyglądać, ani cicho chodzić. Kotłownia ma niewiele ponad 6 m2. Wybieramy urządzenia wiszące, które są tańsze i mniejsze. Sprzedawca mówi, że kotły stojące są wykonane z lepszych materiałów i mają silniejsze wspomaganie w postaci elektroniki. Za to są droższe o ok. 1000 zł. Ponieważ kubatura naszej kotłowni jest większa niż wymagane 8 m3, możemy zainstalować kocioł gazowy z otwartą komorą spalania. To pozwala nam zaoszczędzić ok. 500 zł.

W efekcie pasują nam dwa kotły: Berretta, model Ciao 18/24i w cenie 3222 zł brutto, oraz Vitopend 100 WH0A Viessmanna za 3549 zł brutto. Kocioł Beretta ma rozdzielną moc – mniejszą na ogrzewanie, większą na c.w.u. Sprzedawca zachwala go jako jeden z cieszących się największym zainteresowaniem i podkreśla, że 18 kW przy ocieplonym domu stanowczo wystarczy.

Na tym samym poziomie cenowym można znaleźć również kotły – dwufunkcyjne przepływowe, o podobnych parametrach – innych producentów, np. Nike Star 23 kW Immergas, VUW ATMO max PRO Vaillant, THEMATEK C 24 E Saunier Duval, EUROLINE HRD ZW 23-1 KE Junkers. Jak wygląda dalszy przebieg kupna kotła rozważymy na przykładzie Viessmanna.

Instalator pierwszego kontaktu

Przedstawiciel Viessmanna przyjeżdża do domu sprawdzić, czy wybrany przez nas kocioł gazowy jest odpowiedni oraz czy komin spełnia wymagane warunki. Gdyby komin był za słaby, należałoby wybrać o 500 zł droższy model kotła z zamkniętą komorą spalania – urządzenie to wymaga jednak specjalnej rury nawiewno-wywiewnej wyprowadzonej ponad dach domu, która dostarcza do kotła potrzebne powietrze i odprowadza spaliny. Rozwiązanie alternatywne to kocioł z otwartą komorą i wyposażenie komina w specjalny kwasoodporny wkład, którego koszt z montażem to ok. 1500 zł. Na szczęście komin nadaje się do podłączenia wybranego modelu, więc omijają nas dodatkowe koszty.

Drugą kwestią jest sprawdzenie, czy woda z własnego ujęcia ma wymagane ciśnienie o wysokości 3,5 atm. Miejsce na kocioł gazowy znajduje się bezpośrednio przy kominie, dzięki czemu dodatkowe akcesoria potrzebne do modernizacji przyłączy i instalacji urządzenia będą kosztowały niecałe 500 zł. Sam montaż potrwa jeden dzień, a jego koszt wyniesie ok. 800-1000 zł. Czas oczekiwania to trzy tygodnie.

W dniu instalacji instalator wypełnia i podpisuje gwarancję. Po roku i serwisie w cenie 200 zł gwarancja zostanie przedłużona na następny rok i tak do trzech lat. Jeżeli kupimy kocioł gazowy, ale będziemy chcieli poczekać z montażem, to gwarancja rozpocznie się z dniem, kiedy instalator wpisze nam pierwsze uruchomienie.

Kotła nie warto przetrzymywać dłużej niż pół roku, ponieważ po tym czasie gwarancja „uruchamia” się automatycznie, niezależnie od tego czy kocioł gazowyjest podłączony. Obliczamy, że kocioł z dodatkowymi materiałami i podłączeniem będzie kosztował ok. 5050 zł. Fachowiec przypomina o możliwości kupna urządzenia na raty. Ponieważ mieścimy się w założonej kwocie, umawiamy się na kupno i montaż kotła – zaliczka nie jest konieczna.

PRZYKŁADOWY WYBÓR

 

CIAO II 18 / 24i Beretta

Przepływowy kocioł wiszący, dwufunkcyjny z otwartą komorą spalania o rozdzielonej mocy 8-18 kW na centralne ogrzewanie i 8-24 kW na ciepłą wodę użytkową. Ma liczne zabezpieczenia, wygodny panel sterowania, może współpracować z programatorami termostatycznymi i tygodniowymi.

Cena 2685 zł netto, czyli 3222 zł brutto.
Kocioł gazowy - CIAO II 18 / 24i Beretta
VITOPEND 100 WH0A Viessmann

Kocioł wiszący, dwufunkcyjny przepływowy, z otwartą komorą spalania, o mocy od 10,5 do 24 kW. Występuje w zestawie z regulatorem stałotemperaturowym, armaturą do uzupełniania wody w instalacji, wbudowanym naczyniem wzbiorczym, pompą obiegową do c.o. z zaworem trójdrogowym. C

ena 2958 zł netto, czyli 3549 zł brutto.
Kocioł gazowy - VITOPEND 100 WH0A Viessmann
aktualizacja: 2017-08-01

Zdaniem naszych Czytelników

Kocioł gazowy za 4tys to nie jest dobry pomysł. Ani to będzie ekonomiczne, ani dobre. Rok temu zmieniałem stary kocioł gazowy na kondensacyjnego Vaillanta i płaciłem prawie 8tys. Nie żałuję, bo piec jest ekonomiczny.

Gość Blumen

26 Mar 2017, 19:43

kto wam daje takie ceny? kto powiedział, że kondensat to wydatek rzędu 6000 złwystarczy zobaczyć TUTAJkupowanie kotłów niekondensacyjnych w dzisiejszych czasach to nieporozumienie

1950

12 Gru 2010, 12:59

Jeżeli jednak chcesz płacić naprawdę mało za ogrzewanie to radzę zainwestować w system łączący kocioł gazowy z kominkiem lub solarem. Można załatwić takie zintegrowane ogrzewanie. Wtedy wydatki na ogrzewanie będą niższe.

Gość hendrix

11 Gru 2010, 21:41

\"Gdyby komin był za słaby, należałoby wybrać o 500 zł droższy model kotła z zamkniętą komorą spalania  urządzenie to wymaga jednak specjalnej rury nawiewno-wywiewnej wyprowadzonej ponad dach domu, która dostarcza do kotła potrzebne powietrze i odprowadza spaliny\" Nie jest ...

Gość zivy

31 Sie 2010, 14:59

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
SAS BIO COMPACT - kompaktowe rozwiązanie dla Twojego domu
SAS BIO COMPACT - kompaktowe rozwiązanie dla Twojego domu W ofercie kotłów SAS pojawił się nowy automatyczny kocioł peletowy BIO COMPACT 10-12 kW.
Nowe kotły na paliwo stałe w ofercie METAL-FACH Technika Grzewcza
Nowe kotły na paliwo stałe w ofercie METAL-FACH Technika Grzewcza Typoszereg kotłów centralnego ogrzewania METAL-FACH Technika Grzewcza powiększył się o kolejne modele CLASSIC SD DUO COMPACT PLUS oraz SMART PELLET.
Nowość Kospel - wymiennik wiszący z wężownicą SN Termo Comfort
Nowość Kospel - wymiennik wiszący z wężownicą SN Termo Comfort Firma Kospel wprowadziła do oferty wymiennik wiszący z wężownicą SN Termo Comfort. Urządzenie produkowane jest w dwóch wersjach - z przyłączami ...
Najbardziej znane marki
Kotły na paliwo stałe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kotły gazowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze