Budujemy Dom
Instalacje / Kotły i podgrzewacze / Artykuły

Kocioł i kominek w jednej instalacji

Niemal w każdym domu z kominkiem jest też kocioł. Nic więc dziwnego w tym, że myślimy, jak zapewnić ich zgodną współpracę. Na szczęście – da się to zrobić, o ile tylko uwzględnimy odmienne wymagania tych urządzeń.

Kocioł i kominek w jednej instalacji

KOCIOŁ I KOMINEK W JEDNEJ INSTALACJI - BEZPIECZNE POŁĄCZENIE

Najłatwiej połączyć w jednej instalacji kocioł na paliwo stałe, pracujący w układzie otwartym, z kominkiem również zabezpieczonym otwartym naczyniem wzbiorczym. Problemem może być znalezienie miejsca na oba naczynia, tym bardziej, że muszą być wyżej niż grzejniki i oba na tym samym poziomie. Inaczej przekonamy się, dlaczego nazywa się je także przelewowymi...

Z kolei kotły gazowe i olejowe mogą pracować tylko w zamkniętych instalacjach grzewczych, z zamkniętym (przeponowym) naczyniem wzbiorczym. Jeżeli mamy taki kocioł, to najłatwiej przyłączyć do instalacji również kominek przystosowany do pracy w układzie zamkniętym. Musi on mieć nie tylko własne naczynie wzbiorcze i zawór bezpieczeństwa, ale również być wyposażony w urządzenie do odbioru nadmiaru ciepła (bo paleniska nie można przecież szybko wygasić). Najczęściej jest nim wężownica schładzająca, umieszczona w przestrzeni wodnej kotła. Wężownica musi być przyłączona do sieci wodociągowej za pośrednictwem zaworu termostatycznego (nie wymagającego zasilania). Jeśli temperatura wody nadmiernie wzrośnie, zawór otwiera się, woda wodociągowa przepływając przez wężownicę, odbiera ciepło od kominka i trafia do kanalizacji.

Wężownica schładzająca w praktyce nadaje się jednak tylko do zastosowania w domach zasilanych z sieci wodociągowej, a nie czerpiących wodę z własnej studni. Wynika to z faktu, że w razie braku prądu – nie działa pompa zestawu hydroforowego i dom jest pozbawiony wody. A do wzrostu temperatury w płaszczu kominka najłatwiej właśnie w czasie przerw w zasilaniu, bo nie działają wówczas pompy, wymuszające obieg wody w instalacji c.o., a więc i przepływ ciepła do grzejników.

Możliwa jest też trzecia wersja – jedno urządzenie zabezpiecza naczynie otwarte, drugie zamknięte. Wówczas trzeba zamontować wymiennik ciepła i podzielić instalację grzewczą na dwa obiegi – otwarty pomiędzy kominkiem i wymiennikiem oraz zamknięty – za wymiennikiem, obejmujący kocioł i grzejniki. Od dawna taki układ stosuje się w instalacjach z kotłami na paliwa stałe. Najczęściej używane są wymienniki płytowe, bo są niewielkie i dość tanie. Jednak rolę wymiennika ciepła może też pełnić zbiornik wody grzewczej, z umieszczoną w środku wężownicą, ewentualnie wężownicami, jeżeli mamy więcej źródeł ciepła.

Najłatwiejsze pod względem technicznym jest połączenie kominka z kotłem na paliwo stałe, bo oba urządzenia działają w podobny sposób i mogą pracować w układzie otwartym.
Najłatwiejsze pod względem technicznym jest połączenie kominka z kotłem na paliwo stałe, bo oba urządzenia działają w podobny sposób i mogą pracować w układzie otwartym.

KOCIOŁ I KOMINEK W JEDNEJ INSTALACJI - BUFOR I AKUMULATOR

Kominek z płaszczem wodnym ma dość ograniczone możliwości regulacji mocy cieplnej. Co więcej, tylko pracując z mocą zbliżoną do nominalnej, osiąga wysoką sprawność, a spalanie jest czyste. Kłopot w tym, że przez większość sezonu do ogrzania domu wystarczy moc o wiele niższa.

Ten problem można rozwiązać, decydując się na duży zbiornik wody grzewczej, nazywany akumulacyjnym. Wówczas chwilowe zapotrzebowanie na ciepło w pomieszczeniach przestaje mieć znaczenie. Kominek nagrzewa wodę w zbiorniku, działając zawsze ze swoją mocą nominalną. Zaś do grzejników trafia mniejsza lub większa ilość wody – zależnie od zapotrzebowania na ciepło. Jego nadmiar gromadzimy w zbiorniku na później. Duży, około 1000 l zbiornik ponadto zwiększa bezpieczeństwo instalacji – taką objętość wody trudniej nadmiernie nagrzać.

Na duży zasobnik wody grzewczej często brakuje miejsca. Przy pojemności 1000 l musi on mieć 80 cm średnicy i 2 m wysokości.
Na duży zasobnik wody grzewczej często brakuje miejsca. Przy pojemności 1000 l musi on mieć 80 cm średnicy i 2 m wysokości. fot. Elektromet

Ze względów bezpieczeństwa, najlepiej jeśli ruch wody pomiędzy zbiornikiem akumulacyjnym a kominkiem odbywa się grawitacyjnie (bez pompy), wymaga to jednak ustawienia zbiornika nieco wyżej niż kominek i połączenia ich krótkimi rurami o dużej średnicy (zwykle 2 cale). Niestety, na tak duży zbiornik często brakuje miejsca. Wówczas warto zastosować mniejszy, ok. 200 l. Taki zbiornik nazywamy buforowym. Zapobiega on krótkotrwałym wahaniom temperatury wody i może pełnić jeszcze dodatkowe funkcje w instalacji:

 • wymiennika ciepła;
 • sprzęgła hydraulicznego;
 • odpowietrznika;
 • odmulacza.

Żeby stał się wymiennikiem ciepła wystarczy umieścić w nim rurową wężownicę zasilaną przez kocioł, kominek, kolektory słoneczne lub dowolne inne źródło ciepła. Wężownica może oczywiście znaleźć się także po stronie grzejników i odbierać ciepło od wody w buforze. Takich wężownic w jednym zbiorniku może być kilka, co przydaje się, jeśli w domu jest wiele źródeł ciepła.

Działanie w roli sprzęgła hydraulicznego polega zaś na tym, że zbiornik uniezależnia wielkość przepływu wody po stronie źródła ciepła (kominek, kocioł) od jej przepływu po stronie odbiorników (grzejników). Każde źródło ciepła – i każda pompa obiegowa – wymaga bowiem pewnego minimalnego przepływu wody. Czasem trudno go zapewnić przy bezpośrednim połączeniu z grzejnikami, bo przepływ przez nie praktycznie ustaje jeśli głowice termostatyczne zamykają zawory grzejnikowe. Sprzęgło niweluje takie wahania przepływu.

Działanie w roli odpowietrznika polega na tym, że ruch wody w buforze jest bardzo powolny, co umożliwia wytrącenie się z niej powietrza. Z kolei wszelkie zanieczyszczenia stałe opadają na dno zbiornika – to odmulanie.

Jeżeli kominek działa w układzie otwartym, a kocioł wymaga systemu zamkniętego, instalację c.o. trzeba podzielić za pomocą wymiennika ciepła. Najlepiej dodając jeszcze zbiornik buforowy wody grzewczej.
Jeżeli kominek działa w układzie otwartym, a kocioł wymaga systemu zamkniętego, instalację c.o. trzeba podzielić za pomocą wymiennika ciepła. Najlepiej dodając jeszcze zbiornik buforowy wody grzewczej.

KOCIOŁ I KOMINEK W JEDNEJ INSTALACJI - KOSZTY

Niebagatelnym czynnikiem decydującym o tym jaki wariant kominka i jego współpracy z kotłem wybierzemy jest cena. W instalacji bez rozprowadzenia ciepła albo z DGP wystarczy typowy wkład kominkowy. A taki dobrej jakości kupimy już za 2000 zł, choć rozpiętość cen jest ogromna. Oczywiście niezbędna jest też obudowa (od 1500 zł). Ponadto poniesiemy jeszcze koszty:

 • rur do wykonania kanałów rozprowadzających powietrze – 30 zł/m;
 • kształtek, anemostatów itp. – 20 zł/sztuka;
 • wentylatora nawiewnego – od 500 zł;
 • robocizny (montaż kominka i instalacji) – 2500–3500 zł zależnie od stopnia komplikacji.

Kominek z płaszczem wodnym to większa inwestycja, za wkład zapłacimy co najmniej 2000–3000 zł, koszt obudowy jest niezależny od rodzaju wkładu (od 1500 zł). Jeśli zdecydujemy się na kominek z wężownicą schładzającą, to o ile nie będzie ona od razu częścią zestawu, będziemy musieli wydać ok. 300 zł.

Jeśli zaś zechcemy zabezpieczyć kominek naczyniem otwartym i połączyć z resztą instalacji przez wymiennik, to potrzebne będą:

 • otwarte naczynie wzbiorcze – od 100 zł;
 • wymiennik ciepła – od 500 zł;
 • dwie pompy obiegowe – od 250 zł/sztuka;
 • sterownik – 300–500 zł;

Poza tym zapłacimy minimum 500 zł za izolowany zbiornik buforowy, oraz 2500 do 5000 zł za robociznę.

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Galeria Kominków

aktualizacja: 2016-09-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Modernizuję instalację centralnego ogrzewania. Jaki wybrać zbiornik magazynujący nagrzewaną wodę?

Modernizuję instalację centralnego ogrzewania i do nowego kotła na węgiel chciałbym dołączyć zbiornik magazynujący nagrzaną wodę, wykorzystywaną do równomiernego zasilania instalacji grzewczej. Ponieważ kocioł pracować będzie w obiegu otwartym, to czy korzystniej będzie zainstalować jako zbiornik wymiennik zasobnikowy czy zwykły zbiornik, współpracujący z wymiennikiem płytowym, bo część instalacji będzie montowana jako ogrzewanie podłogowe?

topowe produkty

Bosch Condens 9000i - nowa linia kotłów kondensacyjnych marki Bosch

Bosch Condens 9000i to prawdziwa rewolucja w dziedzinie urządzeń grzewczych dedykowanych do mieszkań, apartamentów oraz domów. Cechy charakterystyczne tej nowej linii urządzeń to: absolutnie nowatorski design, front kotła wykonany ze specjalnie wzmacnianego szkła w kolorze białym lub czarnym, zintegrowany z nim podświetlany dotykowy panel sterowania oraz kształt obudowy z charakterystycznie zaokrąglonymi narożnikami.
Najbardziej znane marki
Kotły gazowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kotły na paliwo stałe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Elektryczne przepływowe ogrzewacze wody Dafi
Elektryczne przepływowe ogrzewacze wody Dafi Wygodny i korzystny sposób ogrzewania wody użytkowej, oparty na powszechnie dostępnym i przyjaznym dla środowiska źródle energii elektrycznej. ...
Nowość Stiebel Eltron: ogrzewacz przepływowy DHE Connect
Nowość Stiebel Eltron: ogrzewacz przepływowy DHE Connect Całkowicie elektronicznie regulowany ogrzewacz przepływowy DHE Connect z technologią 4i to nowość firmy Stiebel Eltron.
Immergas sponsorem Mistrza Polski w rugby Master Pharm Budowlani SA Łódź
Immergas sponsorem Mistrza Polski w rugby Master Pharm Budowlani SA Łódź 13 marca 2017 spółka Immergas podpisała umowę sponsorską z zespołem Mistrza Polski w rugby Master Pharm Budowlani SA Łódź. Logo firmy ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x