Budujemy Dom
Instalacje / Kotły i podgrzewacze / Topowe produkty

Ekologiczne kotły na paliwa stałe - Klimosz ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Ekologiczne kotły na paliwa stałe - Klimosz

Nowoczesna linia produktów marki Klimosz została skonstruowana z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach, którzy cenią sobie najwyższą jakość, wygodę użytkowania oraz niezawodność. W trakcie projektowania nowoczesnej linii kotłów przyświecał nam jeden cel - aby stworzyć produkt w oparciu o najwyższe standardy technologiczne z zachowaniem restrykcyjnych norm emisji spalin do środowiska naturalnego.

Żeliwne kotły komorowe z ręcznym załadunkiem - górnego spalania

Uniwersalny kocioł Wally firmy Klimosz w podstawowej wersji jest kotłem komorowym w pełni żeliwnym opalanym paliwami stałymi takimi jak węgiel, koks, drewno, mieszanki węgli, miał i flot. Jego konstrukcja oparta jest na znanym i cenionym od lat wymienniku ciepła Hercules U22 czeskiej firmy Viadrus z Bohumina.

Produkt ten w odróżnieniu od innych kotłów charakteryzuje się dużą wytrzymałością wynikającą z zastosowania ścianek kotła o grubości 7 mm oraz odpornością na korozję co gwarantuje żeliwna konstrukcja wymiennika. Stosując takie rozwiązania firma Klimosz bez najmniejszych obaw udziela 10 letniej gwarancji na poprawne działanie oraz na konstrukcję kotła. Odpowiednio zaprojektowana komora paleniskowa zapewnia stałopalność kotła przy jednym załadunku powyżej 10 h, często nawet do 16 h.

Modułowa konstrukcja kotła umożliwia przebudowę kotła w razie zaistniałej potrzeby (powiększenie kotła, pomniejszenie kotła lub wymianę elementu wymiennika). Dodatkowo konstrukcja ta pozwala na szybką i niedrogą wymianę zużytych elementów po upływie czasu gwarancji urządzenia. W zasadzie możliwa jest wymiana każdego podzespołu kotła w dowolnej chwili, nawet po okresie eksploatacyjnym 15 lat i więcej.

Z racji dużej sprzedaży wynikającej z popularności kotła producent zapewnia dostęp do części przez długie lata. Żywotność urządzenia szacowana jest na 20 lat, a nawet dłużej zachowując zasady prawidłowej eksploatacji i konserwacji urządzenia.

Fot 1. Kocioł Wally w podstawowej wersji jako kocioł komorowy na paliwa stałe  
Fot 1. Kocioł Wally w podstawowej wersji
jako kocioł komorowy na paliwa stałe
 

Kocioł Klimosz Wally w prosty i niedrogi sposób można wyposażyć w regulator pracy kotła i wentylator nadmuchowy zwiększając przy tym wydajność urządzenia. Dodatkowo w zależności od zastosowanego sterownika mamy możliwość obsługi pomp obiegowych instalacji centralnego ogrzewania oraz innych urządzeń, w tym pompy ciepłej wody użytkowej lub termostatu pomieszczeniowego.

Niespotykanym dotąd rozwiązaniem modernizacji kotła Wally proponowanym przez firmę Klimosz jest jego przebudowa w dowolnym momencie eksploatacji na kocioł z automatycznym podawaniem paliwa. Do tego celu użyto specjalnie zaprojektowanych zestawów przezbrojeniowych z palnikiem automatycznym.

Do pierwszego z nich należy Zestaw Palnika Automatycznego (ZPA), w komplecie którego znajduje się podstawa kotła z płaszczem wodnym pod kocioł Wally wewnątrz której usytuowany jest palnik automatyczny. Palnik ten, w zależności od zapotrzebowania może być palnikiem retortowym (ZPA) spalającym eko-groszek oraz pelety lub palnik rynnowy (ZPR) spalający dodatkowo węgiel brunatny, mieszanki węgla oraz miału a także ziarna zbóż.

Obie konstrukcje palników zasilane są podajnikiem ślimakowym o grubości zwoju 8mm. Zastosowanie zestawu palnika automatycznego zwiększa efektywność spalania przy niższym nakładzie pracy włożonej podczas sezonowej eksploatacji kotła. Pojemność zbiornika zasypowego paliwa wystarcza nawet do 7 dni ciągłej pracy kotła.

Realizowany proces spalania w trybie automatycznym zapewnia wysoką sprawność spalania oraz niską emisję gazów do atmosfery co potwierdzone jest certyfikatem ekologicznym wydanym przez notyfikowane laboratorium badawcze.

Fot. 2. Zestaw palnika automatycznego (podstawa z płaszczem wodnym) do przebudowy kotła na kocioł automatyczny. Dostępne wersje z palnikiem żeliwnym retortowym lub żeliwnym rynnowym Fot 3. Kocioł Wally po modernizacji na kocioł automatyczny (kocioł fabrycznie montowany również pod nazwą Klimosz Combi B - z palnikiem retortowym)

Fot. 2. Zestaw palnika automatycznego

(podstawa z płaszczem wodnym)
do
przebudowy kotła na kocioł automatyczny.
Dostępne wersje z palnikiem
żeliwnym retortowym lub żeliwnym rynnowym
Fot 3. Kocioł Wally po modernizacji
na kocioł automatyczny
(kocioł fabrycznie montowany
również pod nazwą Klimosz Combi B - z palnikiem retortowym)

Innym rozwiązaniem konstrukcyjnym do modernizacji kotła jest zestaw palnika typowo peletowego (ZPP) zainstalowanego w drzwiach kotła. Rozwiązanie takie umożliwia wysokosprawne spalanie pelet w palniku automatycznym realizującym pracę z wykorzystaniem automatycznego rozpalania oraz wygaszania kotła bez konieczności przerabiania rur oraz króćców wylotowych z kotła i systemu grzewczego.

Fot. 4. Kocioł Wally z palnikiem peletowym usytuowanym w drzwiczkach kotła (kocioł fabrycznie montowany również pod nazwą Klimosz Uni Pellets)
Fot. 4. Kocioł Wally z palnikiem peletowym usytuowanym
w drzwiczkach kotła (kocioł fabrycznie montowany
również pod nazwą Klimosz Uni Pellets)

Co ważne, kocioł po modernizacji na kocioł automatyczny w dalszym ciągu daje możliwość spalania paliw w sposób tradycyjny ręczny na żeliwnym ruszcie komory paleniskowej.

Zastosowanie, w obu przypadkach proponowanych zestawów przezbrojeniowych oraz regulatora pracy kotła KLIMOSZ KOMFORT pozwala na sterowanie nie tylko pracą samego kotła, ale również całą instalacją grzewczą oraz urządzeniami regulacyjnymi temperaturą czynnika grzewczego. Rozbudowane algorytmy regulatora kotła, przy wykorzystaniu odpowiednich czujników temperatury w tym czujnika temperatury zewnętrznej oraz wykorzystując termostat pomieszczeniowy, automatycznie dobierają odpowiednie parametry pracy kotła.

Parametry te zapewniają stałą temperaturę wewnątrz pomieszczenia niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz w okresie zimowym czy też wiosennym. Standardowo regulator obsługuje 2 pompy obiegowe, pompę podgrzewacza ciepłej wody użytkowej oraz pompę cyrkulacyjną ciepłej wody użytkowej sterowaną wg ustawionych programów czasowych, 2 dowolne zawory mieszające z napędem elektrycznym z odrębnymi algorytmami pogodowej krzywej grzewczej oraz oddzielnymi termostatami pomieszczenia.

Kocioł pozwala także na współpracę z innym źródłem ciepła jak kominek z płaszczem wodnym. Całość pracy kotła wraz z instalacją może być kontrolowana, a nawet regulowana z dowolnego miejsca poza kotłownią dzięki zastosowaniu modułu internetowego. Szereg zastosowanych w regulatorze algorytmów czyni, iż kocioł taki jest w pełni bezpieczny i łatwy w codziennej obsłudze.

Nadmienić należy, iż zastosowanie dedykowanych do kotła zestawów przezbrojeniowych palników nie skraca 10 letniej gwarancji udzielanej na kocioł z serii Klimosz Wally.

Żeliwne kotły komorowe z ręcznym załadunkiem - dolnego spalania

Kotły VIADRUS HERCULES U24 oraz VIADRUS HERCULES U28 to jedyne dostępne na rynku żeliwne kotły dolnego spalania. Oprócz ekologicznego spalania, uzyskiwanego dzięki odpowiednio zaprojektowanej konstrukcji komory spalania oraz rozbudowanego kanału konwekcyjnego, kotły te cechują się wysoką sprawnością spalania oraz 10-letnią ochroną gwarancyjną.

W takiej konstrukcji spalanie załadowanego paliwa odbywa się tylko warstwowo, nie następuje zapłon całego paliwa, co znacznie zwiększa stałopalność kotła oraz czyste ekologiczne spalanie. Tak prowadzony proces spalania pozwala również na stabilną pracę kotła przy zrównoważonej mocy dostarczanej przez kocioł.

Fot. 6. Kocioł Viadrus Hercules U28 - kocioł dolnego spalania
Fot. 6. Kocioł Viadrus Hercules U24
- kocioł dolnego spalania
Fot. 6. Kocioł Viadrus Hercules U28
- kocioł dolnego spalania

Kotły przystosowane są do spalania drewna kawałkowego, węgla kamiennego, koksu oraz węgla brunatnego. Kotły z serii VIADRUS HERCULES U28 posiadają większą komorę załadunkową w porównaniu do kotłów VIADRUS HERCULES U24. Urządzenie jest proste w użytkowaniu oraz konserwacji i nie wymaga zasilania elektrycznego. Moc kotła regulowana jest poprzez dostarczany wraz z kotłem miarkownik ciągu oraz szyber czopucha spalin.

Dodatkowo w celu dopalania spalin drzwiczki kotła wyposażone są w rozetę regulującą powietrze do spalania drugie (wtórne) oraz powietrze dopalające trzecie - dolna część kanału konwekcyjnego. Czyszczenie wymiennika ciepła nie stanowi żadnego problemu ze względu na usytuowaną od przodu wyczystkę kanału konwekcyjnego.

Stalowe kotły retortowe lub rynnowe na ekogroszek oraz pelety

Do flagowych produktów zaliczyć należy kotły retortowe z serii KLIMOSZ DUO 15-45kW oraz KLIMOSZ DUO INDUSTRAL o mocach 55-150kW.

Fot. 7. Kocioł KLIMOSZ DUO NG 25kW   Fot. 8. Kocioł KLIMOSZ DUO B 25kW
Fot. 7. Kocioł KLIMOSZ DUO NG 25kW   Fot. 8. Kocioł KLIMOSZ DUO B 25kW

Kotły z serii DUO w porównaniu do oferowanych na rynku innych kotłów grzewczych cechują się:

 • estetycznym wizerunkiem kotła dobrze komponującym się nie tylko w kotłowniach ale i innych pomieszczeniach gospodarczych. Dzięki zastosowaniu dodatkowych drzwi osłonowych uniemożliwiony został kontakt z gorącymi powierzchniami kotła;

 • zastosowaniem stali kotłowej o podwyższonej granicy plastyczności o grubości ścianki 6-8mm oraz gęstym usytuowaniem kotew mocujących ściany wewnętrzne oraz zewnętrzne kotła. Tak zaprojektowany wymiennik tworzy zwartą i sztywną konstrukcję eliminującą odkształcenia temperaturowe prowadzące do szybkiego zużycia się wymiennika ciepła;

 • zastosowaniem niechłodzonego rusztu w ręcznej, dodatkowej komorze spalania na drewno lub węgiel gruby. Niechłodzony ruszt ogranicza wytwarzanie się sadzy przez co nie zachodzi zjawisko szybkiego zarastania kotła sadzą oraz nadmiarem pyłu. Czystsze spalanie wpływa na utrzymanie wysokiej sprawności przez dłuższy okres czasu bez konieczności czyszczenia wymiennika, a tym samym zmniejsza ilość spalonego w sezonie paliwa;

 • wszystkie kotły, jako nieliczne na rynku, dopuszczone są do montażu w instalacji układu zamkniętego z zachowaniem gwarancji producenta, co ma miejsce w przypadku konkurencyjnych konstrukcji kotłów. Stosowanie zamkniętych układów grzewczych pozwala na umieszczenie wszystkich zabezpieczających elementów instalacji w kotłowni. Nie trzeba wyprowadzać otwartego naczynia wzbiorczego poza kotłownię.

  Dodatkowo instalacja układu zamkniętego nie wymaga dopuszczania wody, która odparowuje w instalacjach układu otwartego. Brak styczności z tlenem zmniejsza również korozję elementów instalacji grzewczej;

 • kotły stalowe objęte są 5 letnią gwarancją na wymiennik ciepła, czyli na blachę kotłową oraz na spoiny. Większość konkurencji udziela krótszej gwarancji i to zwykle na same spoiny kotła;

 • kotły Klimosz jako jedyne posiadają możliwość wyprowadzenia spalin w poziomie lub pionie. Realizowane jest to poprzez specjalnie zaprojektowaną i chronioną przez Urząd Patentowy komorę wylotową spalin. O sposobie wyprowadzenia spalin można zadecydować dopiero w kotłowni, ponieważ komora wylotowa spalin pozwala na łatwą i szybką zmianę położenia króćca wylotowego. System ten zapewnia 100% podłączenie do systemu spalinowego z króćcem wlotowym usytuowanym na dowolnej wysokości;
Fot. 9. Komora wylotowa spalin kotłów z serii KLIMOSZ DUO
Fot. 9. Komora wylotowa spalin kotłów z serii KLIMOSZ DUO
 • stalowe kotły Klimosz Duo charakteryzują się kilkoma wyprowadzonymi króćcami wody grzewczej co jest bardzo korzystne w momencie instalowania kotła do systemu grzewczego. Odpowiednio przemyślana i poprowadzona instalacja grzewcza jest zatem estetyczna oraz tania, ponieważ nie wymaga stosowania nadmiernej ilości materiału;

 • innowacyjna konstrukcja palnika retortowego zapobiega zrywaniu zawleczki w momencie, gdy do podajnika ślimakowego dostanie się obce ciało w postaci np. śruby;

 • umieszczona w górnej części klapy zasobnika paliwa uszczelka o specjalnym kształcie stanowi jeden wspólny element co zapobiega jej zniszczeniu podczas uzupełniania zasobnika paliwem. Dzięki temu zapewniona jest szczelność zasobnika paliwa a ewentualne prawdopodobieństwo cofania żaru jest zminimalizowane do zera;

 • w kotłach Klimosz zastosowano komponenty renomowanych firm, w tym także motoreduktor niemieckiej firmy NORD oraz bardzo rozbudowany regulator pracy kotła, który umożliwia sterowanie pracą nie tylko samego kotła ale także całą instalacją grzewczą w tym 2 pompami obiegowymi, pompą ciepłej wody użytkowej oraz pompą cyrkulacyjną ciepłej wody użytkowej, dwoma zaworami mieszającymi z odrębnymi systemami pracy pogodowej, dwoma termostatami pomieszczeniowymi, współpracą z kominkiem z płaszczem wodnym, pracą kotła w trybie PID oraz LATO, JESIEŃ, ZIMA, szybką aktualizacją oprogramowania poprzez wbudowane gniazdo USB oraz zdalnym sterowaniem kotła poprzez internet.
Fot. 10. Pogodowy regulator pracy kotła KLIMOSZ KOMFORT
Fot. 10. Pogodowy regulator pracy kotła KLIMOSZ KOMFORT

Żeliwne kotły retortowe lub rynnowe na ekogroszek oraz pelety

Żeliwne kotły z serii KLIMOSZ COMBI NG oraz KLIMOSZ COMBI B charakteryzują się przede wszystkim sprawdzonym materiałem, z którego wykonany został wymiennik ciepła. Grubość żeliwnej ścianki stosowanej w kotłach KLIMOSZ COMBI to 5-7mm. Dzięki temu kotły te są trwałe oraz wytrzymałe.

Kotły KLIMOSZ COMBI to jedyne dostępne na rynku kotły automatyczne z 10 letnią gwarancją na szczelność kotła. Kotły te również wyposażone są w dodatkowe palenisko umożliwiające spalanie paliw o większym sortymencie jak drewno kawałkowe lub węgiel gruby. Żeliwne kotły KLIMOSZ COMBI posiadają również cechy opisane jak dla kotłów z serii KLIMOSZ DUO, w tym między innymi:

- estetyczny wygląd kotła; - przystosowane do montażu w układzie zamkniętym; - zastosowanie identycznych podzespołów kotła, w tym układu podającego z palnikiem i zasobnikiem, regulatora pracy kotła itp.

Ciekawe rozwiązanie stanowi kocioł KLIMOSZ COMBI B, który dostarczany jest jako zestaw samodzielnego montażu. Takie rozwiązanie szczególnie zostało docenione przez instalatorów, ponieważ kocioł taki można w prosty sposób przetransportować do trudno dostępnych kotłowni. Kocioł KLIMOSZ COMBI B umożliwia także wybór regulatora pracy kotła od prostych urządzeń do szeroko rozbudowanych sterowników.

Fot. 11. Kocioł z serii KLIMOSZ COMBI NG Fot. 12. Przekrój kotła z serii KLIMOSZ COMBI B
Fot. 11. Kocioł z serii
KLIMOSZ COMBI NG
Fot. 12. Przekrój kotła z serii
KLIMOSZ COMBI B

Kotły typowo peletowe stalowe oraz żeliwne

Ofertę kotłów oprócz kotłów komorowymch z zasypem ręcznym oraz automatycznymch na ekogroszek i pelety uzupełnia seria kotłów typowo peletowych. Stalowe kotły z serii KLIMOSZ DUO PELLETS o mocach 15-150kW oraz żeliwne kotły z serii UNI EPELLETS 15-40kW charakteryzują się wysokosprawnym i niskoemisyjnym spalaniem pelet z możliwością automatycznego samozapłonu oraz samowygaszania palnika peletowego.

Fot. 13. Kocioł z serii DUO PELLETS NG
Fot. 13. Kocioł z serii DUO PELLETS NG

Sprawność kotłów typowo peletowych przekracza 90% a czyste spalanie paliwa pozwala na uzyskanie najwyższej klasy emisyjnej zgodnej z obowiązującą unijną normą kotłową. Cechy wymiennika ciepła są identyczne jak dla kotłów z serii KLIMOSZ DUO.

Różnice polegają na zastosowanym palniku automatycznym oraz układzie podającym paliwo wraz z zasobnikiem na pelet. Wysokosprawne palniki peletowe na życzenie mogą być dodatkowo wyposażone w automatyczne mechaniczne czyszczenie palnika, polegające na usuwaniu popiołu w rusztu palnika.

Rozbudowana automatyka pozwala na pracę przybliżoną jak w przypadku kotłów gazowych, czyli grzanie tylko w chwili, gdy jest zapotrzebowanie na ciepło instalacji grzewczej lub podgrzewacza ciepłej wody użytkowej. Poza tymi czasami kocioł automatycznie wyłącza się z eksploatacji bez utrzymywania żaru na palniku. Kotły takie mogą współpracować z buforem magazynującym ciepło.

Fot. 14. Kocioł biomasowy z serii KLIMOSZ DUO PELLETS B
Fot. 14. Kocioł biomasowy z serii
KLIMOSZ DUO PELLETS B

Ilość uruchomień kotła w takim przypadku może być ograniczona do jednego na 24-48h, w zależności od pojemności zainstalowanego bufora.

Kotły peletowe należą do Odnawialnych Źródeł Energii. Spalaniu pelet towarzyszy zerowy bilans CO2, ponieważ ilość wyprodukowanego podczas spalania gazu jest pochłaniania przez roślinność podczas jej wzrostu.

W ofercie firmy Klimosz dostępne są także kotły biomasowe wyposażone w automatyczny żeliwny palnik biomasowy z możliwością samozapłonu oraz samowygaszania. W porównaniu do palnika typowo peletowego, palnik biomasowy umożliwia spalanie niskiej jakości paliw peletowych, agro pelet, ziaren zbóż w tym owsa oraz pestek i zrębek drobnego granulatu.

Kotły z serii KLIMOSZ DUO PELLETS wyposażone są również w dodatkowe ręczne palenisko do spalania drewna kawałkowego.

Logo Klimosz KLIMOSZ Sp. z o.o.
ul. Zjednoczenia 6,
43-250 Pawłowice
Tel. 32 474 39 00
biuro@klimosz.pl
www.klimosz.pl
aktualizacja: 2016-01-27
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x