Budujemy Dom
Wnętrza / Kuchnia / Artykuły

Aranżacje kuchni

Przy planowaniu kuchni nie ma idealnej recepty, bo każdy ma różne oczekiwania. Kuchnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna i wygodna. Stworzenie takiego wnętrza wcale nie jest łatwe. Przedstawiamy kilka przykładowych rozwiązań.

OTWARTA
Odważny, nowoczesny design wyróżnia zaprezentowaną na zdjęciu przestrzeń
Wyspa w kuchniach otwartych pełni podwójną rolę
Odważny, nowoczesny design wyróżnia zaprezentowaną na zdjęciu przestrzeń. Podział na funkcje w tym pomieszczeniu został zupełnie zatarty, jest przykładem luźnego traktowania wnętrza, zachęcający do otwierania przestrzeni (fot. Barlinek)
Wyspa w kuchniach otwartych pełni podwójną rolę: stanowi delikatną granicę między strefą gotowania a jadalnianą, jednocześnie zaś łączy te dwie części – stanowiąc integralny element pomieszczenia. Również jej funkcja jest złożona – wyspa bowiem może służyć jako blat roboczy, można przechowywać w niej niezbędne rzeczy, na niej można zainstalować zlewozmywak lub płytę grzejną albo przeznaczyć ją na blat do spożywania posiłków (fot. Stefania)
Wydaje się, że w tym domu nie tylko kuchnia jest otwarta, ale cała przestrzeń jest zagospodarowana w ten sposób
Popularnym rozwiązaniem na symboliczne zamknięcie kuchni otwartych jest stół barowy
Wydaje się, że w tym domu nie tylko kuchnia jest otwarta, ale cała przestrzeń jest zagospodarowana w ten sposób. Szerokie połączenie zarówno kuchni, salonu, jak i pozostałych pokojów – sprawiło, że całość wydaje się bardzo przestronna i lekka; nawet cienka ścianka działowa w którymkolwiek miejscu obciążyłaby wnętrze i pozbawiła je walorów użytkowych (fot. DLH)
Popularnym rozwiązaniem na symboliczne zamknięcie kuchni otwartych jest stół barowy, który traktowany jest „swobodniej” niż tradycyjny stół; wynika to przede wszystkim z jego gabarytów – wysoki i dość wąski blat nie pomieści wszystkich członków licznej rodziny, zatem służy głównie do spożywania szybkich posiłków, picia napojów oraz do rozmów (fot. Alno)
 ZAMKNIĘTA
Kuchnia zamknięta o zabudowie w kształcie litery U
Kuchnia zamknięta o zabudowie w kształcie litery G
Kuchnia zamknięta o zabudowie w kształcie litery U – rozwiązanie to zalecane jest w małych pomieszczeniach. Najbardziej optymalne rezultaty daje umieszczenie każdego z urządzeń trójkąta roboczego na innej ścianie. W takim układzie, między dwoma rzędami szafek powinno pozostać minimum 100 cm ( fot. Frise)
Kuchnia zamknięta o zabudowie w kształcie litery G – elementem zamykającym układ jest stolik barowy dla jednej osoby. Urządzenia są zgrupowane stosunkowo blisko siebie (fot. Nowa Gala)
 Kuchnia zamknięta z podziałem na część jadalnianą i roboczo-porządkową
Ciekawie wykorzystane wnęki – pomieściły niezbędne rzędy szafek
Kuchnia zamknięta z podziałem na część jadalnianą, w której zmieściły się duży stół i krzesła, i część roboczo-porządkową. Wszystkie strefy występują obok siebie i tworzą zgrany zestaw (fot. Opoczno)
Ciekawie wykorzystane wnęki – pomieściły niezbędne rzędy szafek. Zróżnicowana architektura wnętrza pozwala realizować ciekawe pomysły. Jednak w takich sytuacjach najlepiej zaczerpnąć porady projektanta, który sprawdzi, czy poszczególne miejsca mają zalecane wymiary. I tak na przykład: minimalna głębokość szafek stojących to 60 cm, ich wysokość ok. 90 cm, a minimalna – taka, która zapewnia wygodną pracę – odległość między blatem roboczym a szafkami wiszącymi to 55–60 cm (fot. Opoczno)
 NA PODDASZU
Ścianę ze skosem wykorzystano pod zabudowę jednociągową
Na ścianie z oknem wykonano zabudowę w kształcie litery U
Ścianę ze skosem wykorzystano pod zabudowę jednociągową – oznacza to, że wzdłuż jednej ściany umieszczone są wszystkie urządzenia z trójkąta roboczego. Takie rozwiązanie polecane jest szczególnie w małych i wąskich kuchniach, w których do wykorzystania jest tylko jedna ściana (fot. Velux)
Na ścianie z oknem wykonano zabudowę w kształcie litery U, przy czym jeden jej bok stanowi granicę wyznaczającą strefę jadalnianą – ze stołem i krzesłami. Na ścianie ze skosem udało się zmieścić szafki wiszące oraz okap (fot. Nolte)
Prosta zabudowa w kształcie litery U wyznacza „granice” kuchni
Kuchnia na poddaszu z zabudową w kształcie litery G
. Szczególnie ciekawym elementem jest tutaj wyspa schowana w środek układu, a także stolik utworzony z jednego boku zabudowy (fot. Nowa Gala)
Kuchnia na poddaszu z zabudową w kształcie litery G. Dobre rozwiązanie dla małych przestrzeni – blat roboczy oraz zlewozmywak umieszczone na ścianie z oknem, kuchenka pod skośnym dachem umożliwia wygodne wyprowadzenie kanałów okapu, wysokie i wąskie szafki zamykają całość (fot. Velux)
 W STYLU
Tu dzięki wykładzinie nowoczesne wnętrze nabrało cech popularnej w późnych latach siedemdziesiątych stylistyki high-tech
Materiał, kolor styl – w tej kuchni wszystko jest nowoczesne i ...odważne
Wykładziny z PVC nie budziły dotąd dobrych skojarzeń, ale dzięki bogatej kolorystyce i interesującemu wzornictwu oraz właściwościom – wytrzymałość na rozciąganie, odporność na działanie wody, nienasiąkliwość – stają się one coraz bardziej popularnym materiałem podłogowym w kuchniach. Tu dzięki wykładzinie nowoczesne wnętrze nabrało cech popularnej w późnych latach siedemdziesiątych stylistyki high-tech (fot. Tarkett)Materiał, kolor styl – w tej kuchni wszystko jest nowoczesne i ...odważne. Gdy decydujemy się na tak oryginalny projekt, warto zwrócić się o pomoc do architekta, który doradzi udany zestaw kolorystyczny i przewidzi końcowy efekt (fot. Fager Mastercook)
Rustykalne fronty szafek świetnie komponują się z nowoczesnym sprzętem AGD dzięki kamiennym grubym blatom w podobnym kolorze
Sterylne minimalistyczne uporządkowane wnętrze
Rustykalne fronty szafek świetnie komponują się z nowoczesnym sprzętem AGD dzięki kamiennym grubym blatom w podobnym kolorze (fot. Drewpol)
Sterylne minimalistyczne uporządkowane wnętrze. Uzyskamy je, stosując ograniczoną liczbę mebli o prostej formie i jasnym kolorze na tle przejrzystej i otwartej przestrzeni, także pozbawionej zbędnej dekoracji (fot. Lifa Design)

Tekst: Katarzyna Madej
Współpraca: Emilia Rosłaniec

aktualizacja: 2008-10-22

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Buduje cudny dom,ale kuchnia nie bedzie otwarta na salon.Nigdy w zyciu!!Jest pozostawiona wolna przestrzeń po skosie na wyjście z kuchni ok 1,20.do salonu.Poza tym gdybym nawet chciała,to ściana od str.salonu/nosnanad kuchnia jest duża galeria z antresola wzdłuz budynku/będzie zagospodarowana w inny sposób a do tego pójda schody na galerie,więc bez sensu byłoby robienie jakiegos swietlika na salon,bo widok byłby wpierwszej kolejności na stopnie.W kuchni jest jedno okno normalne drugie długie do podłogi i swietnie się zmieści stół.Okno dł.ma wys.240.Mimo dobrego pochłąniacza,zawsze zapachy sie rozchodza,ale powinny zostac w kuchni a nie "goinic się" po całym domu..

Gość: Idylla

14 Wrz 2012, 20:00

No nawet nawet... Choć żadna nie trafiła dokładnie w mój gust, ale kilka ciekawych pomysłów faktycznie tutaj pokazano :) Ja bym chciała mieć właśnie taką kuchnię połączoną z salonem, więc AGD musiałoby zachwycać wyglądem ;)

Gość: Maeve

06 Paź 2009, 22:16

Cudne sa te kuchnie. Te sterylne trochę strasza, ale sa urządzone z gustem. Nowoczesne AGD dopełnia wszystkiego. Ciekawa jest ta kuchni w czerwieni gdzie zacieraja się granice kuchni i salonu. Podejrzewam, że dekoratorzy wpasowaliby jeszcze do tej kuchni czerwona lodówkę... Kuchnia ma być duża i praktyczna. Takie lubię.

Gość: Monika

06 Paź 2009, 13:57

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Zlewozmywaki - Strefa mokrej roboty

Obojętnie, czy gotujemy w domu czy jadamy na mieście, kilka razy dziennie odkręcamy zamontowany nad zlewozmywakiem kran z bieżącą wodą. Przyjrzyjmy się więc bogatej ofercie rynku, by dobrze wybrać zestaw bezawaryjny, wygodny i w dodatku będący ozdobą kuchni.
BluPerformance - nowa linia urządzeń marki Liebherr
BluPerformance - nowa linia urządzeń marki Liebherr Marka Liebherr wprowadza w marcu 2016 roku na polski rynek nową linię urządzeń BluPerformance. To nowa generacja chłodziarko-zamrażarek, ...
Porady Dekoria.pl: jak urządzić jadalnię?
Porady Dekoria.pl: jak urządzić jadalnię? Moda na slow life a może powrót do tradycji? Bez względu na pobudki jadalnia pełni ważną rolę w mieszkaniu. W końcu to tu skupia się ...
Nowa seria baterii kuchennych KLUDI L-INE S
Nowa seria baterii kuchennych KLUDI L-INE S Ekspresja nowej serii baterii kuchennych KLUDI tkwi w potędze kontrastu i zdecydowanej formie. Wyrazisty charakter, odważna linia i subtelna ...
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.     
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe