Budujemy Dom
Wnętrza / Łazienka / ABC

Z czego może być wykonana wanna?

Akryl. Najpopularniejsze obecnie tworzywo do wyrobu wanien: lekkie, ciepłe w dotyku i stosunkowo tanie, ale niestety podatne na zarysowania. Łatwo je formować i barwić, dlatego wanny akrylowe mają często fantazyjne kształty i kolory. Sprzedawane są zwykle z akrylową obudową, ale że po wypuszczeniu wody obudowa ta czasem nieprzyjemnie skrzypi, boki wanny lepiej wykańczać płytkami.

Stal emaliowana. Zastąpiła popularne dawniej żeliwo, z którego produkowano solidne wanny emaliowane. Wanny stalowe są zimne w dotyku, a wlewanie do nich wody powoduje hałas (obie te wady może zredukować przez osadzenie wanny w specjalnej obudowie ze styropianowej wypraski w kształcie wanny). Renomowane firmy niekiedy pokrywają emalię powłoką zapobiegającą osadzaniu się zanieczyszczeń, co ułatwia utrzymanie wanny w czystości. Stali niestety nie można formować tak fantazyjnie jak akrylu, więc wykonane z niej wanny mają najczęściej kształt prostokątny.

Żeliwo emaliowane. W przeciwieństwie do stalowych, wanny żeliwne tłumią odgłosy wlewanej wody, nie chłodzą podczas kąpieli, są dość odporne na środki chemiczne i zarysowania. Pomimo że są kilkakrotnie cięższe od stalowych i kosztują 3–15 razy tyle co one, wciąż mają swoich zwolenników.

Miedź. Każda wanna miedziana ma niepowtarzalny kolor – od czerni, przez brąz aż do złota. Cena wanny miedzianej jest jednak bardzo wysoka (ok. 8000 zł).

Kompozyty. Kompozyty stosowane do produkcji wanien to zwykle mieszanki akrylu i kwarcu. Wykonane z nich wanny są ciężkie, odporne na uszkodzenia i ciepłe w dotyku. Świetnie tłumią dźwięk wlewającej się do nich wody. Ich minusem jest jednak wysoka cena.

Drewno. Wanny drewniane zwykle robi się z odpornego na wilgoć drewna teku lub wiązu, następnie żywicuje, a na końcu pokrywa ekologicznymi lakierami

Małgorzata Cuch

aktualizacja: 2010-04-20

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Wanna czy brodzik?

Jeśli w domu są zarówno zwolennicy natrysku, jak i miłośnicy kąpieli w wannie, najłatwiej ich pogodzić, montując w łazience oba te przybory. Potrzeba na to minimum 8 m2 powierzchni, a jeśli łazienka jest mniejsza, pozostaje dokonać wyboru po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw.
topowe produkty

Pomporozdrabniacze SFA

Francuska firma SFA, wynalazca pomporozdrabniaczy oraz światowy lider w tej kategorii urządzeń, już od ponad 55 lat dostarcza kompleksowe rozwiązania dla aplikacji domowych i komercyjnych. Bogata oferta produktów pozwala na optymalny dobór urządzeń. Nasze hasło to: "Łazienka, kuchnia, pralnia i WC - wszędzie tam gdzie chcesz".
Najbardziej znane marki
Ceramika sanitarna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Nowości produktowe Sanplast
Nowości produktowe Sanplast Nowy Rok to nowe postanowienia, nowe pomysły. Sanplast jak co roku, proponuje cały szerog nowości produktowych.
Płyty brodzikowe z odpływem liniowym BOTAMENT nagrodzone certyfikatem jakości i niezawodności Home Zone 2016!
Płyty brodzikowe z odpływem liniowym BOTAMENT nagrodzone certyfikatem jakości i niezawodności Home Zone 2016! Płyta brodzikowa z odpływem liniowym BOTAMENT została doceniona przez czołowych polskich architektów wspierających projekt i wyróżnione ...
Super cienkie deszczownice KLUDI A-QA
Super cienkie deszczownice KLUDI A-QA Super cienkie deszczownice KLUDI A-QA to prawdziwa gratka dla miłośników wyszukanego designu.
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x