Budujemy Dom
Instalacje / Kotły i podgrzewacze / ABC

Kotły gazowe konwencjonalne i kondensacyjne

Oferta rynkowa w zakresie kotłów gazowych obejmuje urządzenia konwencjonalne (tradycyjne) i kondensacyjne.

Kotły gazowe konwencjonalne i kondensacyjne

W kotłach konwencjonalnych nie jest wykorzystywana cała energia zawarta w spalanym paliwie. Część tej energii, nazywana ciepłem utajonym, traci się wraz z parą wodną oddawaną do atmosfery wraz ze spalinami. A pary wodnej przy spalaniu gazu ziemnego powstaje bardzo dużo. W takich urządzeniach ważne jest utrzymywanie temperatury spalin na poziomie, który nie powoduje kondensacji. Co prawda część energii zostaje utracona, ale elementy kotła i system kominowy nie są narażone na działanie agresywnych skroplin.

Kotły kondensacyjne maksymalnie wykorzystują ciepło ze spalin, zanim jeszcze zostaną one wyrzucone do atmosfery. Gazy spalinowe, oddawane przez kotły kondensacyjne, mogą mieć temperaturę wynoszącą około 35°C. W konwencjonalnych modelach temperatura spalin wynosi około 100°C. Tym sposobem spaliny o tak wysokiej temperaturze zawierają jeszcze sporą ilość energii, a więc straty ciepła są oczywiste. Możliwie największe odebranie ciepła uzyskuje się dzięki zjawisku kondensacji. Polega ono na głębokim schłodzeniu gazów spalinowych, co prowadzi do wykroplenia zawartej w nich wody. Zyskuje się wtedy dodatkową ilość ciepła, obniżając koszty ogrzewania. Można zatem powiedzieć, że kondensacyjność kotłów polega na tym, że są one w stanie skroplić (czyli skondensować) parę wodną, która jest zawarta w spalinach.

Przeglądając dostępną ofertę w zakresie kondensacyjnych kotłów gazowych, niejednokrotnie nasuwa się pytanie: jak urządzenia tego typu mogą osiągnąć sprawność wynoszącą 109%? Wynika to z założenia, że sprawność kotłów odnosi się do wartości opałowej danego paliwa, czyli ilości energii uzyskanej z pominięciem tej potrzebnej na odparowanie wody zawartej w spalinach. Dawniej po prostu traktowano tę energię jako nieuniknioną stratę i dla uproszczenia pomijano w rachunkach. Stąd też w kotłach kondensacyjnych, dzięki skraplaniu pary wodnej ze spalin, istnieje możliwość pozyskania dodatkowej energii nie uwzględnianej w wartości opałowej paliw.

Zgodnie z wprowadzoną we wrześniu 2015 r. Dyrektywą ErP tzw. sezonowa efektywność energetyczna kotłów z zamkniętą komorą spalania nie może być mniejsza niż 86%. Co w praktyce oznacza, że wszystkie nowe kotły będą musiały być urządzeniami kondensacyjnymi. Odrębnie potraktowano kotły z otwartą komorą spalania, których efektywność musi wynosić co najmniej 75%. Wbrew rozpowszechnionej opinii ich stosowania nie ograniczono wcale do budynków wielorodzinnych ze wspólnymi kanałami kominowymi. Wprowadzono jedynie obowiązek umieszczenia na etykiecie wyrobu informacji, że ich stosowania w innych sytuacjach należy unikać.

Damian Żabicki
FOT. VAILLANT

aktualizacja: 2016-09-28

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Jakie naczynie wzbiorcze dla instalacji ciepłej wody użytkowej?

Instaluję zasobnik ciepłej wody o pojemności 150 litrów zasilany z kotła gazowego i nie wiem, czy koniecznie muszę zamontować tzw. grupę bezpieczeństwa, jak dobrać pojemność naczynia wzbiorczego i gdzie ją wstawić – na zasilaniu zimną wodą czy na wyjściu do instalacji c.w.u.?

topowe produkty

Nowoczesne kotły na paliwa stałe - Klimosz

Żeliwny kocioł Klimosz Wally to jeden z najpopularniejszych i najwydajniejszych kotłów zasypowych dostępnych na polskim rynku. Charakteryzuje się znacznie dłuższą żywotnością szacowaną nawet na 25 lat oraz okresem gwarancji wynoszącym 10 lat.
Najbardziej znane marki
Kotły gazowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kotły na paliwo stałe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Nowe Biuro Obsługi Klienta marki Buderus
Nowe Biuro Obsługi Klienta marki Buderus Buderus oferuje nową usługę dla osób zainteresowanych urządzeniami marki. Nowo utworzone Biuro Obsługi Klienta umożliwia uzyskanie informacji ...
DD Assistance - program rozszerzonej gwarancji De Dietrich
DD Assistance - program rozszerzonej gwarancji De Dietrich W celu zwiększenia komfortu życia i niezależności użytkowników urządzeń grzewczych De Dietrich Technika Grzewcza Sp. z o.o. wprowadza ...
Stylowa linia urządzeń grzewczych Buderus
Stylowa linia urządzeń grzewczych Buderus Urządzenia grzewcze to ważny element wyposażenia każdego domu i mieszkania. Ważne, aby nie tylko były dostosowane do naszych potrzeb, ale ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x