Budujemy Dom
Wnętrza / Łazienka / ABC

Gdzie układamy glazurę?

Glazurą nazywamy szkliwione płytki ceramiczne o czerepie (podłożu nośnym) słabo spieczonym i stosunkowo niewielkiej 0°C. Twardość – określana w skali Mohsa – nie przekracza 3-4 jednostek, a więc łatwo można je zarysować metalowym ostrzem czy proszkiem ściernym używanym do czyszczenia naczyń. Pamiętajmy, że płytki mogą mieć szereg wad. Do widocznych gołym okiem należą przebarwienia i brak barwnej polewy zwłaszcza na krawędziach, kratery i nierówności szkliwa, zmatowienia.

Trudniejsze do zauważenia są zwichrowane płaszczyzny i różnice wymiarowe, dlatego zawsze trzeba liczyć się z koniecznością posortowania płytek przed ich ułożeniem. Płytki glazurowane są podatne na pęknięcia włoskowate szkliwa, które mogą pojawić się dopiero po pewnym czasie od ułożenia. Dlatego przy zakupie upewnijmy się, czy producent gwarantuje odporność na wystąpienie takiej wady.

Pęknięcia włoskowate mogą wystąpić nie tylko z powodu wady płytek, ale również w wyniku błędów przy ich układaniu. Zbyt gruba warstwa zaprawy klejowej, niewłaściwa jej jakość, niestabilne podłoże – spowodują pękanie nawet najlepszych płytek.

Glazurę układa się na ścianach przede wszystkim w łazienkach i – w ograniczonym zakresie – w kuchniach. Nie może być ona narażona na uszkodzenia mechaniczne oraz gwałtowne zmiany temperatury i nadmierne nagrzewanie (np. w pobliżu kuchenki). Choć sama glazurowana powierzchnia jest odporna na wnikanie wody, to jednak przez spoiny (fugi) przenika ona do spodniej warstwy i podłoża.

Przy intensywnym zalewaniu, np. w kabinach prysznicowych, wilgoć może utrzymywać się stale, doprowadzając do uszkodzenia ściany i odspojenia płytek. Dlatego w takich miejscach, przed ułożeniem płytek, powinno ułożyć się izolację przeciwwilgociową na ścianie i lepiej, gdy płytki mają możliwie duży format.

Najlepszym podłożem dla glazury jest ściana wykonana z cegły ceramicznej, silikatowej lub betonu. Natomiast ułożona na ściankach z płyt gipsowo-kartonowych, przy większym nacisku może popękać. Do czyszczenia powierzchni glazurowanych używa się płynnych środków czystości niezawierających dodatków ściernych i jeśli nie zawierają związków nabłyszczających, wyciera do sucha.

Redakcja BD

 

aktualizacja: 2008-12-08

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Czy można użyć tynk gipsowy do pralni?

Odpowiedź eksperta: Tynki gipsowe nie powinny być nakładane w pomieszczeniach narażonych na długotrwałe zawilgocenie. Pod wpływem pary wodnej gips znacznie zmniejsza swoją wytrzymałość, a także pęcznieje co może prowadzić do pękania powłok malarskich.

topowe produkty

Drążki do zasłon łazienkowych alternatywą dla kabiny prysznicowej

Łazienka jest miejscem szczególnym w naszym mieszkaniu. Tutaj codziennie rano i wieczorem przewijają się wszyscy domownicy. Każdy z nas niecierpliwie czeka na swoją kolejkę, aby wziąć upragnioną kąpiel.
Najbardziej znane marki
Ceramika sanitarna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Nowa wanna akrylowa DUA firmy RIHO
Nowa wanna akrylowa DUA firmy RIHO Nowa wanna akrylowa DUA firmy RIHO to wymarzona alternatywa dla ciężkich wanien wolno stojących, wykonanych z konglomeratu.
Najnowsze rozwiązania baterii łazienkowych KLUDI
Najnowsze rozwiązania baterii łazienkowych KLUDI Najnowsze rozwiązania KLUDI zaprezentowane zostaną na największej, międzynarodowej imprezie branżowej - targach ISH we Frankfurcie.
Viega na targach ISH 2017 we Frankfurcie nad Menem
Viega na targach ISH 2017 we Frankfurcie nad Menem Podczas najważniejszej tegorocznej imprezy branżowej, która odbędzie się w dniach 14–18 marca 2017 r. we Frankfurcie nad Menem, firma ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x