Czy zainstalowanie zbiornika buforowego przy korzystaniu z kotła i podłogówki ma sens?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Czy zainstalowanie zbiornika buforowego przy korzystaniu z kotła i podłogówki ma sens?

Przymierzam się do zmontowania instalacji grzewczej - ogrzewania podłogowego zasilanego z kotła na pelety. Planuję wstawienie zbiornika buforowego ok. 500 litrów, który latem służyłby również do zasilania instalacji c.w.u. Czy ma to sens i jakie elementy będą konieczne do zapewnienia funkcjonowania takiej instalacji?

Odpowiedź eksperta: Zainstalowanie zbiornika buforowego przy korzystaniu z kotła z podajnikiem i zasilaniu ogrzewania podłogowego nie jest niezbędne. Jednak jest uzasadnione choćby z uwagi na łatwiejsze dostosowanie różnych wymagań temperaturowych w obiegu kotłowym i grzewczym.

Bufor podłączony do kotła może funkcjonować w obiegu z otwartym naczyniem wzbiorczym (najpewniejsza pod względem bezpieczeństwa wersja) i pozwala na utrzymanie wysokiej temperatury pracy kotła, co korzystnie wpływa na jego trwałość i sprawność. Jedna z możliwych konfiguracji takiego układu to podłączenie do bufora wymiennika płytowego, który rozdzieli obiegi - otwarty z kotłem od zamkniętego do ogrzewania. Wówczas temperaturę i prędkość przepływu wody w każdym z nich będzie można regulować niezależnie.

Z kolei ciepłą wodę użytkową (c.w.u.) można ogrzewać w zasobniku z wężownicą lub dwupłaszczowym, podłączonym do zbiornika buforowego z obiegiem pompowym. Ta sama pompa może również pracować po stronie zasilania wymiennika z buforu, jeśli w układzie zamontowany zostanie elektromagnetyczny zawór trójdrogowy, przełączający zasilanie na zasobnik c.w.u. albo wymiennik płytowy. Sterowanie zaworem zapewni termostat w zasobniku, uruchamiający zasilanie w przypadku obniżenia temperatury ciepłej wody.

W instalacji muszą działać przynajmniej trzy pompy obiegowe (kocioł-bufor, bufor-wymiennik, wymiennik-ogrzewanie podłogowe), termostatyczny zawór mieszający (trójdrogowy) do zasilania pętli podłogowych oraz np. termostat pokojowy do sterowania pracą układu ogrzewania podłogowego.

Redakcja BudujemyDom
Na zdjęciu otwierającym: Dla kotła z podajnikiem zbiornik buforowy nie jest niezbędny, ale jego wykorzystanie poprawia sprawność kotła i ułatwia dostosowanie do zmieniającego się zapotrzebowania na ciepło. (fot. z lewej: Nibe-Biawar, fot. z prawej: Elektromet)

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image