Budujemy Dom
Instalacje / Kotły i podgrzewacze / Artykuły

Współpraca kotła elektrycznego z kominkiem ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Połączenie kotła elektrycznego z kominkiem z płaszczem wodnym lub kotłem stałopalnym jest rozwiązaniem coraz częściej stosowanym w nowoczesnych instalacjach grzewczych.

Współpraca kotła elektrycznego z kominkiem

Kotły elektryczne sprawdzą się dobrze w budynkach bez dostępu do sieci gazowej. W domach, do których doprowadzenie przyłącza gazowego jest nieopłacalne, z reguły rozważa się montaż kotła na paliwo stałe. Zastosowanie paliwa stałego jest obecnie najtańsze w eksploatacji, jednak mało komfortowe. W przypadku kominka lub kotła stałopalnego należy pamiętać o systematycznym uzupełnianiu paliwa oraz czyszczeniu urządzeń. Kolejną niedogodnością jest brak możliwości pozostawienia kotłowni bez nadzoru, a dłuższy wyjazd np. na ferie wiąże się z ryzykiem zamarznięcia instalacji.

Te problemy eliminuje kocioł elektryczny, który będzie wspomagał ogrzewanie w chwilach, gdy z różnych przyczyn nie ma możliwości uzupełnienia opału. W pełni automatycznie załączy grzanie w godzinach porannych, gdy wygaśnie ogień w kominku, lub kiedy wszyscy domownicy wyjadą na ferie utrzyma temperaturę przeciwzamrożeniową.

Instalacja kotła elektrycznego wiąże się z niewielkimi nakładami inwestycyjnymi, zdecydowanie niższymi niż w przypadku kotłów gazowych czy olejowych. Jednocześnie zużycie energii elektrycznej będzie niewielkie. Wykres prezentuje porównanie kosztów ogrzewania dla budynku wolnostojącego po termomodernizacji, o powierzchni 150 m2, w którym roczne zapotrzebowanie na energię do ogrzewania wynosi 100 kWh/m2. Przy obliczeniach przyjęto, że kocioł elektryczny będzie pracował jako wspomaganie, średnio przez 20% czasu w sezonie grzewczym.

Porównanie kosztów ogrzewania różnymi źródłami energii

Widać wyraźnie, że zastosowanie kotła elektrycznego w połączeniu z kominkiem lub kotłem węglowym tylko nieznacznie podnosi koszty eksploatacji. Natomiast korzyści płynące ze zdecydowanie większego komfortu obsługi całego systemu są ogromne.

Współpraca kotła elektrycznego z kominkiem - schemat

Ogrzewanie domów sezonowych

Kotły elektryczne są dobrym i tanim sposobem na ogrzewanie domów, w których rzadko przebywamy. Dzięki pełnej automatyzacji, kocioł będzie utrzymywał temperaturę przeciwzamrożeniową, używając do tego niewielkiej ilości energii. Dodatkowym atutem jest możliwość zastosowania urządzenia sterowanego przez internet. Umożliwia to sterowanie kotłem z dowolnego miejsca na świecie. Można zatem przed przyjazdem zmienić ustawienia i włączyć grzanie pomieszczeń do komfortowych temperatur. Po naszym przyjeździe, w domu będzie ciepło i przytulnie.

Nowoczesne kotły firmy Kospel

Firma Kospel produkuje szereg urządzeń elektrycznych do ogrzewania. Dostępne są kotły EKCO.MN2.WiFi ze sterownikiem pogodowym, które można podłączyć do internetu i zdalnie zarządzać ich pracą, jak i kotły w wersji podstawowej EKCO.LN2, które należy doposażyć w regulator pokojowy. W ostatnim czasie oferta została poszerzona o kotły dwufunkcyjne EKD, które poza ogrzewaniem przygotowują również wodę użytkową. Urządzenie ma wbudowany zasobnik o pojemności 130 litrów.

Kocioł Kospel EKD.M.WiFi

Firma Kospel ma ofertę kotłów, które można dopasować do potrzeb budynku i wymagań użytkownika.

KOSPEL - logo
KOSPEL S.A.
ul. Olchowa 1, 75-136 Koszalin
tel. 94 346 04 32, infolinia 801 011 225
faks 94 346 33 70
e-mail: info@kospel.pl, www.kospel.pl
aktualizacja: 2017-07-17

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
SAS BIO COMPACT - kompaktowe rozwiązanie dla Twojego domu
SAS BIO COMPACT - kompaktowe rozwiązanie dla Twojego domu W ofercie kotłów SAS pojawił się nowy automatyczny kocioł peletowy BIO COMPACT 10-12 kW.
Nowe kotły na paliwo stałe w ofercie METAL-FACH Technika Grzewcza
Nowe kotły na paliwo stałe w ofercie METAL-FACH Technika Grzewcza Typoszereg kotłów centralnego ogrzewania METAL-FACH Technika Grzewcza powiększył się o kolejne modele CLASSIC SD DUO COMPACT PLUS oraz SMART PELLET.
Nowość Kospel - wymiennik wiszący z wężownicą SN Termo Comfort
Nowość Kospel - wymiennik wiszący z wężownicą SN Termo Comfort Firma Kospel wprowadziła do oferty wymiennik wiszący z wężownicą SN Termo Comfort. Urządzenie produkowane jest w dwóch wersjach - z przyłączami ...
Najbardziej znane marki
Kotły na paliwo stałe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kotły gazowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze