Budujemy Dom
Wnętrza / Łazienka / Artykuły

Wanna czy brodzik?

Jeśli w domu są zarówno zwolennicy natrysku, jak i miłośnicy kąpieli w wannie, najłatwiej ich pogodzić, montując w łazience oba te przybory. Potrzeba na to minimum 8 m2 powierzchni, a jeśli łazienka jest mniejsza, pozostaje dokonać wyboru po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw.

Wielkość łazienki

Wanna czy brodzik?
(fot. Artweger)
W niewielkiej łazience bardziej oczywisty jest wybór brodzika: wannę warto brać pod uwagę tylko wtedy, gdy powierzchnia łazienki wynosi minimum 4 m². Oczywiście od tej reguły są pewne odstępstwa, bo łazienki mają różny układ, a pewne znaczenie ma też kształt i wymiary wanny. Tam, gdzie wanna prostokątna okazuje się za długa, można zmieścić na przykład wannę narożną. Najwięcej miejsca zajmuje wanna wolno stojąca.

W małej łazience (o powierzchni do 4 m²) najłatwiej zmieścić wannę narożną (symetryczną lub asymetryczną). Najlepszym miejscem na natrysk jest oczywiście narożnik ścian, w którym umieszcza się brodzik z kabiną narożną.

W łazience średniej wielkości (o powierzchni 4–8 m²) można ustawić zarówno wannę, jak i kabinę – albo w narożnikach ścian, albo tak, by przylegały do ściany jednym bokiem. Wanna i kabina mogą być narożne, prostokątne, bądź półokrągłe lub o kształcie nieregularnym, gdy przylegają jednym bokiem do ściany.

Wanny wolno stojące są zwykle centralnym punktem łazienek
Wanny wolno stojące są zwykle centralnym punktem łazienek. Często są bogato zdobione, dlatego ich cena bywa wysoka (dochodzi nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych) (fot. Kohler)
Tylko w dużej łazience (o powierzchni od 8 m²) da się ustawić kabinę wolno stojącą (najczęściej na rzucie koła). Wolno stojąca może być też wanna – np. owalna, w stylistyce retro. Zarówno do wanny, jak i do kabiny wolno stojącej trzeba doprowadzić w podłodze instalację wodną i kanalizacyjną.

Użytkownicy

O korzystaniu z wanny czy natrysku decydują nie tylko upodobania czy przyzwyczajenie, ale też wiek, rodzaje aktywności, a także sprawność użytkowników łazienki.

Małe dzieci wygodnie kąpać w wannie, one same też wolą zwykle kąpiele z ulubionymi zabawkami.

Młodzież chętniej korzysta z prysznica, bo nie zabiera to zbyt dużo czasu – czy to rano, czy w ciągu dnia, gdy trzeba się wykąpać po treningach lub grach na świeżym powietrzu.

Dla osób starszych i niepełnosprawnych, a także otyłych łatwiejsze od kąpieli w wannie może być korzystanie z odpowiednio przystosowanego natrysku, gdyż wchodzenie i wychodzenie z wanny może im sprawiać trudność.

Koszty zużycia wody

Wanny i brodziki drewniane mają zwykle klasyczny owalny kształt
Wanny i brodziki drewniane mają zwykle klasyczny owalny kształt
(fot. Woodimpex)
Jeśli trzeba wybierać między wanną a prysznicem, warto uwzględnić koszty ich eksploatacji wynikające ze zużycia wody. Prysznic jest tańszy – podczas 10 min kąpieli zużywa się średnio ok. 60 l wody, podczas gdy na kąpiel w wannie zużywa się od 150 do 300 l.

Im większa wanna, tym więcej wody będziemy w niej zużywać do kąpieli i wodę tę trzeba potem odprowadzić do kanalizacji. Dla zredukowania zużycia wody warto więc wybrać wannę zwężającą się po stronie stóp, w której na kąpiel będzie się zużywało mniej wody.

Wygoda

Wanna umożliwia długie odprężające kąpiele (np. w solach leczniczych lub kosmetycznych), dlatego uważa się ją za bardziej komfortową od brodzika. Umożliwia także ręczne moczenie, pranie i wybielanie firanek czy mycie psa. Podobnie jak prysznic, wanna może mieć funkcję hydromasażu.

Dla osób niepełnosprawnych stosuje się specjalne ułatwienia, jak obniżenie osadzenia wanny, specjalne uchwyty lub siedziska lub modele z otwieranym wejściem umieszczonym w ścianie wanny. Wannę zwykle łatwiej też utrzymać w czystości niż kabinę prysznicową.

Brodzik umożliwia szybką kąpiel, ale uważany jest za mniej luksusowy niż wanna. Można jednak znacznie zwiększyć komfort kąpieli w brodziku, jeśli zastosuje się kabinę z hydromasażem lub z funkcją sauny. Natrysk też można urządzić tak, że będzie przyjaźniejszy dla osób niepełnosprawnych, montując w nim siedzisko lub rezygnując z brodzika na rzecz tzw. tacy albo wykładając podłogę, uformowaną ze spadkiem dla spływu wody, płytkami.

Dwa w jednym

Jeśli nie ma miejsca na wannę i natrysk, a domownicy mają różne przyzwyczajenia co do kąpieli, można połączyć funkcje wanny i brodzika przez zainstalowanie nad wanną parawanu lub gotowej wanno-kabiny.

Parawan. Montuje się go bezpośrednio na rancie wanny, przytwierdzając go z jednej strony do ściany. Konstrukcję parawanów nawannowych, podobnie jak kabin prysznicowych, stanowią profile malowane na biało lub chromowane. Przezroczyste lub matowe ścianki wykonane są przeważnie z akrylu lub polistyrenu (może to być także nieco droższe szkło hartowane). Im gładszą mają powierzchnię, tym łatwiejsze jest utrzymanie ich w czystości.

Parawany nawannoweParawany nawannowe
(fot. Duscholux)(fot. Sanplast)
Parawany nawannowe mogą być jedno- lub kilkuczęściowe, przesuwane, składane w harmonijkę lub otwierane wahadłowo

Wanna z parawanem jest zazwyczaj tańsza niż brodzik z kabiną prysznicową.

Wanno-kabina. Wanno-kabiny to specjalne, niekiedy bardzo skomplikowane moduły, które mogą pełnić także funkcję domowego spa (hydromasaż, łaźnia parowa). Zwykle ich podstawę stanowi wyprofilowana wanna akrylowa, zakończona z jednej strony głębokim, osłoniętym kabiną brodzikiem.

Małgorzata Cuch

 

aktualizacja: 2010-03-30

Zdaniem naszych Czytelników

Według mnie zależy, to od tego kto co woli, oraz jak wspominano w pierwszym poście od powierzchni łazienki.

mm3

04 Lip 2016, 10:27

Mieliśmy podobny dylemat, aż w końcu stanęło na prysznicu bez brodzika. Znaleźliśmy płytę prysznicową marki Steigner, którą montuję się pod płytkami. Jest całkowicie wodoszczelna i dodatkowo wzmocniona, dlatego nie ma obawy przed zalaniem sąsiada :) Całość i tak zabezpieczyliśmy ...

Gość Lina

04 Lip 2016, 07:07

Lepiej się sprawdza parawan dwu lub trzy skrzydłowy. Miejsca dużo nie zajmują gdyż można każdą ściankę z osobna złożyć. No i oczywiście kwestia utrzymania czystości czy estetyki, gdzie szkło góruje nad zasłonką.

MORDIMER

27 Sie 2012, 22:03

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Prysznic w nowej odsłonie

Kabinę prysznicową, wyposażoną w precyzyjną, uniwersalną w działaniu i piękną baterię oraz półkę na kosmetyki kąpielowe, można uznać za element w łazience niezbędny. Gdzie łatwiej rozbudzić się rankiem i zgubić zmęczenie po trudnym dniu? A jeśli mamy jeszcze do dyspozycji panel do hydromasażu, oryginalne oświetlenie i przedsionek...
topowe produkty

Drążki do zasłon łazienkowych alternatywą dla kabiny prysznicowej

Łazienka jest miejscem szczególnym w naszym mieszkaniu. Tutaj codziennie rano i wieczorem przewijają się wszyscy domownicy. Każdy z nas niecierpliwie czeka na swoją kolejkę, aby wziąć upragnioną kąpiel.
Najbardziej znane marki
Ceramika sanitarna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Nowości produktowe Sanplast
Nowości produktowe Sanplast Nowy Rok to nowe postanowienia, nowe pomysły. Sanplast jak co roku, proponuje cały szerog nowości produktowych.
Płyty brodzikowe z odpływem liniowym BOTAMENT nagrodzone certyfikatem jakości i niezawodności Home Zone 2016!
Płyty brodzikowe z odpływem liniowym BOTAMENT nagrodzone certyfikatem jakości i niezawodności Home Zone 2016! Płyta brodzikowa z odpływem liniowym BOTAMENT została doceniona przez czołowych polskich architektów wspierających projekt i wyróżnione ...
Super cienkie deszczownice KLUDI A-QA
Super cienkie deszczownice KLUDI A-QA Super cienkie deszczownice KLUDI A-QA to prawdziwa gratka dla miłośników wyszukanego designu.
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x