Budujemy Dom
Instalacje / Kotły i podgrzewacze / Artykuły

Nowa pompa ciepła w miejsce starego kotła węglowego

Nowa pompa ciepła w miejsce starego kotła węglowego

Coraz częściej właściciele domów jednorodzinnych decydują się, w ramach modernizacji, na pompę ciepła. Zachętą są niskie koszty eksploatacyjne i bezobsługowość – użytkownik wybiera jedynie pożądaną temperaturę, tak jak w kotłach gazowych.

W miejscach, gdzie nie ma dostępu do gazu ziemnego, trudno o porównywalne rozwiązanie. Największym powodzeniem cieszą się przy wymianie kotła urządzenia typu powietrze/woda. Wynika to przede wszystkim z faktu, że wówczas nie naruszamy terenu działki. Nie niszczymy więc od dawna zagospodarowanego ogrodu, nie musimy się też martwić warunkami gruntowo-wodnymi. Po prostu, dla takiego urządzenia nie ma zbyt małej czy w inny sposób nieodpowiedniej

Dowiedz się WSZYSTKIEGO na temat: UNOWOCZEŚNIANIA SYSTEMU OGRZEWANIA

Atrakcyjne może być także założenie systemu z sondami pionowymi, umieszczonymi w głębokich odwiertach. Nie potrzeba dla nich dużej powierzchni, a zyskujemy dolne źródło ciepła o dużej wydajności i, co najważniejsze, stabilnych parametrach. Wykonanie odwiertów jest, niestety, stosunkowo drogie.

Wykonanie gruntowego źródła dolnego
Wykonanie gruntowego źródła dolnego jest na zagospodarowanej posesji kłopotliwe, ale da się to zrobić. fot. Danfoss

W przypadku przejścia na pompę ciepła, pewnych problemów może przysparzać fakt, że stare instalacje są najczęściej zbudowane w oparciu o grzejniki i przystosowane do wysokiej temperatury wody grzewczej. Dla opłacalności pracy pompy dobrze zaś, żeby była ona jak najniższa. Dodatkowo, nawet dla tzw. pomp wysokotemperaturowych, granicą możliwości jest zwykle około 65°C. Nie znaczy to jednak, że w starszych budynkach pompy ciepła nie mogą dobrze wywiązać się ze swej roli. I chociaż moc grzejników szybko spada wraz z obniżeniem temperatury wody, dom z pompą ciepła wcale nie musi być niedogrzany. Dzieje się tak z kilku względów.

Pompa ciepła - kolektory pionowe
Kolektory pionowe są źródłem dolnym o stosunkowo wysokiej temperaturze. Podnosi to sprawność pompy ciepła. (fot. Sofath)

Stare grzejniki często są za duże w stosunku do potrzeb. Albo je od razu przewymiarowano, albo zapotrzebowanie pomieszczeń na ciepło spadło po wymianie starych okien, dociepleniu ścian itd.

Instalacja grzewcza jest projektowana dla bardzo niskiej temperatury zewnętrznej. Dla większości kraju to -20°C, a tak duże mrozy (o ile w ogóle występują) trwają krótko – kilkanaście do kilkudziesięciu godzin w skali całego sezonu grzewczego. Dzięki temu, jeśli dom ma dobrą zdolność do akumulacji ciepła (np. masywne ściany i stropy), to takiego krótkotrwałego spadku temperatury nie odczujemy.

W instalacji grzewczej poza pompą ciepła może pracować także kocioł, grzałki elektryczne lub inne źródło ciepła. Włącza się ono tylko wówczas, gdy ze względu na bardzo niską temperaturę zewnętrzną pompa ciepła jest niewystarczająco wydolna lub jej praca staje się nieekonomiczna. To typowe rozwiązanie w instalacjach z pompami powietrznymi, w których tradycyjne źródło ciepła uruchamia się zwykle przy temperaturze zewnętrznej -7°C (to tzw. punkt biwalencji).

Jeśli pompa, np. gruntowa, może w sposób ekonomiczny pracować, także gdy temperatura zewnętrzna jest bardzo niska, ale jej moc jest niewystarczająca, to warto pomyśleć o pracującym równolegle drugim źródle ciepła w pomieszczeniach. Mogą to być niewielkie grzejniki elektryczne lub nawiew gorącego powietrza z kominka (DGP). Wówczas moce grzewcze instalacji się sumują. Niejako odwróceniem tego układu jest wykorzystanie pompy ciepła typu powietrze/powietrze, która daje nadmuch ciepłego powietrza, a grzejniki są zasilane z kotła.

Jarosław Antkiewicz
Na zdjęciu otwierającym: Przy remoncie największą zaletą pompy ciepła powietrze/woda jest fakt, że nie wymaga interwencji w działkę. (fot. Daikin)

aktualizacja: 2016-10-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Zasobnik c.w.u. w kotłach dwufunkcyjnych i jednofunkcyjnych

Kotły węglowe zawsze są jednofunkcyjne – ogrzewają budynek, zaś ciepłą wodę użytkową (c.w.u.) przygotowują w zasobniku. Jednofunkcyjne są również pompy ciepła, kotły olejowe i elektryczne. Z kolei kotły gazowe występują zarówno w wersji jednofunkcyjnej, jak i dwufunkcyjnej, czyli podgrzewającej wodę przepływowo. Ewentualne przejście z systemu zasobnikowego (kocioł jednofunkcyjny) na przepływowy (kocioł dwufunkcyjny) lepiej dobrze przemyśleć.

topowe produkty

Zewnętrzna wężownica schładzająca

Firma ELTERM, czołowy polski producent urządzeń grzewczych, w tym najbogatszego na rynku typoszeregu elektrycznych kotłów wodnych oraz sprzęgieł hydraulicznych, przedstawia zewnętrzną wężownicę schładzającą "Strażnik" - idealne zabezpieczenie dla kotłów na paliwo stałe.
Najbardziej znane marki
Kotły gazowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kotły na paliwo stałe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Elektryczne przepływowe ogrzewacze wody Dafi
Elektryczne przepływowe ogrzewacze wody Dafi Wygodny i korzystny sposób ogrzewania wody użytkowej, oparty na powszechnie dostępnym i przyjaznym dla środowiska źródle energii elektrycznej. ...
Nowość Stiebel Eltron: ogrzewacz przepływowy DHE Connect
Nowość Stiebel Eltron: ogrzewacz przepływowy DHE Connect Całkowicie elektronicznie regulowany ogrzewacz przepływowy DHE Connect z technologią 4i to nowość firmy Stiebel Eltron.
Immergas sponsorem Mistrza Polski w rugby Master Pharm Budowlani SA Łódź
Immergas sponsorem Mistrza Polski w rugby Master Pharm Budowlani SA Łódź 13 marca 2017 spółka Immergas podpisała umowę sponsorską z zespołem Mistrza Polski w rugby Master Pharm Budowlani SA Łódź. Logo firmy ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x