Budujemy Dom
Instalacje / Kotły i podgrzewacze / Artykuły

Kotłownia zgodna z prawem

Przepisy dotyczące kotłowni bardzo często są lekceważone, również przez instalatorów. To poważny błąd, bo wynikają przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa.

Wentylacja w kotłowni

Kocioł na paliwo stałePodane niżej najważniejsze wymagania dotyczą kotłów o mocy do 25 kW, bo takie są zwykle instalowane w domach jednorodzinnych:

– kocioł musi być umieszczony w wydzielonym pomieszczeniu (kotłowni);
– podłoga pomieszczenia musi być niepalna;
– w podłodze musi znajdować się wpust kanalizacyjny;
– wentylacja kotłowni musi być grawitacyjna:

  • otwór nawiewny musi mieć powierzchnię co najmniej 200 cm²;
  • w kanale nawiewnym nie wolno montować przepustnic;
  • kanał nawiewny powinien zasysać powietrze wolne od kurzu i innych zanieczyszczeń, w zasadzie należy zastosować się więc do przepisów dotyczących czerpni powietrza wentylacyjnego i umieścić go min. 2 m nad ziemią;
  • kanał wywiewny musi mieć co najmniej 14 × 14 cm, powinien być wykonany z niepalnego materiału i wyprowadzony ponad dach;
– przekrój kanału dymowego oraz wysokość komina muszą być wystarczająco duże, by zapewnić ciąg pozwalający na sprawne odprowadzenie dymu. Wymagania te są określone w dokumentacji kotła – tzw. danych techniczno-rozruchowych (DTR). Często wykonywany kanał o wymiarach 14 × 14 cm zwykle okazuje się zbyt wąski, tradycyjnie uznaje się, że kanał powinien mieć 20 × 20 cm lub więcej. Nieodpowiedni kanał dymowy jest często przyczyną złej pracy kotła.

Uwaga! Nowoczesne kotły o wysokiej sprawności zwykle wymagają wyższych wartości ciągu kominowego niż stare kotły zasypowe, bo spaliny są chłodniejsze, a opory wewnętrzne kotła większe;

Wielkość kotłowni

– przód kotła musi być oddalony od przeciwległej ściany o co najmniej 1 m, tak by możliwa była jego wygodna obsługa i czyszczenie. Trzeba też zapewnić dostępu do, umieszczonych zwykle z boku, wyczystek kotła i komina. W praktyce bardzo mała kotłownia jest niewygodna, bo:

  • trudno obsługiwać kocioł;
  • nie zmieści się w niej podajnik paliwa ani nawet niewielki jego zapas;
  • zabraknie miejsca na zasobnik c.w.u. Kotły na paliwo stałe pracują jako jednofunkcyjne, konieczny jest więc zbiornik, dostosowany do liczby mieszkańców – standardowa pojemność to 50 litrów na osobę.

Uwaga! Zanim kupimy duży zasobnik paliwa sprawdźmy, czy da się on wnieść do kotłowni – drzwi mogą być za wąskie.

Lokalizacja kotłowni

Paliwa stałe, szczególnie węgiel, łatwo brudzą otoczenie. Dobrze jest więc zaplanować dwa wejścia do kotłowni (a także do składu paliwa, jeśli znajduje się w domu) – jedno bezpośrednio z zewnątrz lub np. z garażu, gdzie ewentualne zanieczyszczenie nie będzie nam tak bardzo przeszkadzać, a drugie z holu lub kuchni, tak byśmy mogli dostać się z wnętrza domu do kotłowni, ale tą drogą nie wnosili paliwa, ani nie wynosili popiołu.

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2010-08-24

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Jeszcze w normie PN_87_B-02411 Ogrzewnictwo. Kotłownie wbudowane na paliwo stałe. Wymagania podaje się 20×20 cm jako minimalne wymiary kanału dymowego dla kotłów na paliwa stałe o mocy do 25 kW (punkt 2.1.7). Ta częsć normy nie jest jednak przywołana w Warunkach Technicznych, obowiązuje więc tylko zapis sameo rozporządzenia, że minimalny wymiar to 14×14 cm albo fi 15 cm.
A kominy bardzo często okazują się zbyt małe. Domy jednorodzinne nie są zbyt wysokie, załóżmy więc czynną wysokośc komina 7 m. I teraz dobieramy resztę zgodniez instrukcją kotła. Mam akurat pod ręką Viadrusa U 26, zasypowy, żeliwny o dość niedużych wymaganiach względem ciągu. Przy 7 m wysokości i średnicy kanału dymowego 20 cm ciąg kominowy to 19 Pa. Wymagany ciąg kominowy dla modelu 22,5 kW (dla węgla) wynosi 20 Pa, od biedy wystarczy. Tyle, że ludzie mają często kotły o większej mocy i/lub wymaganym większym ciągu. Te 20×20 cm średnicy to wcale nie przesada.
PS. W praktyce kanał o przekroju kwadratowym 20×20 cm daje gorszy ciąg niż okrągły fi 20 cm.el-instalator

10 Lut 2014, 11:35Bez wentylacji absolutnie sie nie da.Kotłownia może być w piwnicy, z wyjątkiem kotłów na gaz płynny (propan). Ten gaz jest cięzszy od powietrza i w razie wycieku gromadziłby się w takim pomieszczeniu.

el-instalator

10 Lut 2014, 10:51

Czy piec węglowy CO może być na korytarzu w piwnicy,bez wentylacji.Znajdują się tam jeszcze dwie piwnice od lokatorów.

Gość: Elaaa

09 Lut 2014, 18:20

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Najbardziej znane marki
Kotły na paliwo stałe
Kotły gazowe
Targi INSTALACJE oraz TCS 2014 za nami!
Targi INSTALACJE oraz TCS 2014 za nami! Zakończyło się największe w Europie Środkowo-Wschodniej spotkanie branży instalacyjnej, ciepła systemowego, zabezpieczeń, ochrony pracy, ...
Immergas na Międzynarodowych Tragach Instalacyjnych - relacja
Immergas na Międzynarodowych Tragach Instalacyjnych - relacja W dniach 8-11.04.2014 w Poznaniu odbyła się kolejna edycja Międzynarodowych Tragów Instalacyjnych INSTALACJE, na których wystawiali się ...
Nowa linia kotłów kondensacyjnych Ulrich
Nowa linia kotłów kondensacyjnych Ulrich Firma Ulrich Polska Sp. z o.o. wprowadza na rynek nowe, kondensacyjne kotły gazowe Ulrich® PRESTIGE w obudowie ze stali nierdzewnej.
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.     
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera