Budujemy Dom
Wnętrza / Kuchnia / Artykuły

Kuchnia idealna - zwarta i poręczna

Z powodu braku górnych szafek nie mamy komfortowego oświetlenia nad roboczymi blatami, skierowanego na ręce! To jedyna wada kuchni. Górne światło to za mało! - mówią Aneta i Sławek, członkowie Klubu Budujemy Dom.

Parametry: kuchnia prostokątna, 14 m2, zabudowa w kształcie „U”; jadalnia 16 m2; spiżarnia 4 m2; dom 270 m2.

Położenie: wschodni narożnik domu, z widokiem na drogę i frontową część posesji, oddzielona od jadalni ścianami.

Liczba domowników: 4.

Decyzja: kuchnia ma 4 otwory (2 okna i 2 drzwi), przez co straciliśmy dużo miejsca, a w projekcie nie było spiżarni. Tym bardziej zależało nam na jej starannym zaprojektowaniu i wyposażeniu. Był to najtrudniejszy element wyposażenia domu! Przez 3 miesiące zdobywaliśmy informacje, konsultowaliśmy się z fachowcami, zleciliśmy kilku firmom wykonanie projektów. Ostatecznie architekt wnętrz przystosowała wybrane rozwiązania z kilku projektów.

Rewelacyjnie sprawdzają się separatory na sztućce i drobiazgi oraz markowe systemy prowadnic
Rewelacyjnie sprawdzają się separatory na sztućce i drobiazgi oraz markowe systemy prowadnic
Kuchnia ma ponadczasową kolorystykę oraz zabudowę w kształcie litery „U”. Sprawdza się polerowany gres na podłodze i granit na blatachKrajalnica chowana w szufladzie pod blatem przydaje się jedynie podczas przyjęć. Na co dzień wymaga ciągłego sprzątania
Kuchnia ma ponadczasową kolorystykę oraz zabudowę w kształcie litery "U". Sprawdza się polerowany gres na podłodze i granit na blatachKrajalnica chowana w szufladzie pod blatem przydaje się jedynie podczas przyjęć. Na co dzień wymaga ciągłego sprzątania

Rady i przestrogi:

  • Od 5 lat przekonujemy się, że kuchnia od wschodu nigdy się nie nagrzewa. Na co dzień ma optymalną wielkość, ale brakuje blatów, gdy przyjmujemy gości. Kiedy pracuje w niej jedna osoba, jest idealna – zwarta i poręczna. Dwie osoby już się w niej potrącają.

  • W projekcie kuchnia łączyła się z jadalnią. Oddzieliliśmy ją ścianką działową, ponieważ w poprzednim mieszkaniu połączenie wnętrz nie sprawdziło się. Bardzo dobrze zrobiliśmy! W drzwiach między kuchnią a jadalnią oraz kuchnią a holem nie założyliśmy skrzydeł, ponieważ usprawnia to komunikację.
Blat obejmuje parapety okien i tworzy stolik do jedzenia
Blat obejmuje parapety okien i tworzy stolik do jedzenia
  • Blat z granitu jest funkcjonalny pod każdym względem. Zachodzi na parapety obu okien, dzięki czemu przestrzeń robocza jest szersza. Rozszerzony na końcu, tworzy stolik. Przy zlewozmywaku zleciliśmy wyfrezowanie w nim ociekacza i wbudowaliśmy pojemnik na mydło. Z tego samego kamienia wykonaliśmy cokół wokół blatu na ścianach i wykończyliśmy fragment ściany przy płycie gazowej.
  • Szafki wykonaliśmy na zamówienie z płyty MDF. Fronty są fornirowane egzotycznym drewnem. Warto zainwestować w solidne zawiasy i mechanizmy wysuwania szuflad (u nas Blum), narożny wysuwany stelaż na garnki, cargo na drobne i ciężkie produkty.
  • Z powodu braku górnych szafek nie mamy komfortowego oświetlenia nad roboczymi blatami, skierowanego na ręce! To jedyna wada kuchni. Górne światło to za mało!
  • Dla 4-osobowej rodziny zmywarka o szerokości 45 cm jest za mała. Stelaże na talerze zajmują dużo miejsca w szufladzie. Pod kubki i "drobiazgi" wystarczają podkładki antypoślizgowe za 5 zł. Odradzamy kupno gazowej płyty z elektronicznym sterowaniem. Podczas wyłączeń prądu nie możemy z niej korzystać, ponieważ blokuje się system uruchamiania. Dziś kupilibyśmy płytę z 5 palnikami. W lodówce przydaje się klapka do barku – wkładając pojedynczą rzecz, nie otwieramy całych drzwi.

Koszty: urządzenia (elektryczny piekarnik z mikrofalówką, dwukomorowa lodówka, parownik, zmywarka, gazowo-elektryczna płyta grzejna, okap) – 16 000 zł; granitowe blaty z obróbką – 13 000 zł; szafki z montażem i wyposażeniem – 25 000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2012-03-29

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Bateria zlewozmywakowa Soria
Bateria zlewozmywakowa Soria Bateria zlewozmywakowa Soria to unikalne połączenie nowoczesnego stylu chromowanego, solidnego, mosiężnego korpusu z wysoką jakością komponentów ...
Kuchnia na błysk - jak sprzątać kuchnię?
Kuchnia na błysk - jak sprzątać kuchnię? Chyba każda z nas to zna - spędzamy długie godziny w kuchni, przygotowując dla najbliższych zbilansowane i smaczne posiłki… A po całej ...
Bateria elektroniczna KLUDI E-GO - komfort pracy w strefie zlewozmywaka
Bateria elektroniczna KLUDI E-GO - komfort pracy w strefie zlewozmywaka Jednym z nieodzownych elementów designerskiej kuchni będzie z pewnością bateria elektroniczna KLUDI E-GO - idealne połączenie stylu i funkcjonalności.

Kuchnia z wyspą i dwoma zlewozmywakami

W naszej kuchni na wyspie jest zlew, w którym myjemy tylko artykuły spożywcze. Drugi zlewozmywak na blacie pod ścianą, z wyciąganą wlewką, używamy do mycia garnków - mówią Kasia i Paweł, czytelnicy Budujemy Dom.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x