Budujemy Dom
Wnętrza / Łazienka / ABC

Z czego może być wykonana wanna?

Akryl. Najpopularniejsze obecnie tworzywo do wyrobu wanien: lekkie, ciepłe w dotyku i stosunkowo tanie, ale niestety podatne na zarysowania. Łatwo je formować i barwić, dlatego wanny akrylowe mają często fantazyjne kształty i kolory. Sprzedawane są zwykle z akrylową obudową, ale że po wypuszczeniu wody obudowa ta czasem nieprzyjemnie skrzypi, boki wanny lepiej wykańczać płytkami.

Stal emaliowana. Zastąpiła popularne dawniej żeliwo, z którego produkowano solidne wanny emaliowane. Wanny stalowe są zimne w dotyku, a wlewanie do nich wody powoduje hałas (obie te wady może zredukować przez osadzenie wanny w specjalnej obudowie ze styropianowej wypraski w kształcie wanny). Renomowane firmy niekiedy pokrywają emalię powłoką zapobiegającą osadzaniu się zanieczyszczeń, co ułatwia utrzymanie wanny w czystości. Stali niestety nie można formować tak fantazyjnie jak akrylu, więc wykonane z niej wanny mają najczęściej kształt prostokątny.

Żeliwo emaliowane. W przeciwieństwie do stalowych, wanny żeliwne tłumią odgłosy wlewanej wody, nie chłodzą podczas kąpieli, są dość odporne na środki chemiczne i zarysowania. Pomimo że są kilkakrotnie cięższe od stalowych i kosztują 3–15 razy tyle co one, wciąż mają swoich zwolenników.

Miedź. Każda wanna miedziana ma niepowtarzalny kolor – od czerni, przez brąz aż do złota. Cena wanny miedzianej jest jednak bardzo wysoka (ok. 8000 zł).

Kompozyty. Kompozyty stosowane do produkcji wanien to zwykle mieszanki akrylu i kwarcu. Wykonane z nich wanny są ciężkie, odporne na uszkodzenia i ciepłe w dotyku. Świetnie tłumią dźwięk wlewającej się do nich wody. Ich minusem jest jednak wysoka cena.

Drewno. Wanny drewniane zwykle robi się z odpornego na wilgoć drewna teku lub wiązu, następnie żywicuje, a na końcu pokrywa ekologicznymi lakierami

Małgorzata Cuch

aktualizacja: 2010-04-20

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Polska spółka KLUDI w tym roku świętuje jubileusz 25-lecia
Polska spółka KLUDI w tym roku świętuje jubileusz 25-lecia Polska spółka KLUDI w tym roku świętuje jubileusz 25-lecia. Konsekwentny rozwój firmy zaowocował silną pozycją KLUDI w Polsce oraz wpłynął ...
Plus X Award dla KLUDI AMEO
Plus X Award dla KLUDI AMEO Baterie umywalkowe KLUDI AMEO zostały uhonorowane światowym znakiem "Plus X Award" w kategoriach: Najlepszy Produkt 2017 oraz Wysoka Jakość, ...
Odpływ liniowy Linearis Comfort firmy Kessel
Odpływ liniowy Linearis Comfort firmy Kessel Regulowana rama, którą dopasować można do podłóg o wysokości od 8 do 22 mm, wysoka przepustowość wynosząca 63 l/min oraz konstrukcja ...

Prysznic w nowej odsłonie

Kabinę prysznicową, wyposażoną w precyzyjną, uniwersalną w działaniu i piękną baterię oraz półkę na kosmetyki kąpielowe, można uznać za element w łazience niezbędny. Gdzie łatwiej rozbudzić się rankiem i zgubić zmęczenie po trudnym dniu? A jeśli mamy jeszcze do dyspozycji panel do hydromasażu, oryginalne oświetlenie i przedsionek...
topowe produkty

Drążki do zasłon łazienkowych alternatywą dla kabiny prysznicowej

Łazienka jest miejscem szczególnym w naszym mieszkaniu. Tutaj codziennie rano i wieczorem przewijają się wszyscy domownicy. Każdy z nas niecierpliwie czeka na swoją kolejkę, aby wziąć upragnioną kąpiel.
Najbardziej znane marki
Ceramika sanitarna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x