Budujemy Dom
Instalacje / Kotły i podgrzewacze / Artykuły

Gaz płynny, kominek, solary, pompa ciepła w jednej instalacji

Mieszkamy na terenie bez gazu i kanalizacji, więc planując budowę, skupiłem się na solidnym ociepleniu budynku. Na razie używam gazu płynnego, kominka, solarów, pompy ciepła (tylko dla krytego basenu). Układ grzewczy jest dość skomplikowany... - mówi Włodek, czytelnik Budujemy Dom.

Parametry domu: powierzchnia 350 m2; dwukondygnacyjny; ściany z pustaków Thermopor, ocieplone styropianem o grubości 16 cm; wentylacja mechaniczna z rekuperatorem.

Źródła energii: gaz płynny (propan), brykiet drzewny i drewno, energia słoneczna.

Parametry urządzeń i instalacji grzewczych: gazowy kondensacyjny kocioł, jednofunkcyjny, moc 50 kW, producent Wolf. Wkład kominkowy z płaszczem wodnym, 27 kW, producent CTM. Bufor z trzema przegrodami o pojemności 800 l, Wolf. Kolektory słoneczne CFK 1, płaskie. Pompa ciepła powietrze-woda na potrzeby ogrzania wody w basenie. Wodna instalacja podłogowa 300 m2 i 3 grzejniki drabinkowe w łazienkach i pralni.

Decyzja: mieszkamy na terenie bez gazu i kanalizacji, więc planując budowę, skupiłem się na solidnym ociepleniu budynku. Zależało mi również na dywersyfikacji źródeł energii. W trakcie budowy z 12 sąsiadami zawiązaliśmy komitet społeczny i staraliśmy się o rozbudowanie sieci gazu ziemnego na odległość 800 m. Gazownia uznała inwestycję za nieopłacalną. Nie wybrałem pompy ciepła, bo kosztowałaby 150 000 zł. Na razie używam gazu płynnego, kominka, solarów, pompy ciepła (tylko dla krytego basenu).

Układ grzewczy jest dość skomplikowany. Większość urządzeń jest od tego samego producenta, by łatwiej można było je połączyć w układzie i „spiąć” automatyką. Układ sterowania nie jest dla mnie „czarną magią”. Przestawiam go stosownie do okoliczności. Testując układ grzewczy, szukam większych oszczędności.

Wodne ogrzewanie podłogowe ułożono na obu kondygnacjach Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem pomaga równomiernie rozprowadzać ciepło

Gaz płynny, kominek, solary, pompa ciepła w jednej instalacji - rady i przestrogi:

 • Zbiornik na gaz płynny ma pojemność 2700 l. Tak jak mi doradzili specjaliści, zamawiam gaz propan. Choć droższy od propan-butanu, jest najczystszy i nie niszczy urządzeń i instalacji. Zaoszczędzam tym samym na serwisowaniu systemu grzewczego – serwisant stwierdził, że nie ma potrzeby wzywania go co roku, tylko co 3–4 lata.

  Na dostawę gazu podpisałem umowę z Gaspolem. Rachunki płacę raz w miesiącu, po odczytaniu zużycia gazu przez elektroniczny czytnik, zamontowany przy zbiorniku. Czytnik wysyła informację do firmy, a rachunek otrzymuję przez Internet. Firma informuje o konieczności napełnienia zbiornika. Warto było dołożyć 3500 zł za elektronikę, wygodną obsługę, rozłożenie kosztów.

 • Kominek z płaszczem wodnym ogrzewa cały budynek o powierzchni 350 m2
  Kominek z płaszczem wodnym zapewnia ciepło w całym budynku. Palę w nim głównie drewnem, ponieważ brykiety pakowane są w paczki po 10 kg. To poręczne w obsłudze i składowaniu (u nas w garażu). Drewno kupuję w balach 120 cm i potem je tnę.

  Od listopada do marca proporcja używania kominka i gazu wynosi 60:40. Wiosną i jesienią w kominku palę tylko wieczorami, a w dzień do obiegu grzewczego włączają się solary. Super sprawdza się podłogówka. Bez grzejników łatwiej było również meblować wnętrza.

 • Od marca do listopada wodę użytkową w buforze i w basenie 4 x 12 m ogrzewają kolektory słoneczne. Na potrzeby basenu zamontowałem też pompę ciepła powietrze-woda. W tym okresie redukcja kosztów eksploatacji domu jest zauważalna.

Gaz płynny, kominek, solary, pompa ciepła w jednej instalacji - koszty:

 • Instalacja c.o. łącznie 200 000 zł. 
 • Eksploatacja – miesięcznie gaz propan 800 zł i 40 zł za dzierżawę zbiornika. Brykiet dębowo-bukowy paleta 1 t 500–700 zł, drewno 3–4 m.p. miesięcznie.
Jednofunkcyjny kocioł kondensacyjny daje ekonomiczne zużycie propanu Pompa ciepła powietrze-woda pomaga ogrzać wodę w krytym basenie

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2013-05-06

Zdaniem naszych Czytelników

Sorki, pomyłka w rachunkach.Powinno być.- propan 840 x 12 = 10 080 zł- brykiet 12 ton x 600 zł = 7 200 zł- drewno 3,5 m.p. x 200 zł x 12 = 8 400 złRazem - 25 680 zł rocznie.PC = ?Co nie zmienia komentarza, a może go tylko "trochę osłabia".

Gość Greengaz

16 Maj 2013, 19:16

Podajesz zużycie średnio miesięczne w skali roku?Jeśli tak to:- propan 840 x 12 = 10 080 zł- brykiet 12 ton x 600 zł x 12 = 86 400 zł- drewno 3,5 m.p. x 200 zł = 8 400 złRazem = 105 600 zł rocznie.Do tego dochodzi koszt energii elektr. do PC na ogrzanie wody w basenie np. 12 x 4 x ...

Gość Greengaz

16 Maj 2013, 19:02

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Kocioł kondensacyjny przynosi oszczędności!

Widząc rozterki męża, wykazałam czarno na białym, że nowy kocioł przynosi oszczędności. Liczby mówią same za siebie! - mówi Ela, Czytelniczka Budujemy Dom.

topowe produkty

Rodzina PSH: nowe ogrzewacze pojemnościowe

Osobom decydującym się na elektryczne ogrzewanie wody użytkowej firma STIEBEL ELTRON proponuje nowość w swojej ofercie - nowoczesne, energooszczędne, ciśnieniowe ogrzewacze pojemnościowe z serii PSH przeznaczone do przygotowywania ciepłej wody i jej dostarczania do jednego lub kilku punktów poboru.
Najbardziej znane marki
Kotły gazowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kotły na paliwo stałe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Elektryczne przepływowe ogrzewacze wody Dafi
Elektryczne przepływowe ogrzewacze wody Dafi Wygodny i korzystny sposób ogrzewania wody użytkowej, oparty na powszechnie dostępnym i przyjaznym dla środowiska źródle energii elektrycznej. ...
Nowość Stiebel Eltron: ogrzewacz przepływowy DHE Connect
Nowość Stiebel Eltron: ogrzewacz przepływowy DHE Connect Całkowicie elektronicznie regulowany ogrzewacz przepływowy DHE Connect z technologią 4i to nowość firmy Stiebel Eltron.
Immergas sponsorem Mistrza Polski w rugby Master Pharm Budowlani SA Łódź
Immergas sponsorem Mistrza Polski w rugby Master Pharm Budowlani SA Łódź 13 marca 2017 spółka Immergas podpisała umowę sponsorską z zespołem Mistrza Polski w rugby Master Pharm Budowlani SA Łódź. Logo firmy ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x