Budujemy Dom
Instalacje / Kotły i podgrzewacze / Artykuły

Jakie paliwo i jaka kotłownia w domu jednorodzinnym - poradnik praktyczny

Ogrzewanie to chyba najczęściej analizowany element domowych instalacji. Nic w tym dziwnego – wszędzie jest niezbędne i zwykle stanowi lwią część rachunków za utrzymanie domu. Tak naprawdę podejmujemy kilka decyzji.

Jakie paliwo do ogrzewania domu jednorodzinnego?

Możliwości wyboru zależą od zapisów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oraz dostępu do sieci gazowej lub jej braku. Wymogom planu musimy się podporządkować, dlatego najlepiej sprawdzić go, zanim jeszcze kupimy działkę. Najczęściej spotykane ograniczenie to zakaz używania kotłów na paliwa stałe.

W przypadku gazu ziemnego, możliwość przyłączenia oraz jego koszty, sprawdźmy w eksploatującym sieć lokalnym przedsiębiorstwie gazociągowym. Pamiętajmy również, że jeśli przyłącze będzie przebiegać przez cudze działki, to musimy uzyskać zgodę ich właścicieli na prowadzenie prac.

Z punktu widzenia użytkownika, najbardziej kłopotliwe są paliwa stałe, czyli węgiel, drewno, pellety. Przede wszystkim trzeba mieć je gdzie przechowywać. Kocioł trzeba co kilka dni czyścić, wynosić popiół i uzupełniać paliwo. Nawet najnowocześniejszy kocioł z podajnikiem jest nieporównywalnie bardzie absorbujący, niż urządzenia gazowe, olejowe lub elektryczne (kotły lub pompy ciepła).

Jednak różnica w kosztach eksploatacji także jest bardzo duża. Koszt 1 kWh ciepła z gazu płynnego lub oleju jest około trzykrotnie wyższy niż z węgla. Mamy więc albo kłopotliwą obsługę i tanie ciepło, albo obsługę ograniczoną do przeglądów serwisowych raz w roku i wyższe koszty ogrzewania.

Jaka kotłownia w domu jednorodzinnym?

Kotły na biomasę, np. drewno lub pellety, wymagają najwięcej miejsca na składowanie paliwa. Jeśli chcemy palić drewnem, to powinniśmy wygospodarować na nie obszerną, przewiewną wiatę (fot. Viessmann)

Kocioł gazowy można umieścić nie tylko w odrębnej kotłowni, ale także w kuchni, łazience, korytarzu. To tzw. pomieszczenia nieprzeznaczone na stały pobyt ludzi. Kotły z zamkniętą komorą spalania, a takie obecnie dominują na rynku, czerpią powietrze bezpośrednio z zewnątrz, nie zaburzając działania wentylacji i nie wychładzając pomieszczenia, w którym je umieszczono. To duży atut, gdy planujemy wentylację mechaniczną.

Ponadto, jeśli kocioł gazowy ma komorę zamkniętą, budynek jest wolno stojący, a moc kotła nie przekracza 21 kW, komin można zastąpić przewodem powietrzno-spalinowym wyprowadzonym przez ścianę. Nie jest to rozwiązanie bez wad (np. spaliny niszczą elewację), ale niejednokrotnie znacznie prostsze i tańsze, a ponadto komin nie psuje ustawności wnętrz na górnej kondygnacji.

Dla odmiany kotły na paliwo stałe wymagają wydzielonej kotłowni, wentylacji grawitacyjnej i komina wyprowadzonego ponad dach. Powinno to być dość duże pomieszczenie, choć przepisy mówią tylko, że dostęp do wyczystek kotła i komina musi być wygodny, a odstęp pomiędzy ścianą i przodem kotła to minimum 1 m. W praktyce trzeba jeszcze wygospodarować miejsce na zasobnik ciepłej wody użytkowej (c.w.u.), bo wszystkie kotły na paliwo stałe są tzw. jednofunkcyjne – wymagają zasobnika. Typowa pojemność zasobnika to 50 l/osobę, dla czteroosobowej rodziny będzie on miał więc 200 l.

Jeśli kocioł jest wyposażony w zasobnik paliwa lub zbiornik akumulacyjny gromadzący wodę grzewczą, to miejsce na nie także trzeba przewidzieć.

Dobrze, jeśli z kotłowni możemy wyjść albo bezpośrednio na zewnątrz, albo np. do garażu – wnosząc opał lub wynosząc popiół, nie zabrudzimy pomieszczeń mieszkalnych.

Nie łudźmy się, że w malutkiej kotłowni przewidzianej dla kotła gazowego zmieścimy węglowy z podajnikiem.

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2014-03-24

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat 1. A dlaczego porównanie przy własnym zbiorniku? Większość ludzi ma jednak zbiorniki dzierżawione od dostawców. Za takie wypożyczenie się płaci - odrębnie, albo w cenie gazu. Przy własnym zbiorniku należałoby zaś dodać jego ...

Centrumgaz

24 Sty 2014, 12:46

Cytat "Jednak różnica w kosztach eksploatacji także jest bardzo duża. Koszt 1 kWh ciepła z gazu płynnego lub oleju jest około trzykrotnie wyższy niż z węgla. Mamy więc albo kłopotliwą obsługę i tanie ciepło, albo obsługę ograniczoną ...

el-instalator

24 Sty 2014, 10:14

Podobne nieścisłości popełnione są w artykuleWybieramy paliwo Cytat Mieszanina propanu i butanu. Propan ma wysoką wartość opałową. Jego największą zaletą jest niska temperatura wrzenia, która wynosi -42°C, dzięki czemu można go przechowywać ...

Centrumgaz

23 Sty 2014, 22:16

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Kondensacyjny kocioł gazowy

Generalny wykonawca zaproponował mi model kotła gazowego z techniką kondensacyjną, ponieważ wcześniej postanowiliśmy ułożyć na całym parterze (oprócz gabinetu) ogrzewanie podłogowe. Zgodziłem się, choć nie był tani, ale miał za to... - mówi Rafał, Czytelnik Budujemy Dom, który użytkuje kocioł od 5 lat.

topowe produkty

Bosch Condens 9000i - nowa linia kotłów kondensacyjnych marki Bosch

Bosch Condens 9000i to prawdziwa rewolucja w dziedzinie urządzeń grzewczych dedykowanych do mieszkań, apartamentów oraz domów. Cechy charakterystyczne tej nowej linii urządzeń to: absolutnie nowatorski design, front kotła wykonany ze specjalnie wzmacnianego szkła w kolorze białym lub czarnym, zintegrowany z nim podświetlany dotykowy panel sterowania oraz kształt obudowy z charakterystycznie zaokrąglonymi narożnikami.
Najbardziej znane marki
Kotły gazowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kotły na paliwo stałe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Immergas sponsorem Mistrza Polski w rugby Master Pharm Budowlani SA Łódź
Immergas sponsorem Mistrza Polski w rugby Master Pharm Budowlani SA Łódź 13 marca 2017 spółka Immergas podpisała umowę sponsorską z zespołem Mistrza Polski w rugby Master Pharm Budowlani SA Łódź. Logo firmy ...
Prestiżowy Laur Klienta dla Immergas Polska
Prestiżowy Laur Klienta dla Immergas Polska Immergas, producent i dostawca kotłów gazowych w Polsce, został wyróżniony godłem TOP MARKA w kategorii "Polska jakość branży budowlanej ...
Nowe Biuro Obsługi Klienta marki Buderus
Nowe Biuro Obsługi Klienta marki Buderus Buderus oferuje nową usługę dla osób zainteresowanych urządzeniami marki. Nowo utworzone Biuro Obsługi Klienta umożliwia uzyskanie informacji ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x