Budujemy Dom
Wnętrza / Łazienka / ABC

Z czego może być wykonana wanna?

Akryl. Najpopularniejsze obecnie tworzywo do wyrobu wanien: lekkie, ciepłe w dotyku i stosunkowo tanie, ale niestety podatne na zarysowania. Łatwo je formować i barwić, dlatego wanny akrylowe mają często fantazyjne kształty i kolory. Sprzedawane są zwykle z akrylową obudową, ale że po wypuszczeniu wody obudowa ta czasem nieprzyjemnie skrzypi, boki wanny lepiej wykańczać płytkami.

Stal emaliowana. Zastąpiła popularne dawniej żeliwo, z którego produkowano solidne wanny emaliowane. Wanny stalowe są zimne w dotyku, a wlewanie do nich wody powoduje hałas (obie te wady może zredukować przez osadzenie wanny w specjalnej obudowie ze styropianowej wypraski w kształcie wanny). Renomowane firmy niekiedy pokrywają emalię powłoką zapobiegającą osadzaniu się zanieczyszczeń, co ułatwia utrzymanie wanny w czystości. Stali niestety nie można formować tak fantazyjnie jak akrylu, więc wykonane z niej wanny mają najczęściej kształt prostokątny.

Żeliwo emaliowane. W przeciwieństwie do stalowych, wanny żeliwne tłumią odgłosy wlewanej wody, nie chłodzą podczas kąpieli, są dość odporne na środki chemiczne i zarysowania. Pomimo że są kilkakrotnie cięższe od stalowych i kosztują 3–15 razy tyle co one, wciąż mają swoich zwolenników.

Miedź. Każda wanna miedziana ma niepowtarzalny kolor – od czerni, przez brąz aż do złota. Cena wanny miedzianej jest jednak bardzo wysoka (ok. 8000 zł).

Kompozyty. Kompozyty stosowane do produkcji wanien to zwykle mieszanki akrylu i kwarcu. Wykonane z nich wanny są ciężkie, odporne na uszkodzenia i ciepłe w dotyku. Świetnie tłumią dźwięk wlewającej się do nich wody. Ich minusem jest jednak wysoka cena.

Drewno. Wanny drewniane zwykle robi się z odpornego na wilgoć drewna teku lub wiązu, następnie żywicuje, a na końcu pokrywa ekologicznymi lakierami

Małgorzata Cuch

aktualizacja: 2017-07-24

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Mikado - designerski wieszak Jaga
Mikado - designerski wieszak Jaga Wieszak ręcznikowy Jaga Mikado sprawdzi się w roli wieszaka na kuchenne ściereczki, uchwytu na torebkę, czy relingu na doniczki z ziołami. ...
Nagroda Red Dot Award dla baterii KLUDI AMEO
Nagroda Red Dot Award dla baterii KLUDI AMEO Najnowsza seria baterii marki KLUDI, której premiera miała miejsce na tegorocznych targach ISH, może poszczycić się jedną z najważniejszych ...
Polska spółka KLUDI w tym roku świętuje jubileusz 25-lecia
Polska spółka KLUDI w tym roku świętuje jubileusz 25-lecia Polska spółka KLUDI w tym roku świętuje jubileusz 25-lecia. Konsekwentny rozwój firmy zaowocował silną pozycją KLUDI w Polsce oraz wpłynął ...
Najbardziej znane marki
Ceramika sanitarna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze