Budujemy Dom
Instalacje / Kotły i podgrzewacze / Artykuły

Kiedy warto wymienić kocioł?

Kocioł rzadko ma zbyt niską moc, a do jego wymiany zwykle skłania nas jego zbyt niska sprawność (objawiająca się wysokimi rachunkami za paliwo) lub uciążliwa obsługa.

Kiedy warto wymienić kocioł?
 (fot. Krzaczek)
Ceny paliw, a także samych urządzeń grzewczych w ciągu ostatnich kilkunastu lat zmieniły się na tyle, że wybór uzasadniony w momencie budowy obecnie stał się nieracjonalny.

Koszty eksploatacji kotła. Nawet kocioł o bardzo wysokiej sprawności i na niezbyt drogie paliwo będzie kosztowny w eksploatacji, jeśli straty ciepła w budynku są bardzo duże.

Dlatego dążąc do obniżenia rachunków za ogrzewanie w starych, słabo ocieplonych domach, lepiej najpierw pomyśleć o termomodernizacji (w pierwszej kolejności – o wymianie starych, nieszczelnych okien), a dopiero w drugiej kolejności – o modernizacji instalacji grzewczej. Sama wymiana kotła nie zdziała cudu.

Kosztowniejsza inwestycja w oszczędniejsze urządzenia grzewcze może być też nieopłacalna, jeśli dom jest dobrze ocieplony, zatem zapotrzebowanie na ciepło jest niewielkie i na zwrot poniesionych kosztów trzeba by było czekać 20–30 lat. Zawsze warto więc wybierać rozsądny kompromis.

Choć ceny paliw nie są stałe, można w przybliżeniu określić, które są najtańsze jako źródła ciepła (uwzględniając różną wartość energetyczną oraz odmienną sprawność urządzeń grzewczych). Kolejność od najtańszego do najdroższego jest następująca:

  • drewno,
  • węgiel kamienny,
  • gaz ziemny,
  • gaz płynny i olej opałowy,
  • energia elektryczna.
Nowoczesny kocioł kondensacyjny, by uzyskać tyle samo ciepła co tradycyjny, potrzebuje mniej paliwa. Oznacza to mniejsze wydatki na ogrzewanie (fot. Bosch Junkers)Nowoczesny kocioł kondensacyjny

Wybór źródła energii.
O zmianie źródła energii nie należy decydować pochopnie, kierując się tylko ceną jej nośnika: warto także uwzględnić koszty zakupu oraz pracochłonność obsługi urządzeń grzewczych. Kotły na paliwo stałe wymagają na przykład regularnej obsługi – nawet te najnowocześniejsze przynajmniej co dzień lub dwa wymagają usunięcia popiołu. Nie każdemu będzie to odpowiadać, a może być nawet niemożliwe, jeśli domownicy często wyjeżdżają na dłużej.

Komin z odrębnymi kanałami powietrznym i spalinowym to najlepsze rozwiązanie dla nowego kotła gazowego z zamkniętą komorą spalania
Komin z odrębnymi kanałami powietrznym i spalinowym to najlepsze rozwiązanie dla nowego kotła gazowego z zamkniętą komorą spalania (fot. Komin-Flex)
Ponadto nie w każdej kotłowni, w której pracował np. kocioł na gaz płynny, zmieści się kocioł węglowy (zwłaszcza wyposażony w podajnik paliwa).

Instalacja zamknięta czy otwarta?

Kotły na paliwo stałe pracują zwykle w instalacjach typu otwartego, czyli z otwartym naczyniem wzbiorczym. Tylko bardzo nieliczne z nich, w których można szybko schłodzić przestrzeń wodną kotła (zwykle za pomocą wężownicy, przez którą w razie potrzeby przepływa zimna woda wodociągowa) mogą pracować w instalacjach z naczyniem zamkniętym (przeponowym).

Kotły gazowe i olejowe są przeznaczone do pracy w instalacjach z naczyniem zamkniętym i producenci zwykle nie dopuszczają montowania ich w układach otwartych (bo to przyśpieszałoby ich korozję).

Ograniczenia te można wyeliminować, na przykład instalację otwartą można zazwyczaj łatwo przerobić, wymieniając jedynie naczynie wzbiorcze (odwrotna operacja zwykle jest niemożliwa lub trudna).

Często stosowanym rozwiązaniem jest podział instalacji grzewczej na dwa obiegi – np. otwarty kotłowy i zamknięty grzejnikowy. Rozdziela je wymiennik ciepła, dzięki czemu woda w nich się nie miesza.

Obieg kotłowy oddzielony od grzejnikowego wymiennikiem ciepła. Dzięki temu jeden z nich może być otwarty, a drugi – zamknięty
Obieg kotłowy oddzielony od grzejnikowego wymiennikiem ciepła. Dzięki temu jeden z nich może być otwarty, a drugi – zamknięty

Obieg grawitacyjny lub wymuszony. W starych instalacjach typu otwartego obieg wody jest zwykle grawitacyjny, a nie wymuszony przez pompę. W czasie modernizacji może być jednak konieczne zmontowanie pompy cyrkulacyjnej, np. ze względu na znacznie większe opory przepływu w nowych grzejnikach płytowych.

Jeśli jednak instalacja po modernizacji będzie w stanie dalej pracować jako grawitacyjna, to nie ma potrzeby tego zmieniać – zwłaszcza gdy nasz kocioł nie wymaga zasilania elektrycznego (bo nie ma automatyki i podajnika), a w okolicy często zdarzają się przerwy w dostawie prądu.

 

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2010-01-14

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników


To brzmi jak wpis reklamowy, więc raczej nie oczekujcie odpowiedzi.

Czapi, 24 st.! Toż to prośba o choroby ukł. oddechowego!

adamis

19 Sty 2010, 21:20

Powodem zimna wcale nie musi być to że ogrzewają Gazem.
Wszystko zależy od instalacji, jak jest wykonana, a dokładniej czy wszystko zostało wyliczone tzn. moc grzewcza grzejników, pisząc wszystko mam na myśli każde pomieszczenie no i oczywiście dobór odpowiedniego pieca.

MONTERSPEC

16 Sty 2010, 08:44


tak jak pisalem jesyne 15% wiecej

janekluki

16 Sty 2010, 06:09

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Kiedy warto wymienić rury w instalacji c.o.?

Stan starych rur powinien ocenić instalator i wynikiem takiej oceny bywa często stwierdzenie, że nie są wcale zbyt skorodowane i mogą służyć jeszcze długie lata.
topowe produkty

Energooszczędne urządzenia i systemy grzewcze Junkers

Junkers to marka z ponad 100-letnią tradycją, znany i ceniony na całym świecie producent gazowych urządzeń grzewczych. Junkers jako dział branżowy firmy Robert Bosch sp. z o.o. jest obecny w Polsce od 1993 roku.
Najbardziej znane marki
Kotły gazowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kotły na paliwo stałe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Nowości SAS: SAS EFEKT na ekogroszek i SAS BIO EFEKT na pelet
Nowości SAS: SAS EFEKT na ekogroszek i SAS BIO EFEKT na pelet Lato 2016 firma SAS rozpoczęła od premiery nowych kotłów w klasie 5 – SAS EFEKT na ekogroszek i SAS BIO EFEKT na pelet. Poza świeżością ...
Ekologiczne kotły Sztoker® i Sztoker®V
Ekologiczne kotły Sztoker® i Sztoker®V Firma Komiz® swoimi nowatorskim, wielokrotnie nagradzanymi, konstrukcjami ekologicznych kotłów Sztoker® i Sztoker®V obniża koszty użytkowania, ...
MCR Home - nowy kocioł kondensacyjny od De Dietrich
MCR Home - nowy kocioł kondensacyjny od De Dietrich Dyrektywa ErP ustaliła minimalne poziomy sprawności energetycznej urządzeń grzewczych oraz maksymalne poziomy emisji zanieczyszczeń i hałasu. ...
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.     
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe