Targi INSTALACJE 2016 - podsumowanie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Targi INSTALACJE 2016 - podsumowanie

"Świetna robota, niezapomniany klimat i najlepsza edycja od wielu lat" - tak wystawcy komentowali targi INSTALACJE 2016. To największe wydarzenie dla branży instalacyjnej w Polsce odbyło się w Poznaniu w dniach 25-28 kwietnia 2016.

aktualizacja: 2016-05-23 08:47:08

Powodów do radości było więcej. Partnerem Strategicznym wydarzenia został bowiem Polski Związek Pracodawców Hurtowni Branży Grzewczej, Sanitarnej, Klimatyzacji i Wentylacji SHI, dzięki czemu w promocję imprezy włączyło się kolejne 700 hurtowni. Patronat nad tegorocznymi targami objęło Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa oraz najważniejsze izby, stowarzyszenia i media branżowe.

Targi INSTALACJE 2016 - przecięcie wstęgi

Sami organizatorzy INSTALACJI nie kryją zadowolenia: - Można się pokusić o stwierdzenie, że była to najlepsza edycja. Ogromne zaangażowanie w przygotowanie targów wystawców, partnerów, członków SHI, izb i stowarzyszeń oraz wsparcie mediów branżowych przyniosło fantastyczny efekt. Dziękujemy! - powiedział tuż po zakończeniu targów INSTALACJE ich dyrektor Konrad Fleśman.

Zadowolenie pojawiło się także w komentarzach i opiniach zwiedzających, co znalazło odzwierciedlenie w statystykach. Trwający cztery dni blok targów INSTALACJE, TCS, SAWO, SECUREX i Poznań Media Expo przyciągnął do Poznania niemal 30 tys. profesjonalistów z Polski, Czech, Estonii, Grecji, Gruzji, Hiszpanii, Litwy, Wielkiej Brytanii oraz Włoch. Wśród zwiedzających branży instalacyjnej dominowali wykonawcy - przedstawiciele firm instalacyjnych i budowlanych (52%), ponad jedną piątą stanowili reprezentanci hurtowni instalacyjnych, sieci handlowych i sklepów detalicznych (21%), generalni wykonawcy (13%), przedstawiciele elektrociepłowni, gazowni i PEC (11%) oraz indywidualni odbiorcy (3%). Przeważającym rodzajem działalności reprezentowanym przez targowych goście był sektor usług (65%), handel (21%) oraz produkcja (14%).

Targi INSTALACJE 2016 - stoiska

Może cię zainteresować
Elektryczne ogrzewanie domu. Jedno rozwiązanie, wiele korzyści Jakie są możliwości otrzymania dofinansowania na zakup kotła na pellet? Kocioł elektryczny czy pompa ciepła? Ból głowy inwestora Jak działa system kart gwarancyjnych Wolf? Jak ustalić moc kotła grzewczego? Czym jest wartość energetyczna węgla i od czego zależy? Najczęstsze pytania o spieki i konglomeraty kwarcowe Jak bezpiecznie korzystać z piecyka gazowego? Jak ustawić sterowniki w kotle klasy 5? 5 przykazań świadomego oszczędzania na ogrzewaniu Czy warto kupować droższy, certyfikowany pellet? Ile prądu zużywa piec na pellet? Nowoczesne kotły gazowe - furtka do rozbudowy systemu grzewczego o ekologiczne rozwiązania Podgrzewanie wody prądem - ile to kosztuje? Jak podłączyć sprzęgło hydrauliczne? Czym można palić w kotle 5. klasy? Zbiorniki na gaz - dzierżawić czy kupić na własność? Zalety zastosowania podgrzewaczy (wymienników) wężownicowych Kondensacyjne kotły gazowe SAS - komfortowe ogrzewanie domu Jak ustawić piec na ekogroszek żeby nie było spieków? Wiszące gazowe kotły kondensacyjne Condens 5700i WT i Condens 5300i WT Co oznacza, że kocioł na pellet drzewny jest o podwyższonym standardzie? Pompa obiegowa do wodnego ogrzewania podłogowego - na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? Jakie ogrzewanie do domu w 2023? Czym ogrzewać dom zimą? Ergonomiczne podłączenie urządzeń grzewczych do instalacji centralnego ogrzewania Grupy pompowe duro system - kompaktowe rozwiązanie techniczne gotowe do montażu Separatory magnetyczne dla ochrony instalacji grzewczych F-Power - nowa linia zaworów kulowych. Gdzie tkwi sekret niezawodności? Jak działa sterowanie EOS 6?
Zobacz więcej Zwiń

Zdecydowany wzrost zanotowano także w ilości grup zorganizowanych. Aż 119 autokarów przywiozło instalatorów z całej Polski: od Rzeszowa poprzez Wrocław, Szczecin, Bydgoszcz, Oławę aż po Białystok i Warszawę. Wszyscy oni mogli obejrzeć ekspozycję przygotowaną przez blisko 300 wystawców z Polski, ale także z Czech, Niemiec, Turcji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii oraz Włoch.
Wystawcy na stoiskach przygotowali nie tylko prezentacje nowości, ale także liczne konkursy m.in. z udziałem mistrzyni olimpijskiej w biathlonie Weroniki Nowakowskiej (stoisko Viessmann). Wśród targowych stoisk przechadzał się m.in. Tomasz Zubelewicz oraz Pan "Gadżet" (Zbigniew Urbański), który szukał najnowszych technicznych nowinek do swojego programu telewizyjnego.

Klub Premier

Wśród targowych stoisk przechadzał się m.in. Tomasz Zubelewicz

Targi INSTALACJE były okazją do zaprezentowania kilkudziesięciu nowości, z których 16. po raz pierwszy pokazano na rynku polskim! Uczestnicy targów mogli je zobaczyć na specjalnej przestrzeni KLUBU PREMIER, gdzie wyeksponowano produkty takich firm jak: RUG RIELLO (marka Beretta), Bisan, Defro, Elektromet, Galmet, Grundfos, Heiztechnik, Herz-Kraków, Leszczyńska Fabryka Pomp, Nibe-Biawar, Stiebel Eltron, Tece, Termet, Wolf Technika Grzewcza oraz Zehnder Polska.

Złoto dla najlepszych

Najlepsze prezentowane produkty zostały nagrodzone Złotym Medalem MTP. Po złoto sięgnęło 14 firm z branży instalacyjnej: Belimo, Defro, Elektromet, Giacomini, Grundfos, Heiztechnik, Herz, Leszczyńska Fabryka Pomp, PELLAS-X, Stiebel Eltron, Termet, Wolf, Viessmann oraz Zehnder Polska (podwójne złoto).

Mistrzostwa Polski Instalatorów

Poza przeglądem oferty liczących się na rynku producentów targom towarzyszyły wydarzenia specjalne, konferencje, seminaria, jak również atrakcje wzbudzające bardziej sportowe emocje. Do Poznania, po raz piąty, zjechali mistrzowie instalacji, aby skorzystać z jedynej w Polsce okazji zdobycia tytułu Mistrza Polski Instalatorów 2016. Na zwycięzcę czekała nagroda główna – nowy Citroen Berlingo. Po wielu godzinach emocjonujących zmagań, walki z czasem i stresem najlepszym instalatorem okazał się ADAM PIOTROWSKI, który 19 czynności konkursowych wykonał w rekordowym czasie: 2 min. 45,79 sek. Drugie miejsce zajął Krzysztof Francke (3:10,20), a trzecie Sebastian Rode (3:13,25). Poza podium znalazł się Dariusz Piotrowski (3:14,25) – Mistrz Polski Instalatorów z 2014 roku oraz brat tegorocznego zwycięzcy. Finał Mistrzostw Polski Instalatorów poprzedziły eliminacje, które w wyjazdowej formie "Instalacji On Tour", rozegrane zostały w ubiegłym roku w trzynastu miastach Polski na terenie hurtowni BIMS Plus. Chętni do udziału w finale MPI mogli także skorzystać z eliminacji uzupełniających – pierwszego i drugiego dnia targów INSTALACJE.

Ostatniego dnia targów odbyły się też Mistrzostwa Polski Instalatorów dla Szkół, w których uczniowie kształcący się na kierunkach związanych z tematyką instalacyjną, mogli spróbować swoich sił. Najlepiej rokującym młodym instalatorem okazał się Artur Wolański z Zespołu Szkół Ochrony Środowiska w Lesznie, który wszystkie czynności konkursowe wykonał w czasie 5 minut oraz 10,10 sek. W tym roku sponsorami MPI były firmy: Afriso, Brötje, Grundfos, Tece oraz VOGEL&NOOT, a sponsorami wpierającymi firmy: Lechma i Citroen Labijak Auto Lama.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Klub Instalatora

Kontynuacja wspólnego przedsięwzięcie Grupy SBS i Międzynarodowych Targów Poznańskich ponownie okazało się strzałem w dziesiątkę. Specjalnie zaaranżowany pawilon 4 był przestrzenią spotkań i rozmów branżowych, ale także strefą integracji, odpoczynku i rozrywki. Goście mogli skorzystać z atrakcji utrzymanych w klimacie Euro 2016 m.in. obejrzeć pokazy taneczne Cheerleaders Gdynia, koncert Norbiego oraz zagrać w piłkarzyki na dmuchanym boisku.

Bardzo merytorycznie

Dzięki współpracy ze stowarzyszeniami branżowymi i partnerami targów zorganizowano szereg spotkań i konferencji dotyczących aktualnych trendów oraz wyzwań stojących przed branżą instalacyjną m.in. III Konferencja Rynku Urządzeń Grzewczych (SPIUG/IGG), konferencja "Instalatorze bądź gotowy na zmiany!" (Port PC), konferencja poruszająca zagadnienia krajowej legislacji f-gazowej (KFCh), konferencja na temat niezawodności instalacji z miedzi (EIM) oraz konferencja dotycząca energooszczędności instalacji oraz centrali wentylacyjnych i klimatyzacyjnych (WOIIB). W targowym programie wydarzeń nie mogło zabraknąć również warsztatów fotowoltaicznych "Moc Hybrydy" (GLOBEnergia).

III Konferencja Rynku Urządzeń Grzewczych

Targi Ciepła Systemowego

Równolegle z targami INSTALACJE odbyły się Targi Ciepła Systemowego TCS, których współorganizatorem była Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie. Ciepłownictwo systemowe stanowi ważną część sektora energetycznego oraz gospodarki komunalnej. Dlatego w ramach targów obyła się ciesząca dużym zainteresowaniem XII Konferencja Techniczna, w której udział wzięli przede wszystkim kierownicy oraz kadra techniczna i eksploatacyjna przedsiębiorstw ciepłowniczych, elektrociepłowni, ciepłowni, nauki polskiej oraz dostawców nowoczesnych technologii.

Następna edycja targów INSTALACJE odbędzie się wiosną 2018 roku na terenie Międzynarodowych Tragów Poznańskich. Natomiast w przyszłym roku zespół targów INSTALACJE znów ruszy w Polskę w ramach "Instalacji On Tour". Do zobaczenia!

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły