Budujemy Dom
Wnętrza / Kuchnia / Artykuły

Blat kuchenny z konglomeratu kamiennego za 8000 zł

Nie mieliśmy dużego pola manewru, żeby zwiększyć ilość blatów. Powierzchnię składowania rozbudowaliśmy o dwa blaty na barku, a roboczą – dzięki większej szerokości blatu w ciągu w samej kuchni, wynoszącą 85 cm. Mimo tych zabiegów, przestrzeni roboczej jest trochę za mało... - mówią Agnieszka i Tomek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy blaty kuchenne użytkują od 3 lat.

Dzięki dwóm blatom na barku, powiększyła się w kuchni przestrzeń użytkowa

Parametry kuchni: powierzchnia 6 m2, otwarta na pomieszczenia dzienne.

Liczba użytkowników kuchni: 2 dorosłe osoby.

Rodzaj blatów kuchennych: z konglomeratu kamiennego.

Wymiary: 85 x 300 cm blat w ciągu, 50 x 170 cm wyższy blat na barku, 35 x 170 cm niższy; na wysokości 85 i 120 cm od podłogi.

Ułożenie i wykończenie: w kształt litery L i w dwóch rzędach na barku; wersja konglomeratu – mat.

Decyzja: meble do kuchni i blat z konglomeratu zamówiliśmy w polskiej rodzinnej firmie. Wybraliśmy konglomerat ze względu na jego wygląd i wytrzymałość. Nie chcieliśmy prawdziwego kamienia, np. granitu, bo jest zimny w dotyku.

W strefie kuchennej literę L tworzy jeden monolityczny element, więc nie mamy łączeń na blacie. Są jednak przy zlewozmywaku, wykonanym również z konglomeratu, ale w kontrastowym kolorze. Żeby nie mieszać zbyt wielu materiałów, tak samo wykończyliśmy również przestrzeń między blatem i wiszącymi szafkami kuchennymi oraz dwa podręczne blaty na barku.

Rodzice mają blaty błyszczące, na których widać odciski palców i plamy. Ostrzegali, że są uciążliwe w pielęgnacji, dlatego my zdecydowaliśmy się na praktyczniejsze, matowe. Ciepły, jasny odcień konglomeratu kontrastuje z ciemnymi meblami kuchennymi, ale koresponduje z podłogami, przykrytymi płytami gresu.

Pod względem kolorystycznym, wychodziliśmy z założenia, że mniej znaczy więcej. Pod względem użytkowym, postawiliśmy na jakość i trwałość.

Na matowej powierzchni nie widać śladów palców i plam W konglomeracie, przy zlewozmywaku, wykonano pochylnię ociekową Blat z konglomeratu, zlicowany z parapetem okna, pomieścił płytę indukcyjną i zlewozmywak

Blat kuchenny z konglomeratu kamiennego - porady i przestrogi:

  • Jesteśmy bardzo zadowoleni z blatów z konglomeratu. Ładnie wyglądają, mają wszechstronną odporność, są ciepłe w dotyku i naprawdę praktyczne w użytkowaniu i pielęgnacji. Decydując się, zgodnie z zaleceniem wykonawców, na zlicowanie blatu z oknem, za późno znaleźliśmy wylewkę przy zlewozmywaku, którą można wyciągać i łamać. Zwykła, którą zamontowaliśmy, nie pozwala na pełne otwarcie okna. Możemy je jedynie uchylić, a to wystarcza do przewietrzenia kuchni.

    Inna rekomendacja fachowców, dotycząca wykonania w konglomeracie pochylni ociekowej, zdaje egzamin w stu procentach. Jest przydatna i łatwa do utrzymania czystości. Szkoda jednak, że mamy łączenie na styku zlew i blat. Wszelkie łączenia to miejsca potencjalnego przecieku wody, osadzania się kamienia z wody i brudu. Blaty zwykle przecieramy wilgotną ściereczką, a jeśli są na nich plamy – środkiem myjącym lub czyszczącym. Blat nie reaguje na gorące garnki, kwas z owoców. Ale do krojenia wędlin, mięsa, warzyw, używamy jednak desek.

  • Kuchnia w gotowym projekcie, który zrealizowaliśmy, od początku była mała. Nie mieliśmy dużego pola manewru, żeby zwiększyć ilość blatów. Powierzchnię składowania rozbudowaliśmy o dwa blaty na barku, a roboczą – dzięki większej szerokości blatu w ciągu w samej kuchni, wynoszącą 85 cm. Mimo tych zabiegów, przestrzeni roboczej jest trochę za mało. Brakuje ok. 80 cm blatu roboczego.

  • Jesteśmy zadowoleni z zastosowania konglomeratu nad blatami, bo rozciąga optycznie ich rozmiar i jest tak samo łatwy do pielęgnacji. Na całą kuchnię z blatami czekaliśmy 5 tygodni, montaż trwał 2 dni.

Blat kuchenny z konglomeratu kamiennego - koszt zakupu i montażu:

  • 8000 zł.
Konglomeratem wykończono również ścianę nad blatem Wylanie z tego samego konglomeratu zlewozmywaka zapobiegłoby osadzaniu się kamienia z wody na łączeniu

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2014-09-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Bateria zlewozmywakowa Soria
Bateria zlewozmywakowa Soria Bateria zlewozmywakowa Soria to unikalne połączenie nowoczesnego stylu chromowanego, solidnego, mosiężnego korpusu z wysoką jakością komponentów ...
Kuchnia na błysk - jak sprzątać kuchnię?
Kuchnia na błysk - jak sprzątać kuchnię? Chyba każda z nas to zna - spędzamy długie godziny w kuchni, przygotowując dla najbliższych zbilansowane i smaczne posiłki… A po całej ...
Bateria elektroniczna KLUDI E-GO - komfort pracy w strefie zlewozmywaka
Bateria elektroniczna KLUDI E-GO - komfort pracy w strefie zlewozmywaka Jednym z nieodzownych elementów designerskiej kuchni będzie z pewnością bateria elektroniczna KLUDI E-GO - idealne połączenie stylu i funkcjonalności.

Blat kuchenny z jasnego nakrapianego granitu

Blat z jasnego nakrapianego granitu sprawdza się najlepiej w porównaniu do poprzednich blatów. Z daleka efekt jest zadowalający, ale z bliska widać łączenie elementów ułożonych pod kątem 90° i ubytki kleju - mówią Basia i Marcin, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy blaty kuchenne użytkują od 4 lat.

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x