Budujemy Dom
Instalacje / Kotły i podgrzewacze / Artykuły

Co musisz wiedzieć o systemie grzewczym, zanim zaczniesz budowę domu?

Co musisz wiedzieć o systemie grzewczym, zanim zaczniesz budowę domu?

Właściwy wybór sposobu ogrzewania budynku i prawidłowe wykonanie instalacji grzewczej mają bardzo istotne znaczenie dla inwestora. Nie tylko decydują o komforcie mieszkańców domu, lecz także przesądzają na lata o kosztach jego eksploatacji. Co musimy wiedzieć o systemie grzewczym, zanim zaczniemy budowę domu?

Punktem wyjścia do projektowania i budowy systemu grzewczego jest decyzja o sposobie ogrzewania budynku, a więc wskazanie źródła (lub źródeł) ciepła, z jakich zamierza się korzystać. Decyzję tę trzeba podjąć przed rozpoczęciem prac budowlanych, bowiem przesądza ona o zagadnieniach kluczowych dla prowadzenia budowy.

Należą do nich przede wszystkim:

  1. konieczność (lub nie) wydzielenia kotłowni oraz wymagania co do jej wielkości i umiejscowienia, lokalizacji kominów, przewodów wentylacyjnych itd.;
  2. wymagania wobec instalacji po stronie odbiorczej (instalacja grzejników i/lub systemu ogrzewania płaszczyznowego);
  3. planowany sposób przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.).

1) Konieczność (lub nie) wydzielenia kotłowni

Jest zrozumiałe, że na przykład kocioł na paliwo stałe potrzebuje nie tylko sporej ilości miejsca, odpowiedniego przewodu dymowego, lecz także znacznej przestrzeni magazynowej na opał, którego transport do kotłowni nie może być utrudniony (trzeba umiejscowić ją tak, by przeniesienie worków z opałem z podjazdu, gdzie zostaną zdjęte z samochodu, nie wymagało kilkudziesięciu kursów z taczką dookoła domu).

Wydzielona kotłownia nie jest natomiast niezbędna np. w przypadku zdecydowania się na pompę ciepła.

2) Wymagania wobec instalacji po stronie odbiorczej

Dla większości inwestorów wybór między grzejnikami a ogrzewaniem płaszczyznowym, czyli najczęściej podłogówką, to przede wszystkim kwestia komfortu, choć niektórzy zdają sobie też sprawę z konsekwencji ekonomicznych.

Przypomnijmy, że ogrzewanie podłogowe oferuje wyższy komfort ze względu na korzystniejszy rozkład temperatury w pionie (ciepło w nogi, chłodniej przy głowie). Pozytywnie wpływa przy tym na koszty ogrzania domu, bo temperatura odczuwana jako komfortowa jest w rzeczywistości o 1–2 stopnie niższa niż w sytuacji, gdy pomieszczenie ogrzewają grzejniki, co o 5–10% zmniejsza zapotrzebowanie na ciepło.

Podłogówka ma jednak ograniczenia, do których należy przede wszystkim tzw. bariera wydajności cieplnej. Pomieszczenia o dużych stratach ciepła (pow. 80 W/m2) oraz te, w których powierzchnia grzewcza podłogi jest ograniczona ze względu na przesłonięcie jej sprzętami (np. łazienki), trzeba zwykle dogrzewać grzejnikami. Są też one niezastąpione tam, gdzie komfortową temperaturę trzeba utrzymywać tylko przez część doby (podłogówka nie bardzo się do tego nadaje ze względu na dużą bezwładność).

Ponadto choć płytki ceramiczne nie są jedynym wyborem, jeśli chodzi o wykończenie ogrzewanej podłogi, to klasyczny parkiet nie wchodzi w rachubę, podobnie jak przykrycie jej dywanem.

Ogrzewanie podłogowe zapewnia wysoki komfort cieplny oraz sprzyja oszczędzaniu energii. Jest bardzo wskazane w przypadku korzystania z kotła kondensacyjnego, a niezastąpione z pompą ciepła Grzejniki dobrze sprawdzą się w pomieszczeniach o dużych stratach ciepła oraz tam, gdzie zależy nam na wykończeniu podłogi naturalnym drewnem
Ogrzewanie podłogowe zapewnia wysoki komfort cieplny oraz sprzyja oszczędzaniu energii. Jest bardzo wskazane w przypadku korzystania z kotła kondensacyjnego, a niezastąpione z pompą ciepła (fot. Kisan) Grzejniki dobrze sprawdzą się w pomieszczeniach o dużych stratach ciepła oraz tam, gdzie zależy nam na wykończeniu podłogi naturalnym drewnem (fot. Regulus-system)

W praktyce ogrzewanie podłogowe instaluje się zwykle w kuchniach, łazienkach, toaletach, wiatrołapie i salonie, a w sypialniach (szczególnie urządzanych na górnej kondygnacji) pozostaje przy tradycyjnych grzejnikach.

Podkreślenia wymaga to, że wybór między ogrzewaniem podłogowym a grzejnikowym nie zawsze jest jedynie kwestią upodobań. Sprawność gazowego kotła kondensacyjnego podłączonego wyłącznie do grzejników będzie o kilka procent niższa od teoretycznie możliwej, z czym można się pogodzić.

Natomiast w przypadku pompy ciepła nie mamy właściwie wyboru: jej sprawność jest tym większa, im niższa jest temperatura wytwarzanej przez nią wody grzewczej, zatem zdecydowanie się na pompę ciepła oznacza w praktyce montaż podłogówki w całym domu. Inne rozwiązania stosuje się tylko z konieczności, najczęściej w wypadku remontów.

3) Przygotowanie c.w.u.

Problem jest rozwiązany na starcie, jeśli dom ogrzewać ma np. kocioł na gaz ziemny, bo on świetnie nadaje się również do podgrzewania c.w.u. Jednak jeśli głównym źródłem ciepła w domu będzie kocioł na paliwo stałe, to stajemy przed pytaniem: jak będziemy ogrzewać wodę latem?

Rozpalanie kotła to rozwiązanie skrajnie niewygodne, z kolei ogrzewanie wody grzałkami elektrycznymi – bardzo drogie. W tej sytuacji warto przewidzieć możliwość rozbudowy instalacji grzewczej o kolektory słoneczne albo pompę ciepła do c.w.u., a to wymaga zarezerwowania odpowiedniego miejsca w kotłowni albo pomieszczeniach gospodarczych.

Adam Jamiołkowski
fot. otwierająca: Viessmann

aktualizacja: 2015-09-21

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat A z ekonomicznego punktu widzenia się nie opłaca? Jako paliwo stałe nie opłaca się z ekonomicznego punktu widzenia ani pellet ani ekogroszek do nowobudowanego domu oczywiście

Gość arturo72

07 Lis 2015, 15:20

Cytat Uważam, że jeśli zależy ci na czystości i ekologicznym paleniu to warto.To chyba jedyna przewaga pelletu nad węglem i dlatego warto to przemyśleć (czy to się opłaca - w tym sensie *)Na pewno warto, jeśli kocioł stawiasz w domu ...

sonik90

07 Lis 2015, 14:00

Cytat właśnie, a co z pelletem? Ponoć opłaca się na niego przerzucić, bo kosztuje mniej, nie zanieczyszcza środ. i zapewnia stałą kaloryczność. co uważacie? Uważam, że jeśli zależy ci na czystości i ekologicznym paleniu ...

MrTomo

10 Paź 2015, 12:00

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
MySMART - nowoczesny kocioł kondensacyjny z intelignetnym sterowaniem
MySMART - nowoczesny kocioł kondensacyjny z intelignetnym sterowaniem Kondensacyjny kocioł dwufunkcyjny MySMART 28 C.S.I., jest kompleksowym rozwiązaniem do każdego mieszkania i niewielkiego domu jednorodzinnego, ...
Nowość Stiebel Eltron! Ogrzewacze pojemnościowe z serii PSH
Nowość Stiebel Eltron! Ogrzewacze pojemnościowe z serii PSH PSH 50 - 200 Classic, PSH 30 - 150 Universal EL, PSH 80 - 200 WE - H, PSH 80 - 120 W - L/R oraz PSH 80 - 200 WE L/R to pięć modeli ogrzewaczy ...
Kotły METAL-FACH Technika Grzewcza z certyfikatem 5 klasy emisji
Kotły METAL-FACH Technika Grzewcza z certyfikatem 5 klasy emisji Powstający smog oraz zanieczyszczenie powietrza z roku na rok zwiększa się. Dlatego od kilku lat, wymogi dotyczące budowy nowych kotłów ...

Ogrzewanie gazem płynnym wyniosło 3680 zł za rok

Z dostawcą gazu podpisaliśmy umowę na stałą w ciągu roku cenę gazu oraz rozliczenie roczne kosztów jego zużycia. W poprzednim roku oszacowano nasze zużycie na 430 zł miesięcznie, lecz po upływie roku, w momencie rocznego rozliczenia w lipcu, okazało się, że mamy nadpłatę 1480 zł - mówią Monika i Łukasz, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy użytkują system grzewczy od 4 lat.

topowe produkty

Nowoczesne kotły na paliwa stałe - Klimosz

Żeliwny kocioł Klimosz Wally to jeden z najpopularniejszych i najwydajniejszych kotłów zasypowych dostępnych na polskim rynku. Charakteryzuje się znacznie dłuższą żywotnością szacowaną nawet na 25 lat oraz okresem gwarancji wynoszącym 10 lat.
Najbardziej znane marki
Kotły gazowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kotły na paliwo stałe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x