Budujemy Dom
Wnętrza / Kuchnia / ABC

Właściwa kolejność umieszczenia kuchennych sprzętów w ciągu roboczym

Zachowanie właściwej kolejności sprzętów i odpowiednie ustawienie szafek zapobiegnie nadmiernemu dreptaniu po kuchni. Sprzęty powinny być więc ustawione zgodnie z kolejnością wykonywanych czynności podczas gotowania.
  1. Najbliżej drzwi ustawiamy lodówkę – nasz magazyn wiktuałów.

  2. Nieco dalej, oddzielony krótkim blatem (ok. 40–60 cm), na który wygodnie jest wykładać produkty z lodówki – zlewozmywak (to w naszej „kuchennej fabryczce” etap procesu mokrego: mycie warzyw czy mięsa, skrobanie marchewki, ociekanie sałaty).

  3. Między zlewozmywakiem a następnym sprzętem powinien być główny blat roboczy (długości od minimum 60 do 120 cm, a nawet 160 cm). To tu wykonujemy większość prac: siekamy jarzyny, mieszamy sałatki, obtaczamy kotlety, robimy kanapki.

  4. Teraz kolej na płytę grzewczą, czyli miejsce smażenia, pieczenia i gotowania.

  5. Ciąg zabudowy (roboczy) kończy niedługi blat za płytą (40–60 cm zupełnie wystarczy do nakładania potraw na talerze, które stąd przenosimy na stół).
Właściwa kolejność umieszczenia kuchennych sprzętów w ciągu roboczym
Nie zawsze jednak uda się tak idealnie ustawić meble choćby ze względu na usytuowanie pionu wodno-kanalizacyjnego lub kanałów wentylacyjnych, ale zawsze należy przestrzegać kilku dodatkowych zasad.

Ewa Milbert, architekt wnętrz
aktualizacja: 2009-03-10

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Bateria zlewozmywakowa Soria
Bateria zlewozmywakowa Soria Bateria zlewozmywakowa Soria to unikalne połączenie nowoczesnego stylu chromowanego, solidnego, mosiężnego korpusu z wysoką jakością komponentów ...
Kuchnia na błysk - jak sprzątać kuchnię?
Kuchnia na błysk - jak sprzątać kuchnię? Chyba każda z nas to zna - spędzamy długie godziny w kuchni, przygotowując dla najbliższych zbilansowane i smaczne posiłki… A po całej ...
Bateria elektroniczna KLUDI E-GO - komfort pracy w strefie zlewozmywaka
Bateria elektroniczna KLUDI E-GO - komfort pracy w strefie zlewozmywaka Jednym z nieodzownych elementów designerskiej kuchni będzie z pewnością bateria elektroniczna KLUDI E-GO - idealne połączenie stylu i funkcjonalności.

Wybieramy meble kuchenne

W kuchni wszyscy powinni się dobrze czuć. Wybierajmy więc meble kuchenne zgodne z naszym charakterem - mogą być bardzo nowoczesne albo bardzo tradycyjne - ale musimy je polubić od razu i na długo, nie mogą się nam znudzić po trzech miesiącach.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x