Budujemy Dom
Instalacje / Kotły i podgrzewacze / Artykuły

Ile kosztuje ogrzewanie domu kotłem elektrycznym? ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Energia elektryczna jest postrzegana, jako drogie źródło ciepła. Jednak dzięki zmianom, jakie zaszły w ostatnim czasie w technologii budowy domów okazuje się, że ogrzewanie elektryczne w wielu przypadkach stało się rozwiązaniem konkurencyjnym.

Ile kosztuje ogrzewanie domu kotłem elektrycznym?

Koszty ogrzewania zależą od szeregu czynników. Sama cena energii jest tyko jednym z nich i to nie najważniejszym. Warto wiedzieć, o co należy zadbać i co należy zrobić, żeby nawet kilkukrotnie ograniczyć koszty ogrzewania.

Największy wpływ na koszty ogrzewania ma zapotrzebowania budynku na ciepło, czyli technologia, w jakiej budynek został wykonany i straty ciepła, jakie w nim występują.

Rodzaj budynku Zapotrzebowanie na ciepło
Budynek energooszczędny ok. 40 kWh/m2/rok
Budynek nowy - dobra izolacja cieplna ok. 80 kWh/m2/rok
Budynek stary - słaba izolacja cieplna ok. 200 kWh/m2/rok

Tabela prezentuje zapotrzebowanie na energię do ogrzewania w zależności od standardu budynku (są to wielkości orientacyjne, realne zapotrzebowanie budynku należy określić na podstawie charakterystyki energetycznej wykonanej przez osobę do tego uprawnioną). Widać wyraźnie, że koszty ogrzewania w starym budynku mogą być wielokrotnie wyższe niż w nowym domu energooszczędnym!

Koszty ogrzewania zależą również od odpowiedniego doboru taryfy opłat za energię elektryczną. W zależności od sprzedawcy energii stawki opłat są zróżnicowane. Średnio w Polsce wg cen z 2016 roku w taryfie całodobowej G11 koszt 1 kWh wynosi 0,56 zł. Do celów grzewczych generalnie najlepiej wybrać taryfę G12 lub G12w (weekendową). W przypadku taryfy G12 z tańszej energii można korzystać w godz. 22:00-6:00 i 13:00-15:00, czyli przez 42% czasu, co daje średnią cenę za 1 kWh w wysokości 0,49 zł.

Wykorzystując tańszą taryfę energetyczną G12 warto dodatkowo akumulować ciepło. Stosuje się w tym celu zbiornik buforowy.

Porównanie rocznych kosztów ogrzewania kotłem elektrycznym w domu energooszczędnym i tradycyjnym o pow. 150 m2

Porównanie rocznych kosztów ogrzewania kotłem elektrycznym w domu energooszczędnym i tradycyjnym o pow. 150 m2, przy zastosowaniu różnych taryf opłat za energię elektryczną, zastosowaniu bufora do akumulacji ciepła w tańszej taryfie oraz przy współpracy z kominkiem.
(dane orientacyjne, obliczone na podstawie średniej ceny energii w Polsce, 05.2016).

W budynku o pow. 150 m2, w którym zapotrzebowanie na moc cieplną wynosi 6 kW a roczne zapotrzebowanie na ciepło ok. 12.000 kWh, przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego - bufor o pojemności 500-800 l powinien zapewnić pracę kotła w taniej taryfie przez 80-100% czasu w ciągu sezonu grzewczego. W takim przypadku średni koszt 1 kWh spada już tylko do 0,33 zł.

Cała kotłownia zintegrowana w jednej obudowie

Firma Kospel rozpoczyna obecnie produkcję kotłów 3 generacji z serii EKD.M3. Nowy model kotła integruje elementy niemalże całej kotłowni w jednej obudowie. Urządzenie zawiera kocioł c.o. ze sterowaniem pogodowym, zasobnik ciepłej wody o poj. 130l, przeponowe naczynia wzbiorcze c.o. i c.w.u. oraz pozostałą niezbędną armaturę. Urządzenie zajmuje niedużo miejsca, jest estetyczne i łatwe w montażu.

Sterowanie pogodowe dzięki automatycznej reakcji kotła na zmiany temperatury zewnętrznej, zapewnia całkowicie bezobsługową pracę i najbardziej oszczędną w eksploatację. Elektroniczny układ sterowania i niezawodne półprzewodnikowe elementy załączające. Kocioł posiada automatyczną modulację mocy. Posiada również możliwość współpracy z innym źródłem ciepła. Dostępny jest o mocach 4-24kW.

Firma Kospel ma w ofercie szeroką gamę kotłów, które można dopasować do potrzeb budynku i wymagań użytkownika.

Kocioł Kospel EKD.M.WiFi

KOSPEL - logo
KOSPEL S.A.
ul. Olchowa 1, 75-136 Koszalin
tel. 94 346 04 32, infolinia 801 011 225
faks 94 346 33 70
e-mail: info@kospel.pl,
www.kospel.pl
aktualizacja: 2017-10-11

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Trzy nowe rodzaje pelletu firmy Biomasa Partner Group
Trzy nowe rodzaje pelletu firmy Biomasa Partner Group Firma Biomasa Partner Group wprowadziła na rynek trzy rodzaje pelletu: Excellent Selection, Premium Selection i Economy Selection. Każdy z ...
Kocioł Victrix Tera - nowość Immergas
Kocioł Victrix Tera - nowość Immergas We wrześniu 2017 na rynku pojawił się nowy model kotła kondensacyjnego marki Immergas - Victrix Tera. Wyróżniają go nowoczesne rozwiązania, ...
Nowość De Dietrich - gazowy kocioł kondensacyjny Lumea MPX
Nowość De Dietrich - gazowy kocioł kondensacyjny Lumea MPX Gazowy kocioł kondensacyjny Lumea MPX jest nowością w ofercie firmy De Dietrich. W wersji jedno- i dwufunkcyjnej, przeznaczony jest zarówno ...
Najbardziej znane marki
Kotły na paliwo stałe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kotły gazowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze