Budujemy Dom
Wnętrza / Kuchnia / Artykuły

Aranżacje kuchni

Przy planowaniu kuchni nie ma idealnej recepty, bo każdy ma różne oczekiwania. Kuchnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna i wygodna. Stworzenie takiego wnętrza wcale nie jest łatwe. Przedstawiamy kilka przykładowych rozwiązań.

OTWARTA
Odważny, nowoczesny design wyróżnia zaprezentowaną na zdjęciu przestrzeń
Wyspa w kuchniach otwartych pełni podwójną rolę
Odważny, nowoczesny design wyróżnia zaprezentowaną na zdjęciu przestrzeń. Podział na funkcje w tym pomieszczeniu został zupełnie zatarty, jest przykładem luźnego traktowania wnętrza, zachęcający do otwierania przestrzeni (fot. Barlinek)
Wyspa w kuchniach otwartych pełni podwójną rolę: stanowi delikatną granicę między strefą gotowania a jadalnianą, jednocześnie zaś łączy te dwie części – stanowiąc integralny element pomieszczenia. Również jej funkcja jest złożona – wyspa bowiem może służyć jako blat roboczy, można przechowywać w niej niezbędne rzeczy, na niej można zainstalować zlewozmywak lub płytę grzejną albo przeznaczyć ją na blat do spożywania posiłków (fot. Stefania)
Wydaje się, że w tym domu nie tylko kuchnia jest otwarta, ale cała przestrzeń jest zagospodarowana w ten sposób
Popularnym rozwiązaniem na symboliczne zamknięcie kuchni otwartych jest stół barowy
Wydaje się, że w tym domu nie tylko kuchnia jest otwarta, ale cała przestrzeń jest zagospodarowana w ten sposób. Szerokie połączenie zarówno kuchni, salonu, jak i pozostałych pokojów – sprawiło, że całość wydaje się bardzo przestronna i lekka; nawet cienka ścianka działowa w którymkolwiek miejscu obciążyłaby wnętrze i pozbawiła je walorów użytkowych (fot. DLH)
Popularnym rozwiązaniem na symboliczne zamknięcie kuchni otwartych jest stół barowy, który traktowany jest „swobodniej” niż tradycyjny stół; wynika to przede wszystkim z jego gabarytów – wysoki i dość wąski blat nie pomieści wszystkich członków licznej rodziny, zatem służy głównie do spożywania szybkich posiłków, picia napojów oraz do rozmów (fot. Alno)
 ZAMKNIĘTA
Kuchnia zamknięta o zabudowie w kształcie litery U
Kuchnia zamknięta o zabudowie w kształcie litery G
Kuchnia zamknięta o zabudowie w kształcie litery U – rozwiązanie to zalecane jest w małych pomieszczeniach. Najbardziej optymalne rezultaty daje umieszczenie każdego z urządzeń trójkąta roboczego na innej ścianie. W takim układzie, między dwoma rzędami szafek powinno pozostać minimum 100 cm ( fot. Frise)
Kuchnia zamknięta o zabudowie w kształcie litery G – elementem zamykającym układ jest stolik barowy dla jednej osoby. Urządzenia są zgrupowane stosunkowo blisko siebie (fot. Nowa Gala)
 Kuchnia zamknięta z podziałem na część jadalnianą i roboczo-porządkową
Ciekawie wykorzystane wnęki – pomieściły niezbędne rzędy szafek
Kuchnia zamknięta z podziałem na część jadalnianą, w której zmieściły się duży stół i krzesła, i część roboczo-porządkową. Wszystkie strefy występują obok siebie i tworzą zgrany zestaw (fot. Opoczno)
Ciekawie wykorzystane wnęki – pomieściły niezbędne rzędy szafek. Zróżnicowana architektura wnętrza pozwala realizować ciekawe pomysły. Jednak w takich sytuacjach najlepiej zaczerpnąć porady projektanta, który sprawdzi, czy poszczególne miejsca mają zalecane wymiary. I tak na przykład: minimalna głębokość szafek stojących to 60 cm, ich wysokość ok. 90 cm, a minimalna – taka, która zapewnia wygodną pracę – odległość między blatem roboczym a szafkami wiszącymi to 55–60 cm (fot. Opoczno)
 NA PODDASZU
Ścianę ze skosem wykorzystano pod zabudowę jednociągową
Na ścianie z oknem wykonano zabudowę w kształcie litery U
Ścianę ze skosem wykorzystano pod zabudowę jednociągową – oznacza to, że wzdłuż jednej ściany umieszczone są wszystkie urządzenia z trójkąta roboczego. Takie rozwiązanie polecane jest szczególnie w małych i wąskich kuchniach, w których do wykorzystania jest tylko jedna ściana (fot. Velux)
Na ścianie z oknem wykonano zabudowę w kształcie litery U, przy czym jeden jej bok stanowi granicę wyznaczającą strefę jadalnianą – ze stołem i krzesłami. Na ścianie ze skosem udało się zmieścić szafki wiszące oraz okap (fot. Nolte)
Prosta zabudowa w kształcie litery U wyznacza „granice” kuchni
Kuchnia na poddaszu z zabudową w kształcie litery G
. Szczególnie ciekawym elementem jest tutaj wyspa schowana w środek układu, a także stolik utworzony z jednego boku zabudowy (fot. Nowa Gala)
Kuchnia na poddaszu z zabudową w kształcie litery G. Dobre rozwiązanie dla małych przestrzeni – blat roboczy oraz zlewozmywak umieszczone na ścianie z oknem, kuchenka pod skośnym dachem umożliwia wygodne wyprowadzenie kanałów okapu, wysokie i wąskie szafki zamykają całość (fot. Velux)
 W STYLU
Tu dzięki wykładzinie nowoczesne wnętrze nabrało cech popularnej w późnych latach siedemdziesiątych stylistyki high-tech
Materiał, kolor styl – w tej kuchni wszystko jest nowoczesne i ...odważne
Wykładziny z PVC nie budziły dotąd dobrych skojarzeń, ale dzięki bogatej kolorystyce i interesującemu wzornictwu oraz właściwościom – wytrzymałość na rozciąganie, odporność na działanie wody, nienasiąkliwość – stają się one coraz bardziej popularnym materiałem podłogowym w kuchniach. Tu dzięki wykładzinie nowoczesne wnętrze nabrało cech popularnej w późnych latach siedemdziesiątych stylistyki high-tech (fot. Tarkett)Materiał, kolor styl – w tej kuchni wszystko jest nowoczesne i ...odważne. Gdy decydujemy się na tak oryginalny projekt, warto zwrócić się o pomoc do architekta, który doradzi udany zestaw kolorystyczny i przewidzi końcowy efekt (fot. Fager Mastercook)
Rustykalne fronty szafek świetnie komponują się z nowoczesnym sprzętem AGD dzięki kamiennym grubym blatom w podobnym kolorze
Sterylne minimalistyczne uporządkowane wnętrze
Rustykalne fronty szafek świetnie komponują się z nowoczesnym sprzętem AGD dzięki kamiennym grubym blatom w podobnym kolorze (fot. Drewpol)
Sterylne minimalistyczne uporządkowane wnętrze. Uzyskamy je, stosując ograniczoną liczbę mebli o prostej formie i jasnym kolorze na tle przejrzystej i otwartej przestrzeni, także pozbawionej zbędnej dekoracji (fot. Lifa Design)

Tekst: Katarzyna Madej
Współpraca: Emilia Rosłaniec

aktualizacja: 2008-10-22

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Buduje cudny dom,ale kuchnia nie bedzie otwarta na salon.Nigdy w zyciu!!Jest pozostawiona wolna przestrzeń po skosie na wyjście z kuchni ok 1,20.do salonu.Poza tym gdybym nawet chciała,to ściana od str.salonu/nosnanad kuchnia jest duża galeria z antresola wzdłuz budynku/będzie zagospodarowana w inny sposób a do tego pójda schody na galerie,więc bez sensu byłoby robienie jakiegos swietlika na salon,bo widok byłby wpierwszej kolejności na stopnie.W kuchni jest jedno okno normalne drugie długie do podłogi i swietnie się zmieści stół.Okno dł.ma wys.240.Mimo dobrego pochłąniacza,zawsze zapachy sie rozchodza,ale powinny zostac w kuchni a nie "goinic się" po całym domu..

Gość: Idylla

14 Wrz 2012, 20:00

No nawet nawet... Choć żadna nie trafiła dokładnie w mój gust, ale kilka ciekawych pomysłów faktycznie tutaj pokazano :) Ja bym chciała mieć właśnie taką kuchnię połączoną z salonem, więc AGD musiałoby zachwycać wyglądem ;)

Gość: Maeve

06 Paź 2009, 22:16

Cudne sa te kuchnie. Te sterylne trochę strasza, ale sa urządzone z gustem. Nowoczesne AGD dopełnia wszystkiego. Ciekawa jest ta kuchni w czerwieni gdzie zacieraja się granice kuchni i salonu. Podejrzewam, że dekoratorzy wpasowaliby jeszcze do tej kuchni czerwona lodówkę... Kuchnia ma być duża i praktyczna. Takie lubię.

Gość: Monika

06 Paź 2009, 13:57

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Gotuj się do świąt! - kulinarny konkurs Deante
Gotuj się do świąt! - kulinarny konkurs Deante Z okazji zbliżających się świąt, Deante zaprasza do udziału w specjalnym konkursie kulinarnym na swoim profilu w serwisie Facebook. "Gotuj ...
Świąteczne przygotowania z marką Liebherr
Świąteczne przygotowania z marką Liebherr Marka Liebherr przedstawia technologie, dzięki którym świąteczne przygotowania nie będą już oznaczały gorączkowego poszukiwania dodatkowego ...
Betonowy blat kuchenny Urban Concrete od Pfleiderer
Betonowy blat kuchenny Urban Concrete od Pfleiderer Blat Urban Concrete od Pfleiderer odwzorowuje wygląd powierzchni betonu rodem z wielkomiejskiej metropolii: wytartą, porysowaną, zużytą. ...
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.   
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wymień się doświadczeniami i informacjami z innymi czytelnikiami budującymi własny dom

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze
 •  
  Vademecum Domu Energooszczędnego
 •  
  ABC Budowania
 •  
  Dom Polski
 •  
  Wnętrza
Wydanie tabletowe