Budujemy Dom
Instalacje / Kotły i podgrzewacze / Artykuły

Ile kosztuje ogrzewanie domu kotłem elektrycznym? ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Energia elektryczna jest postrzegana, jako drogie źródło ciepła. Jednak dzięki zmianom, jakie zaszły w ostatnim czasie w technologii budowy domów okazuje się, że ogrzewanie elektryczne w wielu przypadkach stało się rozwiązaniem konkurencyjnym.

Ile kosztuje ogrzewanie domu kotłem elektrycznym?

Koszty ogrzewania zależą od szeregu czynników. Sama cena energii jest tyko jednym z nich i to nie najważniejszym. Warto wiedzieć, o co należy zadbać i co należy zrobić, żeby nawet kilkukrotnie ograniczyć koszty ogrzewania.

Największy wpływ na koszty ogrzewania ma zapotrzebowania budynku na ciepło, czyli technologia, w jakiej budynek został wykonany i straty ciepła, jakie w nim występują.

Rodzaj budynku Zapotrzebowanie na ciepło
Budynek energooszczędny ok. 40 kWh/m2/rok
Budynek nowy - dobra izolacja cieplna ok. 80 kWh/m2/rok
Budynek stary - słaba izolacja cieplna ok. 200 kWh/m2/rok

Tabela prezentuje zapotrzebowanie na energię do ogrzewania w zależności od standardu budynku (są to wielkości orientacyjne, realne zapotrzebowanie budynku należy określić na podstawie charakterystyki energetycznej wykonanej przez osobę do tego uprawnioną). Widać wyraźnie, że koszty ogrzewania w starym budynku mogą być wielokrotnie wyższe niż w nowym domu energooszczędnym!

Koszty ogrzewania zależą również od odpowiedniego doboru taryfy opłat za energię elektryczną. W zależności od sprzedawcy energii stawki opłat są zróżnicowane. Średnio w Polsce wg cen z 2016 roku w taryfie całodobowej G11 koszt 1 kWh wynosi 0,56 zł. Do celów grzewczych generalnie najlepiej wybrać taryfę G12 lub G12w (weekendową). W przypadku taryfy G12 z tańszej energii można korzystać w godz. 22:00-6:00 i 13:00-15:00, czyli przez 42% czasu, co daje średnią cenę za 1 kWh w wysokości 0,49 zł.

Wykorzystując tańszą taryfę energetyczną G12 warto dodatkowo akumulować ciepło. Stosuje się w tym celu zbiornik buforowy.

Porównanie rocznych kosztów ogrzewania kotłem elektrycznym w domu energooszczędnym i tradycyjnym o pow. 150 m2

Porównanie rocznych kosztów ogrzewania kotłem elektrycznym w domu energooszczędnym i tradycyjnym o pow. 150 m2, przy zastosowaniu różnych taryf opłat za energię elektryczną, zastosowaniu bufora do akumulacji ciepła w tańszej taryfie oraz przy współpracy z kominkiem.
(dane orientacyjne, obliczone na podstawie średniej ceny energii w Polsce, 05.2016).

W budynku o pow. 150 m2, w którym zapotrzebowanie na moc cieplną wynosi 6 kW a roczne zapotrzebowanie na ciepło ok. 12.000 kWh, przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego - bufor o pojemności 500-800 l powinien zapewnić pracę kotła w taniej taryfie przez 80-100% czasu w ciągu sezonu grzewczego. W takim przypadku średni koszt 1 kWh spada już tylko do 0,33 zł.

Firma Kospel produkuje szereg urządzeń elektrycznych do ogrzewania. Dostępne są kotły EKCO.MN2.WiFi ze sterownikiem pogodowym, które można podłączyć do internetu i zdalnie zarządzać ich pracą, jak i kotły w wersji podstawowej EKCO.LN2, które należy doposażyć w regulator pokojowy. W ostatnim czasie oferta została poszerzona o kotły dwufunkcyjne EKD, które poza ogrzewaniem przygotowują również wodę użytkową. Urządzenie posiada wbudowany zasobnik o pojemności 130 litrów.

Kocioł Kospel EKD.M.WiFi

Firma Kospel ma w ofercie kotły, które można dopasować do potrzeb budynku i wymagań użytkownika.

KOSPEL - logo
KOSPEL S.A.
ul. Olchowa 1, 75-136 Koszalin
tel. 94 346 04 32, infolinia 801 011 225
faks 94 346 33 70
e-mail: info@kospel.pl,
www.kospel.pl
aktualizacja: 2017-09-12

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Julius Star - nowy przepływowy podgrzewacz c.w.u. marki Immergas
Julius Star - nowy przepływowy podgrzewacz c.w.u. marki Immergas We wrześniu 2017 r. pojawi się nowość w ofercie podgrzewaczy marki Immergas. Julius Star to rozwinięcie dotychczasowej linii podgrzewaczy.
SAS BIO COMPACT - kompaktowe rozwiązanie dla Twojego domu
SAS BIO COMPACT - kompaktowe rozwiązanie dla Twojego domu W ofercie kotłów SAS pojawił się nowy automatyczny kocioł peletowy BIO COMPACT 10-12 kW.
Nowe kotły na paliwo stałe w ofercie METAL-FACH Technika Grzewcza
Nowe kotły na paliwo stałe w ofercie METAL-FACH Technika Grzewcza Typoszereg kotłów centralnego ogrzewania METAL-FACH Technika Grzewcza powiększył się o kolejne modele CLASSIC SD DUO COMPACT PLUS oraz SMART PELLET.
Najbardziej znane marki
Kotły na paliwo stałe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kotły gazowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze