Budujemy Dom
Wnętrza / Łazienka / Aktualności

Projekt Oddychającej Wanny wygrał 3. Edycję Konkursu JUMP THE GAP

Projekt młodego chińskiego projektanta - Li Xi - wygrał 3. edycję międzynarodowego konkursu Jump the Gap. Niezwykłe rozwiązanie designerskie, a zarazem ekologiczne Oddychającej Wanny (Breathing Bathtub) zapewniło mu zwycięstwo.

Li Xi - wygrał 3. edycję międzynarodowego konkursu Jump the GapProjekt Li Xi został wybrany spośród 382 zgłoszeń nadesłanych z 54 krajów. Wśród 11 finalistów Jump the Gap znalazł się również Polak – Michał Mitek. Jednak pomysł na Oddychającą Wannę okazał się bezkonkurencyjny. Ogłoszenie wyników nastąpiło 24 września br. podczas otwarcia stoiska firmy Roca na międzynarodowych targach 100% Design w Londynie.

W skład jury weszli czołowi przedstawiciele świata architektury i projektowania: John Pawson jako przewodniczący, a razem z nim Héctor Serrano, Carlos Ferrater, Josep Congost, Alfredo Häberli, Carlos Lamela, Alberto Meda i Chantal Haimade.

Architektura bywa bardzo introspektywnym procesem. Kiedy jest się tak bardzo skoncentrowanym na własnej pracy, warto zobaczyć jak inni patrzą na podobne problemy wyzwania z własnej perspektywy. Projekty wszystkich finalistów konkursu Jump the Gap były ciekawe, jednak Oddychająca Wanna od samego początku wyróżniała się choćby z powodu inteligentnego rozwiązania w zakresie ochrony środowiska – skomentował John Pawson zwycięski projekt podczas ceremonii i wręczył Li Xi nagrodę w wysokości 5000 Euro.

Oddychająca Wanna - zwycięski projekt

Oddychająca Wanna - zwycięski projekt konkursu Jump the GapOddychająca Wanna jest całkowicie nowatorską koncepcją designerską. Sprawia, że codzienna kąpiel staje się zdrowsza a zarazem bardziej przyjazna środowisku.

Niezwykła wanna stworzona z rewolucyjnego materiału przypominającego gąbkę, dostosowuje się do kształtu użytkownika gwarantując w ten sposób ponad dwukrotnie niższe zużycie wody niż podczas zwykłej kąpieli w wannie, a jednocześnie podnosi jej komfort.

Niezwykłe tworzywo Oddychającej Wanny filtruje wodę, tak że nieczystości przedostają się do jej niższej warstwy, a woda przez cały czas pozostaje czysta. Dodatkowo specjalna powłoka informuje użytkownika o konieczności wymiany wody.

Wśród zwycięzców był Polak

Wśród 11 finalistów konkursu pochodzących z 54 krajów znalazł się również Michał Mitek - student Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Polak zaprezentował  innowacyjny projekt Active & Relax Bathroom, polegający na nowatorskim podejściu do łazienki jako pojedynczego, kompletnego  produktu. W przyszłości mógłby on być oferowany przez firmę Roca i kształtować nowe kierunki w tworzeniu systemów łazienkowych.

Active & Relax Bathroom został wyróżniony spośród 382 zgłoszeń nadesłanych z całego świata. Michał Mitek, mimo młodego wieku, prowadzi własne studio projektowe MitekDesign i w samym tylko 2009 roku był trzykrotnie nagradzany w krajowych i międzynarodowych konkursach z dziedziny designu i architektury.

Michał Mitek zaprezentował  innowacyjny projekt Active & Relax Bathroom

Polak podchodzi do designu jak do tworzenia rzeczywistości na nowo, a w swoich projektach stara się zachować idealne proporcje między formą i funkcją. W finale, oprócz Chin i Polski, znalazły się również Hiszpania, Rosja, Czechy i Portugalia. Zaprezentowały one projekty: Box, Eroded Roca, Exedra Serie, Free Bath, Integration, Relaxation bath with variable volume, The Roca Landscape, Waterdrop Shower Room oraz Waterwear.

Interakcja ludzi z wodą w przestrzeni łazienkowej

Podczas tegorocznych targów 100% Design London tematem przewodnim stoiska firmy Roca była interakcja ludzi z wodą w przestrzeni łazienkowej. Tak jak w ubiegłym roku jego autorem był znany projektant Hector Serrano, który podzielił przestrzeń wystawienniczą na trzy odrębne obszary. W pierwszej części odwiedzający mogli obejrzeć artystyczne wyobrażenie codziennych rytuałów, które mają miejsce w łazience.

W drugiej - można było podziwiać 11 najlepszych projektów tegorocznej edycji Jump the Gap. Ich wizualizacje wyświetlano na tafli wody wypełniającej misy.

W trzeciej części wystawiono najbardziej spektakularny projekt 2009 roku czyli W+W, doskonały przykład produktu łączącego w sobie wszystkie strategiczne dla Roca elementy: innowację, design oraz zrównoważony rozwój.

Międzynarodowy konkurs dla projektantów Jump the Gap, stworzony przez Roca we współpracy z Centrum Wzornictwa w Barcelonie (BCD), skierowany jest do zawodowców i studentów architektury oraz projektowania w wieku do 35 lat, pochodzących z całego świata. Udział w konkursie to okazja do promocji dla młodych talentów.

Za pomocą inicjatywy Jump the Gap Roca nawiązuje do najważniejszej myśli swojej filozofii: Design dziś na potrzeby przyszłych projektów. Koncern dąży do tworzenia unikalnych rozwiązań przestrzeni łazienkowej, dlatego stale poszukuje, tworzy i rozwija innowacyjne pomysły. W ramach konkursu Jump the Gap poszukiwane są nowe rozwiązania pochodzące z różnych stron świata, które pozwalają pogodzić potrzeby społeczne z indywidualnymi. Roca dąży do odkrywania świeżych idei, które łączą dziś i jutro, marzenia i rzeczywistość.

Więcej informacji o konkursie na stronach oraz .

 

aktualizacja: 2009-10-16

Dodaj komentarz

Umywalki, sedesy, bidety, stelaże

Remont łazienki wiąże się z wieloma wyborami. Przede wszystkim stylu, w jakim chcemy ją utrzymać. Potem kosztów, jakie możemy ponieść. I w końcu musimy urzeczywistnić nasze oczekiwania, zaczynając od wyboru płytek oraz ceramiki sanitarnej. Do nich dobierzemy potem baterie, wannę lub prysznic oraz meble.
topowe produkty

Bateria podtynkowa KLUDI PUSH - idealna do małej łazienki

Utarło się przekonanie, że urządzanie małych łazienek to sztuka kompromisu, która pociąga za sobą rezygnację z komfortowych rozwiązań. Z tego powodu, często już na etapie projektu, skłonni jesteśmy zrezygnować z wymarzonej aranżacji na rzecz półśrodków. Czy jest to konieczne? Branżowi eksperci przekonują, że nie. Wystarczy określić swoje preferencje, skorzystać z podpowiedzi specjalistów i wybrać odpowiednie produkty.
Najbardziej znane marki
Ceramika sanitarna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Nowe parawany prysznicowe w trzech seriach kabin prysznicowych: Free Line II, Prestige oraz Altus
Nowe parawany prysznicowe w trzech seriach kabin prysznicowych: Free Line II, Prestige oraz Altus Osoby ceniące elegancję na co dzień, kochające piękno i harmonię, chcą zaprosić ją w każdy zakątek domu - również do łazienki. ...
Nowości produktowe Sanplast
Nowości produktowe Sanplast Nowy Rok to nowe postanowienia, nowe pomysły. Sanplast jak co roku, proponuje cały szerog nowości produktowych.
Płyty brodzikowe z odpływem liniowym BOTAMENT nagrodzone certyfikatem jakości i niezawodności Home Zone 2016!
Płyty brodzikowe z odpływem liniowym BOTAMENT nagrodzone certyfikatem jakości i niezawodności Home Zone 2016! Płyta brodzikowa z odpływem liniowym BOTAMENT została doceniona przez czołowych polskich architektów wspierających projekt i wyróżnione ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x