Kominek z płaszczem + kocioł gazowy = skomplikowany system grzewczy

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Kominek z płaszczem + kocioł gazowy = skomplikowany system grzewczy

Najlepiej sprawdza się kompilacja starych doświadczonych fachowców, którzy znają tajniki układania różnych systemów grzewczych i wykonują je starannie, bo szanują swój fach, oraz młodego wykwalifikowanego kierownika ekipy, orientującego się w nowoczesnej elektronice i urządzeniach oraz potrafiącego je odpowiednio zaprojektować i skonfigurować - mówi Konrad - Członek Klubu Budujących Dom, użytkujący system grzewczy od 4 lat.

Dom:

  • Dwukondygnacyjny, murowany.
  • Powierzchnia 390 m2.
  • trójwarstwowe ściany o gr. 50 cm.
  • Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem obrotowym.
  • Kominy systemowe, z ceramiki.

Źródła ciepła: gaz z sieci, drewno.

Instalacja c.o.: wodna, pompowa. Instalacja z rur miedzianych - w kotłowni oraz między kominkiem a kotłownią. Z rur z PVC - reszta. Elementy - ogrzewanie podłogowe (obejmuje 60% pow. budynku), grzejniki kanałowe pod trzema dużymi przeszkleniami, 7 grzejników stalowych płytowych na ścianach, 2 drabinkowe ozdobne w łazienkach. W instalacji pracują m.in. pompy cyrkulacyjne i urządzenia mieszające, płytowy wymiennik ciepła.

Urządzenia grzewcze:

  1. Kondensacyjny, dwufunkcyjny kocioł gazowy o mocy do 24 kW.
  2. Żeliwny wkład z płaszczem wodnym o mocy 18 kW. Urządzenia współpracują z buforem c.w.u. z dwoma wężownicami, poj. 300 l.
Kominek z płaszczem wodnym
Kominek z płaszczem wodnym o mocy 18 kW obudowano w dekoracyjny sposób. Wodne ogrzewanie podłogowe ułożono na 60% powierzchni budynku, również pod deskami z drewna merbau

Sterowanie: używamy fabrycznego regulatora na kotle, który monter połączył z regulatorem pogodowym i pokojowym.

Może cię zainteresować
Kondensacyjne kotły gazowe SAS - komfortowe ogrzewanie domu Jak właściwie podzielić dom na strefy grzewcze? Separatory magnetyczne dla ochrony instalacji grzewczych Grupy pompowe duro system - kompaktowe rozwiązanie techniczne gotowe do montażu Ergonomiczne podłączenie urządzeń grzewczych do instalacji centralnego ogrzewania Podgrzewanie wody prądem - ile to kosztuje? Jak podłączyć sprzęgło hydrauliczne? Jak bezpiecznie korzystać z piecyka gazowego? Jak ustawić sterowniki w kotle klasy 5? Najczęstsze pytania o spieki i konglomeraty kwarcowe Jakie są możliwości otrzymania dofinansowania na zakup kotła na pellet? Jakie ogrzewanie do domu w 2023? Czym ogrzewać dom zimą? Nowoczesne kotły gazowe - furtka do rozbudowy systemu grzewczego o ekologiczne rozwiązania Elektryczne ogrzewanie domu. Jedno rozwiązanie, wiele korzyści Jak ustalić moc kotła grzewczego? Co oznacza, że kocioł na pellet drzewny jest o podwyższonym standardzie? Jak działa system kart gwarancyjnych Wolf? Czy warto kupować droższy, certyfikowany pellet? Jak działa sterowanie EOS 6? Zbiorniki na gaz - dzierżawić czy kupić na własność? F-Power - nowa linia zaworów kulowych. Gdzie tkwi sekret niezawodności? 5 przykazań świadomego oszczędzania na ogrzewaniu Jak ustawić piec na ekogroszek żeby nie było spieków? Zalety zastosowania podgrzewaczy (wymienników) wężownicowych Czym jest wartość energetyczna węgla i od czego zależy? Wiszące gazowe kotły kondensacyjne Condens 5700i WT i Condens 5300i WT Czym można palić w kotle 5. klasy? Pompa obiegowa do wodnego ogrzewania podłogowego - na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? Kocioł elektryczny czy pompa ciepła? Ból głowy inwestora
Zobacz więcej Zwiń

Konrad: poprosiłem fachowca, żeby "pogodówka" sterowała jedynie ogrzewaniem podłogowym. Chciałem, żeby regulator pogodowy działał na podstawie oddawanego przez nie ciepła. Monter przyznał mi rację, choć początkowo oba regulatory miały sterować i podłogówką, i grzejnikami. Teraz robi to tylko regulator pokojowy.

Ustawiłem na nim na stałe 22°C, a dolną granicę na 19°C. Ponieważ producent desek (z drewna merbau) na podłogówkę wymagał, żeby temperatura zasilania nie przekraczała 29°C, odpowiednio ustawiłem zadania. Dla c.w.u. ustawiam na kotle 47°C. Grzejemy ją w określonych godzinach - rano między 6:00-8:00 i trochę dłużej wieczorem, między 16:00 a 22:00. Zegar włącza wtedy pompę cyrkulacyjną.

Rozdzielacz
Skomplikowany układ grzewczy wymaga rozbudowanego rozdzielacza oraz dokładnego opisu obwodów grzewczych

Decyzja: wybraliśmy gaz z sieci, ponieważ jest w miarę tani i bezobsługowy. Wykonawcy systemu grzewczego szukaliśmy tylko w okolicy. Spec od hydrauliki i grzania musi być blisko, w razie awarii i serwisowania!

Podczas projektowania instalacji grzewczej, poprosiliśmy wybranego fachowca, rekomendowanego przez dystrybutora markowych urządzeń grzewczych, żeby instalację z kotłem na gaz z sieci od razu przystosował do instalacji solarnej. Dlatego włączył do niej bufor c.w.u. o poj. 300 l. Namówił nas również na kominek z płaszczem wodnym. Chociaż z powodu długiego okresu amortyzacji kosztów na razie zrezygnowaliśmy z solarów, tak duży bufor potrzebny jest dla kominka.

W salonie, jadalni i gabinecie mamy wielkie przeszklenia do posadzki, więc przy podłogówce dodaliśmy jeszcze grzejniki kanałowe, w łazienkach - ozdobne drabinki, a w reszcie pomieszczeń - grzejniki płytowe. Żeby połączyć kominek, pracujący w układzie otwartym, z resztą systemu pracującego w układzie zamkniętym, w instalacji jest płytowy wymiennik ciepła. Krążenie ciepła od kotła gazowego do grzejników wymusza jedna pompa, od kominka - druga, w obiegu c.w.u. - trzecia.

System grzewczy - rady i przestrogi:

Poza kilkoma drobnymi naprawami w okresie gwarancji, układ jest prawie bezobsługowy i zapewnia nam komfort cieplny. Dobrym rozwiązaniem jest ułożenie grzejników kanałowych przy podłogówce, przy największych przeszkleniach. Podczas długiego jej rozruchu - to one szybko ogrzewają przestrzeń. Pewnie przydadzą się również podczas potężnych mrozów, ale dotąd ogrzewanie podłogowe dawało radę.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Po sezonie grzania kotłem na gaz zamknęliśmy na rozdzielaczach kilka małych obwodów, np. dotyczących ogrzewania podłogowego w wiatrołapie. Nie jest tam potrzebne. Mając 2 urządzenia, które niezależnie od siebie mogą ogrzać cały rozległy dom, śpimy spokojnie. Przy trojgu małych dzieci jest to ważne zabezpieczenie.

Kominka nie używamy od maja do września, bo świetnie zaizolowany dom długo trzyma komfortową temperaturę we wnętrzach. Przez pozostałe miesiące zużywamy ok. 4 mp. drewna, paląc nim tylko w weekendy. Najbardziej jednak przydał się przed przeprowadzką, podczas prac wykończeniowych, kiedy suszyliśmy budynek, a jeszcze czekaliśmy na podłączenie domu do sieci z gazem. Wtedy spaliliśmy 12 mp. drewna.

Zasobnik c.w.u. o poj. 300 l jest trochę za duży dla pięcioosobowej rodziny, ale za to dobry dla kominka i nadal nie wykluczamy dołożenia do układu instalacji solarnej, tym bardziej, że już mamy część osprzętu. Brakuje tylko rur i kolektorów. Źle się stało, że nie ułożyliśmy rur między kotłownią a dachem podczas budowy.

Do każdego rozdzielacza monterzy doprowadzili przewody elektryczne, na wypadek gdybyśmy chcieli w przyszłości sterować układem grzewczym bardziej inteligentnie, czyli każdym elementem instalacji i pomieszczeniem oddzielnie. Teraz sterowanie jest skonfigurowane na cały dom, ale można sprawić że każdy pokój będzie ogrzewany oddzielnie, jeśli w przyszłości zamontujemy na każdym rozdzielaczu zawór elektryczny, a w każdym pomieszczeniu regulator temperatury. Ta opcja jest jednak droga, choć docelowo może przynosić spore oszczędności w kosztach ogrzewania.

Zasobnik c.w.u. oraz kocioł gazowy
Kotłownia z systemowym kominem z ceramiki mieści duży zasobnik c.w.u. oraz kocioł gazowy

Monter od razu nas namawiał, żebyśmy na wejściu sieci wodociągowej do budynku zamontowali zmiękczacz wody z kolumną za ponad 3000 zł. Żałujemy, że tego nie zrobiliśmy. Woda jest twarda i już widzimy jej niszczycielskie skutki na łazienkowych bateriach termostatycznych. Zmiękczacz dołożymy już za kilka dni, żeby chronić długą i skomplikowaną instalację i urządzenia grzewcze. Ich remont byłby kłopotliwy i drogi.

Nie wyobrażamy sobie, żeby fachowiec od ogrzewania był daleko. Kiedy mieliśmy w domu noworodka, akurat zepsuła się pompa cyrkulacyjna, odpowiadająca za krążenie c.w.u. Natychmiast przyjechał i ją wymienił. Kiedy, po przepięciu w instalacji elektrycznej, padła elektronika kondensacyjnego kotła, monter przez telefon poinstruował mnie, gdzie znajduje się rezerwowy bezpiecznik i jak go zamontować. Elektronika odpaliła.

Jest on fachowcem przeszkolonym przez producenta markowych urządzeń - dał nam najlepszą ofertę spośród kilku renomowanych firm i rzeczywiście zna się na rzeczy. Jest młody, więc początkowo sceptycznie odnosiliśmy się do dokonań, na które się powoływał podczas rozmowy. Przed zleceniem mu pracy, Konrad pojechał do autoryzowanego dystrybutora, na którego sprzęcie pracuje. Monter dostał wspaniałe rekomendacje, z zaznaczeniem że właśnie jemu oddaje się do realizacji najtrudniejsze układy grzewcze. Umiejętności potwierdził w trakcie przygotowywania i serwisowania naszej instalacji c.o.

Regulator sterujący pracą kominka z płaszczem wodnym
Regulator sterujący pracą kominka z płaszczem wodnym
Regulator pokojowy
Regulator pokojowy obsługuje ogrzewanie podłogowe i grzejniki

Na przykładzie jego firmy możemy stwierdzić, że najlepiej sprawdza się kompilacja starych doświadczonych fachowców, którzy znają tajniki układania różnych systemów grzewczych i wykonują je starannie, bo szanują swój fach, oraz młodego wykwalifikowanego kierownika ekipy, orientującego się w nowoczesnej elektronice i urządzeniach oraz potrafiącego je odpowiednio zaprojektować i skonfigurować. Starzy fachowcy mają z automatyką kłopot! Dwóch od razu się przyznało, że nie dadzą rady naszej skomplikowanej instalacji grzewczej.

Nasz wykonawca udzielił na montaż 3 lata gwarancji, a po ukończeniu prac, przez półtorej godziny szkolił nas, jak obsługiwać układ i jak nim sterować. Cieszyliśmy się na to szkolenie! Każdy układ grzewczy jest inny i dlatego warto dokładnie wiedzieć, z czego się składa ten we własnym domu i jak należy go obsługiwać. To było dobre doświadczenie. Musieliśmy potem potwierdzić na piśmie, że je odbyliśmy.

Koszty systemu grzewczego:

  • Instalacja c.o. - 90 000 zł, w tym kominek z montażem 10 800 zł.
  • Eksploatacja - gaz z sieci 5500 zł, drewno własne, coroczny serwis kotła 200 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Mm

08 Oct 2020, 21:16

Mam w mieszkaniu ogrzewanie kominkowe. Czy moge zainstalowac dodatkowo centralne na gaz?

Gość Jarek

05 Oct 2019, 18:25

Jezu 90000 tyś za instalację czy on ze złota rurki dawał ?

Gość Klon

17 Mar 2016, 13:15

Pytanie mam proste do tego, kto napisał: "poprosiłem fachowca, żeby "pogodówka" sterowała jedynie ogrzewaniem podłogowym. Chciałem, żeby regulator pogodowy działał na podstawie oddawanego przez nie ciepła. Monter przyznał mi rację, choć początkowo oba regulatory miały sterować ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły