Budujemy Dom
Instalacje / Kotły i podgrzewacze / Artykuły

Kocioł na paliwo stałe - zakup kontrolowany

Poszukiwany: kocioł na paliwo stałe, do ogrzania domu wielkości 155 m2. Budynek ma 12 lat i do tej pory był ogrzewany najprostszym kotłem na węgiel i drewno firmy Zębiec. Właściciele są z niego zadowoleni, ale rozpoczynają remont domu i chcą uzyskać niższe koszty ogrzewania. Dobrze, jeżeli inwestycja zamknie się w 6 tys. zł. ale za wygodę i bezpieczeństwo inwestorzy zgodzą się zapłacić do 10 tys. zł. W końcu ma to być kocioł na całe życie – żartują Małgorzata i Przemek.

Kocioł na jesień życia

Głównym minusem mieszkania na obrzeżach małego miasteczka jest brak sieci gazowej. Stąd konieczność kupienia kotła na paliwo stałe. Na początku Przemek rozważał możliwość wykorzystania oleju opałowego albo gazu płynnego. Niestety ceny kotłów, zbiorników, montażu, przystosowania instalacji i wysokość późniejszych kosztów ogrzewania były zbyt wysokie dla ludzi, jak mówi Małgorzata, rozpoczynających złotą jesień życia, bez złotej karty kredytowej, a jedynie z polską emeryturą.

Małżeństwo zdecydowało się na nową inwestycję po odwiedzinach u sąsiadów, którzy ogrzewają dom kotłem węglowym z podajnikiem firmy PER-EKO i podkładają do kotła raz na kilka dni. Dla Małgorzaty priorytetem jest wygoda użytkowania – chce, żeby kocioł na paliwo stałe wymagał podkładania najwyżej raz na dobę. Po przejściu na emeryturę Przemek ma wprawdzie dużo czasu i może pilnować kotła, ale za kilka lat chodzenie po schodach będzie dla niego coraz bardziej kłopotliwe.

Wodę użytkową podgrzewa bojler na energię elektryczną i tak ma zostać. Dyskusja nad wyborem paliwa trwa kilka minut. Mimo że inwestorzy chcieli pelety – możliwość kupowania w workach, czysto, łatwiej wrzucić do kotła – zwyciężyły węgiel i drewno. Szczególnie, że dwie posesje dalej jest tartak, w którym Przemek kupuje bardzo tanie polana oraz ścinki i nie musi płacić za transport – paliwo dowozi taczką.

Pierwszy krok na WWW

Ponieważ Przemek przejrzał z synem oferty w Internecie, ma już swoje typy. Według kalkulatorów ze stron producentów potrzebna moc kotła to 18 kW, z zamieszczanych tabelek wynika, że 20-21 kW. Kotły na paliwo stałe z górnym spalaniem odpadają już na początku, ponieważ właśnie taki typ mają teraz inwestorzy i wiedzą ile czasu zabiera jego użytkowanie. Podczas styczniowych mrozów podkładali 5-6 razy na dobę, węgiel spalał się szybko i ciągle trzeba było wybierać popiół.

Kotły na paliwo stałe z automatycznymi podajnikami wydają się za duże do niewielkiej kotłowni. Choć tak naprawdę Przemka odstrasza ich cena – modele, które mu się podobają kosztują przeszło 10 tys. zł. Uznaje to za zbędny wydatek, ponieważ jest cały czas w domu i może sam uzupełniać paliwo.

Prawie gazowy

Rozważamy możliwość kupienia kotła na paliwo stałe zgazowującego drewno firmy Viessmann model Vitolig 150 o mocy 25 kW. W cenniku firmowym widnieje cena 5508 zł netto, sprzedawca mówi, że policzy nam ok. 6000 zł netto. Dowidujemy się, że ceny z firmowego cennika służą jedynie za podstawę do obliczeń. Sprawdzamy w kilku punktach sprzedaży, wszędzie proponują nam podobną cenę.

Małgorzacie i Przemkowi podoba się elektronika zbliżona do kotłów gazowych, z czujnikiem temperatury pomieszczenia i sygnalizacją braku opału. Sprzedawca zapewnia, że wystarczy podkładać raz na 12 godzin, a popiołu jest bardzo mało i można go używać jako nawóz.

Ponieważ ten kocioł na paliwo stałe jest nowością, handlowiec informuje, że do tej pory sprzedał (a jego ekipa zamontowała) jeden taki model. Zaczynamy mieć pewne wątpliwości, czy urządzenie nie jest zbyt odważnym wyborem. Dostajemy numer do inżyniera firmy , żebyśmy mogli skontaktować się z nim w razie dodatkowych pytań. Umawiamy się na wstępne oględziny kotłowni i instalacji. Fachowcy muszą przede wszystkim sprawdzić stan komina. Na szczęście nie trzeba go remontować.

Autoryzowana ekipa wycenia podłączenie kotła na 1500-2000 zł (materiały i robocizna) i rozplanowuje na dwa dni robocze. Rezygnujemy z pomysłu sprzedawcy, żeby przerabiać istniejącą instalację otwartą – z naczyniem wzbiorczym – na zamkniętą. Uznajemy, że byłby to niepotrzebny koszt. Fachowcy podkreślają konieczność stosowania odpowiednio wysuszonego drewna. Obok niewielkiej kotłowni, jest pomieszczenie ok. 10 m2, które może służyć za skład. Polana (długości do 50 cm) i ścinki przywożone z tartaku musiałyby być składowane przynajmniej sezon wcześniej.

Jako paliwo zastępcze można stosować zrębki, brykiety drewniane lub węgiel brunatny. Koszt kotła z montażem określamy na ok. 8800 zł. Przy zamówieniu kotła należy wpłacić kilkaset złotych zaliczki. Sprzedawca zapewnia, że kocioł na paliwo stałezostanie sprowadzony w przeciągu tygodnia, a na montaż trzeba czekać dwa, trzy tygodnie. Urządzenie można kupić na raty, a gwarancja zostanie podstemplowana po zakończeniu montażu i pierwszym rozruchu. Uruchomienie kotła wliczone jest w cenę instalacji.

PRZYKŁADOWY WYBÓR

 
Kocioł na paliwo stałe - Viessmann Vitolig 150 Viessmann, Vitolig 150 o mocy 25 kW

cena z montażem ok. 8800 zł.
aktualizacja: 2010-07-22

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Kocioł gazowy - zakup kontrolowany

Poszukiwany: kocioł gazowy do domu 150 m2, zamieszkałego przez czteroosobową rodzinę: Martę, Pawła i dwóch synów. Cztery punkty poboru c.w.u. Ogrzewanie – grzejniki płytowe. Okna drewniane, podwójne szyby. Dom postawiony w 1991 roku, ocieplony. Na kocioł inwestorzy chcieliby przeznaczyć maksymalnie 4 tys. zł, cała inwestycja nie może przekroczyć 5 tys. zł.

topowe produkty

Zewnętrzna wężownica schładzająca

Firma ELTERM, czołowy polski producent urządzeń grzewczych, w tym najbogatszego na rynku typoszeregu elektrycznych kotłów wodnych oraz sprzęgieł hydraulicznych, przedstawia zewnętrzną wężownicę schładzającą "Strażnik" - idealne zabezpieczenie dla kotłów na paliwo stałe.
Najbardziej znane marki
Kotły gazowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kotły na paliwo stałe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Elektryczne przepływowe ogrzewacze wody Dafi
Elektryczne przepływowe ogrzewacze wody Dafi Wygodny i korzystny sposób ogrzewania wody użytkowej, oparty na powszechnie dostępnym i przyjaznym dla środowiska źródle energii elektrycznej. ...
Nowość Stiebel Eltron: ogrzewacz przepływowy DHE Connect
Nowość Stiebel Eltron: ogrzewacz przepływowy DHE Connect Całkowicie elektronicznie regulowany ogrzewacz przepływowy DHE Connect z technologią 4i to nowość firmy Stiebel Eltron.
Immergas sponsorem Mistrza Polski w rugby Master Pharm Budowlani SA Łódź
Immergas sponsorem Mistrza Polski w rugby Master Pharm Budowlani SA Łódź 13 marca 2017 spółka Immergas podpisała umowę sponsorską z zespołem Mistrza Polski w rugby Master Pharm Budowlani SA Łódź. Logo firmy ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x