Czy jest możliwość ograniczenia sadzy powstającej w kotle i kominie?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Czy jest możliwość ograniczenia sadzy powstającej w kotle i kominie?

W kotle palę ostatnio głównie drewnem (wcześniej węglem) i wydaje mi się, że powstaje przy tym znacznie więcej sadzy. Czy jej ilość można jakoś ograniczyć, zmieniając np. temperaturę wody, czy pozostaje jedynie częstsze czyszczenie kotła i komina?

aktualizacja: 2022-03-02 08:58:22

Odpowiedź eksperta: Kotły na paliwo stałe wymagają utrzymywania dość wysokiej temperatury wody grzewczej - przynajmniej ok. 65°C zależnie od zaleceń producenta. Inaczej na wymienniku kotła intensywnie odkłada się sadza, zmniejszając sprawność energetyczną. Innym czynnikiem sprzyjającym osadzaniu się zanieczyszczeń jest jakość paliwa - w przypadku spalania drewna szczególnie jego wilgotność.

Palenie wilgotnym drewnem powoduje bowiem znaczne obniżenie temperatury spalin - duża część energii tracona jest na odparowanie zawartej w paliwie wody. Jest to nieekonomiczne, a ponadto powoduje zanieczyszczenie sadzą wymiennika ciepła i kanałów dymowych.

Drewno przeznaczone do spalania powinno mieć wilgotność nie wyższą niż 20% i należy wykorzystywać głównie gatunki drzew liściastych, gdyż drewno iglaste zawiera dużo żywicy, która w procesie spalania dodatkowo zanieczyszcza wnętrze kotła.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Drewno spala się w niższej temperaturze i ma większą wilgotność niż węgiel. Dlatego nieumiejętne palenie drewnem może być nieekonomiczne i mocno zanieczyszczać kocioł i komin (fot. Archiwum BD)

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image