Budujemy Dom
Instalacje / Kotły i podgrzewacze / Artykuły

Kocioł olejowy - zakup kontrolowany

Maciej i Joanna w połowie maja planują zastosować kocioł olejowy. Do tej pory dom ogrzewany był kominkiem z dystrybucją gorącego powietrza. To sprawdziło się podczas tej zimy, kiedy trwały prace wykończeniowe, teraz ogrzewanie musi ruszyć pełną parą.

Teraz ogrzewanie musi ruszyć pełną parą, a do tego potrzebny jest kocioł. Działka, na której wybudowali dom znajduje się w bliskim sąsiedztwie rezerwatu przyrody i jedynym medium, jakie zostało tam dociągnięte jest prąd. Dlatego też nie mają dużego pola manewru w wyborze rodzaju ogrzewania – w grę wchodzą kotły na paliwo stałe, gaz lub olej. Ponieważ nie mają odpowiedniego miejsca na magazynowanie opału rezygnują z kotła na paliwo stałe. Poza tym Joannie taki kocioł kojarzy się z brudną kotłownią i częstym podkładaniem opału. Ważny jest też sposób podgrzewania ciepłej wody – nie chcą kupować termy na prąd, gdyż jej eksploatacja będzie za droga.

W takiej sytuacji wielkiego wyboru nie ma. Gaz ze zbiornika lub olej opałowy. Postawili na olej, mimo że jest dość drogi. Już teraz wiedzą, że w ogrzewaniu domu kluczowy będzie kominek, a kocioł będzie podgrzewał ciepłą wodę oraz dom w specjalnych przypadkach – przy dłuższej nieobecności domowników i gdy temperatura na zewnątrz naprawdę znacznie spadnie.

Nie ma dużego wyboru

Postanowili, że kupią kocioł i zasobnik c.w.u., a zbiornik na olej umieszczą na zewnątrz budynku w specjalnie przygotowanym dla niego dole. Na podstawie tzw. kalkulatorów znajdujących się na stronach internetowych firm sprzedających kotły olejowe, określili moc kotła – potrzebne będzie urządzenie o mocy ok. 20 kW.

Dokładne sprawdzenie ofert dostępnych w Internecie zajęło zaledwie 3 godziny, ponieważ kotłów olejowych jest na rynku niewiele. Wybierając kocioł odrzucali od razu te, które nie miały w pakiecie zasobnika ciepłej wody. Ponieważ kotłownia znajduje się bardzo blisko kuchni Joasi zależy także na tym, by kocioł pracował cicho.

Ważna jest także estetyka urządzenia, dlatego obydwoje zwracają uwagę na kocioł stojący z zasobnikiem c.w.u. o pojemności 130 l firmy DeDietrich – z wyglądu przypomina lodówkę. Dowiedzieli się, że producent dostarcza go w całości, więc nie powinno być problemów z jego instalacją. Jego cena katalogowa wynosi 11 685 zł. Umawiają się z handlowcem, który ma przyjechać do domu na wizję lokalną – sprawdzi dokumentację, komin, warunki terenowe i możliwości podłączenia urządzenia. W międzyczasie przygotowuje ofertę i wyceni realizację. Zamawiają kocioł o mocy 21 kW. Do tego stalowy zbiornik na olej opałowy – dwupłaszczowy, o pojemności 1000 l firmy Roth za 2013 zł.

Tylko dwa dni

Na kocioł nie trzeba czekać, ponieważ znajduje się w magazynie. Instalacja odbędzie się za kilka dni. Montaż będzie trwał ok. 7 godzin. Po uruchomieniu i sprawdzeniu czy wszystko działa prawidłowo, instalator podbije gwarancję. Za montaż zapłacą 1000 zł. Zatem koszt całego kotłowego przedsięwzięcia wynosi 15 968 zł.

Przykładowy wybór:

Firma: De Dietrich
Model: GTU 1200 S ze zintegrowanym podgrzewaczem wody LI 130
Moc: 21 kW
Cena: 4785 zł brutto
aktualizacja: 2010-07-22

Zdaniem naszych Czytelników

"Ponieważ nie mają odpowiedniego miejsca na magazynowanie opału rezygnują z kotła na paliwo stałe" ...więc logika nakazuje: "Już teraz wiedzą, że w ogrzewaniu domu kluczowy będzie kominek" " Ponieważ kotłownia znajduje się bardzo blisko kuchni Joasi zależy także na tym, ...

Gość Adam

21 Paź 2011, 11:55

wszystko ok - tylko dlaczego to tak dużo kosztuje? - ja mam kocioł 22-27 kW nowy, do tego zbiornik 750 l mało używany ale jedno płaszczowy i to wszystko za 3500 zł Fakt - montaż tez kosztuje,ale ogólnie wychodzi sporo taniej.

Gość 796072200

15 Mar 2010, 19:05

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
topowe produkty

Rodzina PSH: nowe ogrzewacze pojemnościowe

Osobom decydującym się na elektryczne ogrzewanie wody użytkowej firma STIEBEL ELTRON proponuje nowość w swojej ofercie - nowoczesne, energooszczędne, ciśnieniowe ogrzewacze pojemnościowe z serii PSH przeznaczone do przygotowywania ciepłej wody i jej dostarczania do jednego lub kilku punktów poboru.
Najbardziej znane marki
Kotły gazowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kotły na paliwo stałe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Elektryczne przepływowe ogrzewacze wody Dafi
Elektryczne przepływowe ogrzewacze wody Dafi Wygodny i korzystny sposób ogrzewania wody użytkowej, oparty na powszechnie dostępnym i przyjaznym dla środowiska źródle energii elektrycznej. ...
Nowość Stiebel Eltron: ogrzewacz przepływowy DHE Connect
Nowość Stiebel Eltron: ogrzewacz przepływowy DHE Connect Całkowicie elektronicznie regulowany ogrzewacz przepływowy DHE Connect z technologią 4i to nowość firmy Stiebel Eltron.
Immergas sponsorem Mistrza Polski w rugby Master Pharm Budowlani SA Łódź
Immergas sponsorem Mistrza Polski w rugby Master Pharm Budowlani SA Łódź 13 marca 2017 spółka Immergas podpisała umowę sponsorską z zespołem Mistrza Polski w rugby Master Pharm Budowlani SA Łódź. Logo firmy ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x