Budujemy Dom
Wnętrza / Kuchnia / Artykuły

Kuchnia z wyspą - problemy z wymiarami

Kuchnia z wyspą - problemy z wymiarami

Najwięcej uwagi zabrała wyspa – musiałyśmy z projektantką precyzyjnie ustalić jej wielkość i ustawienie, żeby idealnie pasowała do przestrzeni. Dużo czasu zajęły przymiarki. Stolarz źle zrozumiał nasze zlecenie i przyjął docelowy wymiar blatu jako wymiar wyspy - mówi Agata, Członkini Klubu Budujących Dom, która kuchnię urządzała 2 lata temu.

Parametry: kuchnia 20 m2, w kształcie kwadratu, zabudowa w kształcie "L", wyspa na środku, wentylacja mechaniczna. Spiżarnia 6 m2, przy kuchni.

Położenie: od frontu i bocznej wypoczynkowej elewacji, skierowana na zachód i południe; połączona z jadalnią szerokim otwartym przejściem, a z tarasem przesuwnymi drzwiami HS.

Sprzęt: od jednego producenta, klasa A++; płyta indukcyjna, elektryczny piekarnik, dwudrzwiowa lodówka z kostkarką do lodu, zmywarka szer. 60 cm, dwukomorowy zlewozmywak z suszarką (kompozyt).

Meble: szafki – z litego drewna sosnowego, polakierowanego na biało; blaty – z czarnego granitu, na wyspie z litego drewna dębowego.

Liczba użytkowników: 5 osób, w tym troje dzieci.

Decyzja: w pierwotnym projekcie gotowym, kuchnia była większa, ale zmniejszyliśmy ją, żeby stała się przytulniejsza. Jest na tyle duża, że chciałam mieć na środku wyspę z płytą indukcyjną. Układ i wyposażenie kuchni zaplanowałam wspólnie z koleżanką, zajmującą się projektowaniem kuchni. Punktem wyjścia, oprócz wyspy, było umieszczenie pod oknem strefy zmywania. Z okna mam widok na wjazd, co ma dla mnie znaczenie, bo obserwuję, co się dzieje przed domem.

W kolejnym kroku zaprojektowałyśmy dłuższy ciąg kuchenny, w którym są szafki do przechowywania żywności i naczyń. Wykonanie mebli zleciłam lokalnej firmie stolarskiej. Ma w okolicy dobrą renomę. Część szafek zamówiłam z frezowanym szkłem i wewnętrznym oświetleniem LED, część z ażurową kratownicą. Zdecydowałam się nie zabudowywać sprzętu kuchennego, żeby meble nie stworzyły monolitu. Dobrałam do nich urządzenia ze szklanymi czarnymi frontami i blaty z czarnego granitu. W spiżarni celowo nie zamontowaliśmy ogrzewania, więc jest chłodna.

Kuchnia z wyspą pośrodku ma szerokie przejście do jadalni Widok od strony jadalni. Kolorystyka kuchni to biel, czerń, turkus, które ocieplono brązowym drewnem. Posadzkę wykończono polerowanym jasnym gresem (60 x 60 cm)
Kuchnia z wyspą pośrodku ma szerokie przejście do jadalni Widok od strony jadalni. Kolorystyka kuchni to biel, czerń, turkus, które ocieplono brązowym drewnem. Posadzkę wykończono polerowanym jasnym gresem (60 x 60 cm)

Kuchnia z wyspą - porady i przestrogi:

 • Kuchnia jest bardzo funkcjonalna, brakuje w niej jedynie przeszklonej witryny na filiżanki. Zamierzam ją zamówić u tego samego stolarza, który przygotował resztę mebli do kuchni. Ponadto, chociaż zleciliśmy wykonanie wielu gniazd elektrycznych, ewidentnie brakuje jednego przy blacie pod oknem. Blisko zlewu powinien stać czajnik elektryczny.

  Najwięcej uwagi zabrała wyspa – musiałyśmy z projektantką precyzyjnie ustalić jej wielkość i ustawienie, żeby idealnie pasowała do przestrzeni. Dużo czasu zajęły przymiarki. Stolarz źle zrozumiał nasze zlecenie i przyjął docelowy wymiar blatu jako wymiar wyspy. Kiedy położył na niej większy blat z drewna, potężny mebel odebrał kuchni proporcje. Trzeba było wyspę poprawić. Ostatecznie blat ma 166 x 117 cm, a jego dłuższe boki są zwrócone w stronę jadalni i okna. Gotowanie na wyspie jest wygodne, a bez wyspy kuchnia straciłaby walory funkcjonalne i estetyczne. Blat z drewna się nie rysuje i nie odparza. Dziś jednak kupiłabym większą płytę indukcyjną, bo dla pięcioosobowej rodziny niekiedy brakuje dodatkowego palnika.

  Ponadto, może nie w samej kuchni, ale w spiżarni, zamontowałabym kuchenkę gazową. Ostatnio obserwujemy częste wyłączenia prądu, co dla rodziny z małymi dziećmi jest uciążliwe. Wyposażając kuchnię, kierowałam się ekonomią. Nie kupiłam drogich systemów cargo, nie mamy separatorów w szufladach.

 • Blaty z granitu przyciął nam… producent nagrobków, za dużo mniejszą cenę, niż robi się to w profesjonalnych studiach kuchennych. Kamienne blaty to znakomity zakup! Szyba na ścianie jest równie praktyczna. Polecam!

Kuchnia z wyspą - koszty:

 • sprzęt AGD – ok. 10 000 zł, 
 • meble z montażem – 32 000 zł, 
 • blaty – 3600 zł.
Dwudrzwiowa lodówka z czarnym szkłem nawiązuje do czarnych granitowych blatów
Dwudrzwiowa lodówka z czarnym szkłem nawiązuje do czarnych granitowych blatów Na co dzień rodzina jada przy kameralnym stole w kuchni

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2014-10-23

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar Wśród kilkunastu nowości przygotowanych przez firmę Cezar Przedsiębiorstwo Produkcyjne Dariusz Bogdan Niewiński na rok 2017 są listwy ...
Jubileuszowe Targi Grupy PSB z udziałem Effectora
Jubileuszowe Targi Grupy PSB z udziałem Effectora 8 i 9 marca 2017 r. odbyły się w Kielcach, zorganizowane po raz piętnasty targi Grupy Polskich Składów Budowlanych. To jubileuszowe wydarzenie ...
Effector ma nową stronę internetową
Effector ma nową stronę internetową Firma Effector uruchomiła nową stronę internetową. Witryna spółki otrzymała nową szatę graficzną, zgodną z najnowszymi trendami w ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze