Budujemy Dom
Instalacje / Kotły i podgrzewacze / Artykuły

Jak wybrać ogrzewanie domu - wymagania

Jak wybrać ogrzewanie domu - wymagania

Różne urządzenia grzewcze mają specyficzne wymagania – co do miejsca instalacji, sposobu odprowadzenia produktów spalania oraz wentylacji.

1. Jak wybrać ogrzewanie domu - wymagania dotyczace pompy ciepła i kotłów elektrycznych

Pompy ciepła i kotły elektryczne teoretycznie można zamontować w dowolnym pomieszczeniu. W praktyce, ze względu na hałas związany z pracą sprężarki pompy ciepła oraz pomp obiegowych, umieszcza się je w pomieszczeniu technicznym, korytarzu itp. Niektóre modele pomp ciepła są zaś przystosowane do ustawienia na zewnątrz budynku.

Jako urządzenia elektryczne nie wymagają przyłączenia do komina ani doprowadzenia powietrza.

2. Jak wybrać ogrzewanie domu - wymagania dotyczace umieszczenia kotła na paliwa stałe

Kotły na paliwa stałe wymagają w praktyce wydzielonej kotłowni. Teoretycznie urządzenia o mocy do 10 kW wolno zainstalować w pomieszczeniu nieprzeznaczonym na stały pobyt ludzi, np. w kuchni. Jednak to mało wygodne, a wybór tak małych kotłów jest znikomy.

fot. Liliana Jampolska

Kotłownia musi być na tyle duża, by dostęp do wyczystek kotła i komina był swobodny, a przód kotła znalazł się co najmniej 1 m od przeciwległej ściany. W praktyce trzeba jeszcze wygospodarować miejsce na zasobnik ciepłej wody użytkowej (c.w.u.), bo wszystkie kotły na paliwo stałe są tzw. jednofunkcyjne – potrzebują zasobnika.

Typowa pojemność zasobnika to 50 l/osobę, dla czteroosobowej rodziny będzie on miał więc 200 l.

Jeśli kocioł jest wyposażony w zasobnik paliwa lub zbiornik akumulacyjny gromadzący wodę grzewczą, to miejsce na nie także trzeba przewidzieć.

Wentylacja kotłowni musi być grawitacyjna, komin trzeba wyprowadzić ponad dach, a w podłodze wykonać wpust kanalizacyjny.

Nie jest to wymagane przepisami, ale dobrze, jeśli z kotłowni możemy wyjść albo bezpośrednio na zewnątrz, albo np. do garażu – wnosząc opał lub wynosząc popiół, nie zabrudzimy pomieszczeń mieszkalnych.

3. Jak wybrać ogrzewanie domu - wymagania dotyczace umieszczenia kotła gazowego

Kotły gazowe o mocy do 30 kW można zainstalować w kotłowni lub pomieszczeniu nieprzeznaczonym na stały pobyt ludzi (kuchnia, łazienka, korytarz itp.). Kubatura pomieszczenia nie może być mniejsza niż:

  • 8 m3, jeśli kocioł ma otwartą komorę spalania (pobiera powietrze z pomieszczenia, w którym w jest zainstalowany);
  • 6,5 m3, jeśli kocioł ma komorę zamkniętą (pobiera powietrze bezpośrednio z zewnątrz a nie z pomieszczenia, gdzie został zamontowany).

Pomieszczenie nie może być niższe niż 2,2 m. Przepisy nie określają przy tym jak traktować pomieszczenia na poddaszach (pod skosami dachu).

W pomieszczeniu z kotłem z zamkniętą komorą spalania wentylacja może być dowolnego rodzaju (w tym mechaniczna wyciągowa). Kocioł z komorą otwartą wymaga zaś wentylacji grawitacyjnej. Kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania nie musi być przyłączony do komina. O ile budynek jest wolno stojący, a moc kotła nie przekracza 21 kW, komin można zastąpić przewodem powietrzno-spalinowym wyprowadzonym przez ścianę. Nie jest to jednak rozwiązanie bez wad, np. spaliny niszczą elewację.

Uwaga! Kotłów zasilanych gazem płynnym (ze zbiornika) nie wolno instalować w pomieszczeniach, których podłoga znajduje się poniżej poziomu terenu. W kotłowni nie może też być podłogowych wpustów kanalizacyjnych, bo gaz ten jest cięższy od powietrza i mógłby się tam gromadzić.

Żadnych kotłów gazowych nie wolno zaś instalować w garażu.

4. Jak wybrać ogrzewanie domu - wymagania dotyczace umieszczenia kotła olejowego

Kotły olejowe wymagają wydzielonej kotłowni i komina wyprowadzonego ponad dach. W kotłowni można gromadzić do 1 m3 oleju opałowego. 

Jarosław Antkiewicz
fot. tytułowa Ariston

aktualizacja: 2013-09-03

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Ogrzewanie domu - 4 ograniczenia w wyborze źródła ciepła

Jakie powinno być idealne źródło ciepła? Tanie inwestycyjnie i eksploatacyjnie, a do tego bezobsługowe. Niestety takich nie ma. Wybierając źródło ciepła – kocioł, pompę ciepła lub ogrzewanie elektryczne, musimy zacząć od rzeczy najmniej przyjemnej – ograniczeń, których nie możemy zmienić.

topowe produkty

Zewnętrzna wężownica schładzająca

Firma ELTERM, czołowy polski producent urządzeń grzewczych, w tym najbogatszego na rynku typoszeregu elektrycznych kotłów wodnych oraz sprzęgieł hydraulicznych, przedstawia zewnętrzną wężownicę schładzającą "Strażnik" - idealne zabezpieczenie dla kotłów na paliwo stałe.
Najbardziej znane marki
Kotły gazowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kotły na paliwo stałe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Immergas sponsorem Mistrza Polski w rugby Master Pharm Budowlani SA Łódź
Immergas sponsorem Mistrza Polski w rugby Master Pharm Budowlani SA Łódź 13 marca 2017 spółka Immergas podpisała umowę sponsorską z zespołem Mistrza Polski w rugby Master Pharm Budowlani SA Łódź. Logo firmy ...
Prestiżowy Laur Klienta dla Immergas Polska
Prestiżowy Laur Klienta dla Immergas Polska Immergas, producent i dostawca kotłów gazowych w Polsce, został wyróżniony godłem TOP MARKA w kategorii "Polska jakość branży budowlanej ...
Nowe Biuro Obsługi Klienta marki Buderus
Nowe Biuro Obsługi Klienta marki Buderus Buderus oferuje nową usługę dla osób zainteresowanych urządzeniami marki. Nowo utworzone Biuro Obsługi Klienta umożliwia uzyskanie informacji ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x